Egyre ritkább látvány az olvasó gyerek. És nemcsak a kötelező olvasmányokkal gyűlik meg a bajuk, de olyan izgalmas regényeket sem vesznek a kezükbe, ami garantálná, hogy jól szórakozzanak. Vannak azonban olyan, sokszor szinte észrevétlen módszerek, amelyek segíthetnek, hogy könyvszerető embert nevelhess a gyerekedből.
Újszülöttként kezdődik
Az UNICEF oldalán megjelent cikk szerint elegendő naponta csupán 15 perc, hogy olvasást szerető gyereket nevelj. Az, hogy a kicsiből egy nap olvasó iskolás, majd felnőtt váljon, valójában annyira korán kezdődik, amit nem is hinnél; újszülöttként.
Akár néhány napos vagy néhány hetes korban elkezdheted, hogy a gyerkőc tudja, a könyvekben rejlő történetek izgalmasak és érdekesek.
A picik az első pillanattól tanulják a nyelvet, ezért fontos, hogy halljanak változatos történeteket, szórakoztató előadásban. Ha egy pár hónapos babának olvasol fel, nyugodtan „add elő” a sztorit; változtasd a hangodat, amikor a különböző szereplők megszólalnak, hiszen így válik a gyermek számára élővé a történet. A gyerekek már az előtt megszerethetik a könyveket, mielőtt elkezdenek olvasni, ha már piciként sok időt töltenek a könyvek társaságában, idősebben még inkább fogják élvezni.
Az olvasó gyerek példát követ
Ha a gyerek azt látja, hogy olvasni jó élmény és nem nehéz kötelesség, ő is szívesebben vesz majd könyvet a kezébe. Amikor egy gyerek azt látja, hogy a szülőnek is kedves elfoglaltsága az olvasás, ő is könnyebben vesz majd le egy-egy kötetet a polcról. Ha tanácstalan vagy, hogy a korának milyen történet a megfelelő, érdemes a könyvesboltban tanácsot kérni, vagy akár be is iratkozhattok a helyi könyvtárba; gyakran olyan programokat is találtok, ami még inkább arra sarkallja a gyereket, hogy jól érezze magát a könyvek között. De jó ötleteket kaphatsz az olvasni szerető gyerekek szüleitől is, hogy milyen történet volt az, amire rákapott az ő gyermekük.
Felváltva
Ha már a gyerkőc iskolás, játsszatok egymással felolvasósdit. A mese egyik oldalát olvasd fel te, majd jöjjön ő. Tegyétek ily módon interaktívvá a történetet; például tippeljétek meg együtt, hogy vajon hogyan folytatódik, így még inkább kíváncsi lesz a következő fejezetekre, és szinte észrevétlenül halad majd előre a történetben. Ráadásul kellő önbizalmat is szerez a hangos olvasáshoz vagy hogy mások előtt megszólaljon.
Ne határozd meg, mit olvasson!
Lehet, hogy te az indiánregényeket szeretted, de ha őt a dinoszauruszok érdeklik, engedd meg neki a lehetőséget, hogy maga döntsön. Dr. Sheila Razdan, a St. Louis Gyermekkórház orvosa szerint teljesen mindegy, hogy mit olvas a gyerek, csak vegyen a kezébe könyvet. Sokan például a képregényekkel kezdik az olvasást, és innen térnek át később a szépirodalomra.
Kell egy hely
Sokunknak hozzátartozik az olvasáshoz egy olyan kényelmes kuckó, ahol nyugalomban el tudunk vonulni a kedvenc regényszereplőinkkel. Miért lenne ez másképp a gyerekekkel?
Ha a szobájában van könyvespolc, ahol gyűlhetnek a kötetek, és egy kényelmes babzsák fotel vagy saját készítésű sátor, sokkal nagyobb örömmel vonul el olvasni.
A nagyobbak esetében időről időre rendezhetünk könyvklubot a hasonló érdeklődésű gyerekeknek, a beugró lehetne egy fejezet egy közösen választott könyvből, amit így együtt beszélnek meg. Ezek az alkalmak jó alapot jelentenek, hogy később olvasást szerető emberekké váljanak.
Legyen ez kitüntetett idő!
Ha a gyerek azt tapasztalja, hogy az olvasásra szánt idő egyben feltétlen és teljes figyelmet is jelent, nagyobb örömmel várja majd ezeket az alkalmakat. Amikor felolvasol neki, vagy ő olvas hangosan, tényleg legyen a fókuszban; ne menjen a háttérben a televízió, és űzd messzire a telefonodat is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés