Új nevelési trend terjed: így lehet „törhetetlen” gyereket nevelni

GettyImages-1605403016
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha a gyerekedet mindentől megóvod, nem szerez saját tapasztalatokat, és ez a későbbiekben komoly problémákat okozhat.

Új, népszerű gyermeknevelési módszer kezd terjedni, amely azt ígéri, hogy anti-fragile, azaz törhetetlen, önálló gyermeked lesz, ha ezt követed. Pszichológus szakértőnk szerint azonban ez nem azt jelenti, hogy mindent ráhagyunk, és engedjük, hogy veszélybe sodorja magát. Ám azt is kiemeli, hogy ha a gyermek nem ismeri meg a világot mindig a maga szintjén, akkor nagy bajok lehetnek, amikor egyszer csak szabadságot kap.

Nem lesz önálló a gyerek, ha mindent tiltunk

Sárvári Töttős Györgyi pszichológus szerint valójában nincs új a nap alatt. A törhetetlen gyerek nevelési elvei is arról szólnak, hogy a szülő mennyi szabadságot ad a kisebb és nagyobb porontyoknak. 

Érezze, hogy ott vagyunk vele, de hagyjuk kipróbálni, mire képes
Érezze, hogy ott vagyunk vele, de hagyjuk kipróbálni, mire képesWestend61 / Getty Images Hungary

„Nemrégiben a neves angol pszichológus és coach, Sir John Whitemore előadását hallgattam, aki közlekedéspszichológiával is foglalkozik – kezdi Sárvári Töttős Györgyi. Arról beszélt, hogy a frissen jogosítványt szerzők között gyakoriak a balesetek, és véleménye szerint ez nem csupán azért van így, mert tapasztalatlanok a vezetésben, hanem, mert a közlekedésben is azok.”

Egy olyan fiatal, akit mindennap a szülei fuvaroztak az iskolába és vissza, és nem engedték, hogy például egyedül jöjjön haza, az nem szerzi meg azt a képességet, hogy megfelelően cselekedjen egy forgalmi helyzetben.

„Ha nem biciklizett, esett el, és nem ütötte meg magát, akkor 17-18 évesen, amikor megszerzi a jogosítványt, még semmilyen olyan tapasztalta nincs, ami segítené a vezetésben. És ez az élet más területeire is igaz lehet. Ez ugyanúgy működik, mint az immunrendszer; ha nincs tréningben tartva, sokkal könnyebben sérül.

Sok olyan szülő van, aki szó szerint a széltől is óvja a gyermekét, de ezzel elveszi a lehetőséget, hogy akár a maga kárán is, de tapasztalatot szerezzen.

„Nem bukfencezhetnek, nem mászhatnak fel a mászókára, mert bajuk eshet – sorolja pszichológus szakértőnk. Pedig nem akadályokat kell eléjük gördítenünk, hanem ott lenni, ha szükség van a segítségünkre, amúgy pedig hagyni, hogy élmények, benyomások érjék őket. Ha picit meghúzza a nyakát, ha leesik, de elkapjuk, máskor majd ügyesebb lesz, hiszen kipróbálhatta, hogyan ne csinálja.”

Nő az önbizalma, hisz egyedül is képes rá

Ha a saját életünkben nézzük, akkor is azt látjuk, hogy leginkább abból tanultunk, amit megtapasztaltunk. Amikor a szüleink beszélnek a saját tapasztalataikról, azt ugyan elfogadhatjuk, de attól nem leszünk ügyesebbek, bölcsebbek.

„Ha a szülő megbízik a saját gyerekében, az valójában mindkettőjüknek jó– folytatja Sárvári Töttős Györgyi. A gyerek személyiségfejlődésére pozitív hatással van, hiszen önmaga kíváncsisága segíti, hogy jobban megismerje a világot. A szülőnek pedig komoly súlyt vesz le a válláról. Gondoljunk csak bele: attól a perctől, hogy megengedjük a kisiskolásnak, hogy egyedül jöhessen haza, picit később indulhatunk a munkából, vagy elintézhetjük a bevásárlást, így nekünk is egy feladattal kevesebb van a napjainkban.”

A szülőnek is segítség, ha önálló a gyerek
A szülőnek is segítség, ha önálló a gyerekAnnandistock / Getty Images Hungary

Ugyanakkor természetes, hogy nem meggondolatlanul engedjük el: beszéljük meg vele, hogy mire kell odafigyelnie, vagy éppen járjuk vele végig néhányszor azt az útvonalat, amin hazajönne. Ha így is bizonytalanok vagyunk, megbeszélhetjük néhány környékbeli szülővel, hogy jöjjenek együtt haza a gyerekek, így az önállóságot is megélheti, de nagyobb biztonságban érezzük őt. Sok esetben az élet rászoríthat minket ezekre a változásokra, például egy új munkahellyel, ahol nem tudnánk megoldani, hogy időben odaérjünk a gyerekért az iskolába. Ezek a lehetőségek viszont növelik az önbizalmát, hiszen megélheti, hogy egyedül is képes megoldani a feladatot.

Felnőttként is beleszólnak az életükbe

A törhetetlen nevelési elv hívei úgy tartják, ez a hozzáállás a gyereket felkészíti az életre, ahol bizony érhetik sikertelenségek, csalódások. A jelszavuk: „A gyereket készítsd fel az útra, ne az utat a gyereknek!” Ha képes a kihívásokkal szembenézni, és korának, képességeinek megfelelően megoldani a feladatot, az sokat hozzátesz a személyiségéhez. Ehhez képest egy helikopterszülő pontosan ennek az ellentétét teszi: mindig ott van, mindent meg akar oldani a gyerek helyett. Egy 2019-ben, a New York Timesban megjelent közvélemény-kutatás szerint a szülők több mint fele még a felnőtt gyerekei életébe is belefolyik, például helyette egyeztet időpontot az orvosnál. 

Ha a gyerek nem szerez elég önbizalmat, sokszor felnőttként is a szülő intézi el a fontos ügyeket
Ha a gyerek nem szerez elég önbizalmat, sokszor felnőttként is a szülő intézi el a fontos ügyeketJohner Images / Getty Images Hungary

„A túlféltett gyerekek, akiket a szülei mindenben korlátoznak, vagy éppen, amit csak tudnak, megoldanak helyettük, gyakran dühösek és frusztráltak” – jelzi pszichológus szakértőnk.

Természetesen, egy szülőnek nehéz ölbe tett kézzel nézni, hogy a gyerek elesik vagy hibázik. Elmondhatjuk – főleg idősebb korban – a véleményünket, de ne intézkedjünk helyette.

Nassim Nicholas Taleb már 2012-ben írt könyvében a törhetetlen nevelésről kapcsolatos elméletéről, amelyet azóta a sportban, sőt, az amerikai hadseregben is alkalmaznak. Taleb úgy fogalmaz: törhetetlennek lenni azt jelenti, hogy erőre teszünk szert a viszontagságokon keresztül. Ahhoz, hogy egy gyerek törhetetlen legyen, keresnie kell a kihívásokat, és a szülőnek nem szabad megvédenie ezektől, miközben mellette kell állnia. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek