Elhízás, szemszárazság, fejfájás, látásromlás, helytelen testtartás, alvás- és figyelemzavar – csak néhány tünet, amit a túlzásba vitt kütyühasználat okozhat. Az ideális az lenne, ha a gyerekeket iskoláskorukig elkerülnék az okoseszközök, de a mai világban ezt nem is olyan egyszerű kivitelezni – lásd a „Covid alatti home office rohangáló kisgyerekkel” problémakört. És ha mégis sikerült megvalósítani a kütyümentes oviskort, a járványhelyzet miatti lezárások és a digitális oktatás garantálta, hogy a gyerek valamilyen okoseszköz előtt töltse a nap jelentős részét.
A mindenre jó okostelefon
Nem nagy titok, hogy a 21. század gyerekeinek a kapcsolata a technológiával igen intenzív. A telefonon játszanak, netes tartalmakat néznek, különféle alkalmazásokon és közösségimédia-platformokon keresztül irányítják szociális életüket. Okoseszközt használhatnak stresszoldásra és unaloműzésre is. Bizonyos kor felett az iskolában is elvárás, hogy segítségül hívjanak egy-egy alkalmazást valamilyen beadandó dolgozat elkészítéséhez. A Pew Research Center jelentése szerint az Egyesült Államokban a tinédzserek 95%-a rendelkezik okostelefonnal, míg 45%-uk azt mondja, hogy „majdnem folyamatosan” online van. A mai tizenévesek intenzív nyomással néznek szembe. Nem könnyű feladat annak biztosítása, hogy a kütyühasználat ne okozzon komolyabb stresszt, sőt függőséget gyerekeink számára.
Honnan tudjuk, mikor túl sok az okostelefonon töltött idő?
Bár hivatalosan nincs okostelefonfüggőség-diagnózis, természetes, hogy a szülők elgondolkodnak azon, hogy vajon gyermekük okostelefonnal kapcsolatos látszólagos megszállottsága függőségnek minősül-e. Ezeket a kérdéseket válaszold meg, hogy kiderítsd, mennyire komoly a helyzet:
- A gyerek dühös, ingerlékeny, szorongó vagy akár erőszakos lesz, amikor elveszed tőle a telefont, vagy nem használhatja azt?
- Kihagyja vagy kerüli a társasági eseményeket, az iskolán kívüli tevékenységeket, hogy helyette okostelefonozzon?
- Negatívan befolyásolja a gyermek higiéniáját, barátságait, családi kapcsolatait vagy tanulmányi eredményét az okostelefon-használat?
- Az okostelefon használata zavarja az alvási rutinját?
- Történt-e olyan jelentős változás az étkezési szokásaiban, amit mással nem lehet magyarázni?
- Vannak-e olyan nagy hangulati változások, amelyeket mással nem lehet magyarázni?
- A beszédtémák jelentős részét a telefonos alkalmazások, videójátékok adják?
Ha több kérdésre is igen a válaszod, akkor érdemes korlátozni a gyerek kütyühasználatát
Bátorítsd arra, hogy rendszeresen tartson szünetet
K. David Epley, az Amerikai Szemészeti Akadémia professzora azt tanácsolja a szülőknek, hogy használjanak konyhai vagy okostelefon-időzítőt, hogy emlékeztessék a gyerekeket arra, itt az ideje egy kis szünetet tartani. Telefon, tablet esetében 20 percenként esedékes.
Korlátozd a képernyő előtt töltött időt mindennap
Fontos, hogy a kisiskolások és a serdülők ne töltsenek naponta egy-két óránál többet a képernyő előtt, figyelmeztet Tracie A. Barnett professzor, a montreali Armand Frappier INRS-intézet kutatója a Circulation folyóiratban megjelent tanulmányában. A szakember hozzáteszi, hogy sok gyerek túllépi ezeket az ajánlásokat, ezért a szülőknek kell figyelniük helyettük is. Ha nem akarja letenni a gyerek a telefont, akkor töltsünk le olyan alkalmazást, amely bizonyos idő után blokkolja a használatot, ha a szülő úgy kívánja.
Helyes szülői minta és szabályok bevezetése
Ha a gyerek azt látja, hogy mi sem bírunk ki 5 percnél többet kütyüzés nélkül, akkor hogyan várhatnánk el, hogy őt ne érdekelje? Azzal is segíthetünk gyermekeinknek lecsökkenteni a képernyő előtt töltött időt, ha példát mutatunk, és világos szabályokat állítunk fel mindenki számára otthon.
Kütyümentes övezet
Hozzunk egyértelmű szabályokat, mikor és hol nemkívánatos a telefon. Például a családi étkezésekről tiltsuk ki a telefont, és ehhez mi, szülők, is tartsuk magunkat. A telefont, a tabletet és a laptopot ne vigye senki este a hálószobába, mivel kutatásokkal igazolható, hogy az ilyen eszközök rossz hatással vannak az alvás minőségére. Lefekvés előtt az egész család hagyja a telefont a nappaliban!
Segíthetnek a közös családi programok
Családi kalandok
Játszóterezés a kisebbekkel, túrázás a nagyokkal, esetleg családi társasozás – mindegy, mit választotok, de olyan programmal helyettesítsétek az okoseszközöket, amiken együtt lehet a család, és valódi élményeket élhettek át, odafigyelve egymásra.
Beszélj nyíltan a képernyő előtt töltött idő előnyeiről és hátrányairól
A kiselőadások ritkán hoznak pozitív eredményt, de ha partnerként kezeled a tinédzsert, akkor élénk, érdekes párbeszéd alakulhat ki. Beszéljétek meg, hogyan hat ránk a túl sok képernyőidő fizikailag, érzelmileg és társadalmilag? Mit nyerhetünk az okostelefonunk felelősségteljes használatával?
Kérj segítséget!
Ha a gyermeked képtelen letenni a telefont minden erőfeszítésed ellenére is, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Segíthet a kognitív viselkedésterápia, valamint az egyéni terápia, ahol a gyermek felismerheti és feldolgozhatja azokat az érzéseket és tapasztalatokat, amelyek hozzájárultak a függőség kialakulásához.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés