Hollandiában idén közel 600 csecsemő fertőződött meg szamárköhögéssel, közülük 5 belehalt a baktérium által okozott megbetegedésbe – adta hírül az Magyar Távirati Iroda (MTI).
Hollandiában több ezer embernél jelentek meg a szamárköhögéses tünetek
A Holland Közegészségügyi Intézet (RIVM) már májusban riasztást adott ki, mert a szamárköhögéses megbetegedések száma Hollandiában elérte az elmúlt 10 év legmagasabb szintjét. Frissített jelentésében az intézet felhívta a figyelmet, hogy
idén már közel 13 ezer szamárköhögéses esetet regisztráltak, ami tizenkét éve a legmagasabb szám.
Amennyiben a járvány tovább terjed, az év vége előtt új rekordot dönt a megbetegedések száma Hollandiában – figyelmeztettet a RIVM. A betegség különösen veszélyes lehet a kisgyermekekre.
A megfertőződött csecsemők közül az öt hónaposnál fiatalabbak fele és a valamivel idősebbek közel negyede szorul kórházi kezelésre.
A kisbabákat be lehet oltani szamárköhögés ellen. Sőt, már a születés előtt is hatékony védelmet kaphatnak, ha az anya a terhesség alatt beoltatja magát. Hollandiában a három- és tizenegy hónapos kor közötti, fertőzött csecsemők 81 százaléka volt vagy oltatlan, vagy pedig nem a koruknak megfelelő mértékben oltott.
A fertőzés Ukrajnában, Horvátországban és Csehországban is terjed, ezért nem meglepő, hogy Magyarországról is egyre több megbetegedésről érkezik hír. Az oltás ugyan lehetőséget biztosít a fertőzés terjedésének megállítására, azonban
jelenleg tartós hiány lépett föl a felnőtteknek adható szamárköhögés elleni oltásból.
Az értesülést nemcsak gyógyszeripari szereplők, hanem a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) is megerősítette. Hozzátették: felvették a kapcsolatot a gyártókkal, hogy mielőbb megoldódjon a probléma, és várhatóan hamarosan kapható lesz a receptre felírható vakcina, amelyet egyre többen keresnek.
A szamárköhögésnek jellegzetes, elhúzódó tünetei vannak
A szamárköhögés egy baktérium által okozott, rendkívül fertőző megbetegedés, amely a tüdőt és a légutakat érinti. Kezdetben a tünetek egy szokványos megfázáséhoz hasonlóak (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés).
Két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ.
A rohamok végén gyakran ürül sűrű, színtelen nyálka, melyet követően gyakori a hányás is. A rohamok eleinte éjszaka fordulnak elő, majd egyre gyakoribbá válnak napközben is. A köhögés akár hónapokig is tartat – írja az Európai Vakcinázási Információs Portál.
A szamárköhögés lappangási ideje 2-4 hét, a betegség legsúlyosabb formája csecsemőknél alakul ki. Oltatlan csecsemőknél vagy olyan újszülötteknél, akiknél az anya nem kapott oltást, a szamárköhögés különösen súlyos lefolyású lehet.
A csecsemőknél a lehetséges szövődmények közé tartozik a tüdőgyulladás, az agyvelőgyulladás, a görcsök és akár a halál is.
Hollandiában a szamárköhögés a védőoltás 1957-es bevezetése előtt gyakori betegség volt, és évente körülbelül 200 gyermek bele is halt. 1996 óta újra gyakoribbá vált, mivel a baktériumok szerkezete megváltozott. 2020 áprilisa és 2023 júniusa között viszont alig volt szamárköhögésről szóló jelentés, valószínűleg azért, mert a megbetegedést okozó baktérium terjedése ellen is hatottak a koronavírus-járvány terjedését célzó óvintézkedések.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés