Ez történik valójában, ha lenyeled a rágógumid

rágó3
Olvasási idő kb. 4 perc

Az esetek többségében a rágógumi egyszeri lenyelése nem jár jelentős egészségügyi következményekkel. Az emésztetlen rágógumi egy-két nappal később egyszerűen távozik a bélmozgással.

Ha azonban valaki sportot űz abból, hogy lenyelje a rágógumit, fennáll az esélye, hogy ez olyan szövődményekhez vezethet, mint például a bélelzáródás. Ez az eset többnyire inkább gyerekek körében fordul elő, ritkábban felnőtteknél is kialakul a rágógumi által előidézett emésztőrendszeri elzáródás.

Miért emészthetetlen a rágógumi

A rágógumit eredetileg a chicléből, a sapodilla nevűamerikai őserdőkben honos fa tejnedvéből készítették. A mai termékek egy olyan rágógumialapra (gum base) épülnek, amely egy édesítőszerek, ízek és egyéb anyagok hordozására használt, nem tápláló, nem emészthető, vízben nem oldódó rágható bázis.

A gyomor nem tudja megemészteni a rágóban található gumit, amely körülbelül a 15-30%-át képezi az egésznek
A gyomor nem tudja megemészteni a rágóban található gumit, amely körülbelül a 15-30%-át képezi az egésznekrachasuk / Getty Images Hungary

Az emésztőrendszer nem bontja le a rágógumit, így minden lenyelt rágógumi a széklettel kiürül, miután a gyomron és a beleken keresztülhaladt, a többi bevitt étellel és itallal együtt.

Mi történik, amikor lenyelünk egy rágógumit

Az emésztőrendszerünk az ajkaktól a végbélnyílásig az összes szervet jelenti. Az étel értelemszerűen ezen halad végig, útja során különböző átalakulásokon megy keresztül. A nyelőcső nem szív fel semmit, amikor az étel (vagy a rágógumi) áthalad rajta, ez az a cső, ami a torok és a gyomor között fut.

A lenyelt rágógumi ezen keresztül érkezik a gyomorba, itt összekeveredik az úgynevezett gyomorpéppel (chyme), még mielőtt a vékonybélbe jutna. Ott a szilárd anyagokat a többi szerv, például a máj és a hasnyálmirigy, valamint a bélben lévő baktériumok tovább bontják.

A különböző tápanyagok a vékonybélben szívódnak fel, a víz az, ami megkönnyíti mindezek mozgását a rendszeren keresztül. Majd áthalad a vastagbélen is, végül a keverék a végbélnyíláson keresztül ürül ki a testből.

Lenyelt rágógumi és légúti elzáródás

A lenyelt rágógumi könnyen megrekedhet a torokban. Megakadhat a nyelőcsőben, de sokkal életveszélyesebb, ha a rágógumi a légcsőbe szorul, és elzárja a tüdőbe vezető légutakat. Ez gyakoribb kisgyermekeknél és gyermekeknél, de serdülőknél és felnőtteknél is előfordulhat. Idegen test okozta légúti elzáródás esetén azonnal orvost kell hívni!

Bélelzáródás

Mivel a lenyelt rágógumi nem emésztődik meg, így állagát megtartja. Ha nagy tételben nyelünk le rágógumit, ami azért elég ritkaság, az vezethet bélelzáródáshoz.

A bélelzáródás tünetei a következők:

  • Puffadás
  • Székrekedés
  • Erős fájdalom és görcsök
  • Hányinger és hányás

A bélelzáródás kezelése annak súlyosságától függ. Bizonyos esetekben székletlágyító segíthet az elzáródás elmúlásában. A legsúlyosabb esetekben műtétre van szükség.

A rágógumi egészségügyi hatásai

Általánosan elmondható, hogy a rágógumi kevesebb mint egy hét alatt áthalad a szervezeten, és különösebb hatást nem fejt ki a testre.

Az elzáródás kockázatán kívül a rágógumi rágása több nyál és több levegő lenyeléséhez vezet, ami hatással lehet a gázképződésre és a puffadásra.

Kevesen tudják, de az amúgy károsnak mondott rágózásnak van előnyös oldala is. Több tanulmány szerint szerepet játszhat a bélműtétek utáni gyógyulás elősegítésében. A rágógumi segíthet felgyorsítani a bélmozgást a kapszulás endoszkópia során, amely vizsgálat egy kapszulában lévő apró kamerával zajlik. Ez a kis szerkezet képeket rögzít az emésztőrendszerről, miközben az áthalad rajta. Egy 2021-es, 205 emberen végzett vizsgálat szerint azoknál, akik rágógumit rágtak, gyorsabb volt a kapszula áthaladási ideje, ami diagnosztikai előnynek bizonyulhat, és kevesebb komplikációt eredményez.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek