Hiánypótló adalék az Aranyvonat történetének megismeréséhez az az írógéppel írt levél, amely közel 80 évvel ezelőtti születése után családi tulajdonból került a Pénzmúzeumhoz. A most átadott 20. századi műtárgy a magyar történelem fontos dokumentuma,
a Magyar Nemzeti Bankhoz köthető jelentős banktörténeti emlék.
Fontos levelet kapott a múzeum
Mint ismert, a második világháborúban a német megszállás miatt a jegybank dolgozói 1945. január 23-án Aranyvonaton menekítették ki az országból az állam vagyonát, köztük a 30 tonnás aranykészletet, azt megelőzendő, hogy az hadizsákmányként német vagy a szovjet kézbe kerüljön. A bank vezetősége Ausztriába érve hivatalos levélben vette fel a kapcsolatot az amerikai haderővel, amelynek parancsnokát arra kérte, hogy a háború végéig őrizzék meg a vagyontárgyakat. A levelet
Tarnay Frigyes a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főellenőre társával, élete kockáztatásával juttatta el az amerikai katonai parancsnokságnak.

Hamarosan vizsgálni kezdik
Most ez a levél került haza, amelyet Ifj. Tarnay Frigyes ajánlott fel a múzeum számára. Noha a Tarnay család és egyben az idén 100 éves Magyar Nemzeti Bank történetének fontos tárgyi emlékének létezése és tartalma ugyan a történészek számára eddig is ismert volt, eredeti, egyetlen darabként, fontos történeti, egyben banktörténeti dokumentum. A levélből lett műtárgy egy állományvédelmi szempontoknak megfelelő vizsgálaton esik majd át, amely során eldől, hogyan restaurálják.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés