Meglepő, de ez a tökéletes hőfok a fürdésre, ha erősítenéd az immunrendszered

GettyImages-1451371645
Olvasási idő kb. 4 perc

A tél közeledtével számtalan módon erősíthetjük ellenálló képességünket. A megfelelő táplálkozás és a vitaminbevitel mellett ezt olyan, meglepő módszerekkel is megtehetjünk, mint a légzés vagy a fürdővíz hőfoka. Mutatjuk, mire kell figyelni.

Immunrendszerünk és idegrendszerünk karbantartása a minőségi élet alapja. Ennek érdekében meglepő technikát fejlesztett ki egy holland extrém sportoló, akinek furcsállott módszerét ma már kutatási eredmények is igazolják.

Szerencsés területen fekszik hazánk, hiszen a Kárpát-medence dúskál meleg vizes, ásványi anyagokban gazdag forrásokban, így a magyar emberek jelentős része számára a kellemes, termálvizes fürdőzés kikapcsolódás, és sok betegséget tekintve elérhető gyógymód is. Európa egyes vidékein azonban nem a forró fürdőt, hanem a jeges vízbe merülést tekintik az egészséges élet zálogának. 

A piros jelzésű csapot nem fogja elkoptatni az, aki a Wim Hof-módszer szerint fürdőzik
A piros jelzésű csapot nem fogja elkoptatni az, aki a Wim Hof-módszer szerint fürdőzikKarl Tapales / Getty Images Hungary

Ahol a fagypontközeli víz sem akadály

Ha csak a skandináv országokban elterjedt szaunaszeánszok gyakorlatára gondolunk, már sejthetjük, hogy a hideg vizes fürdőzés sem az ördögtől való. A forró izzasztókunyhóban eltöltött időszak után a szaunázó finnek és svédek nem restek jeges medencébe merülni, hemperegni a havas hegyoldalban vagy alámerülni a tengerek hideg vizébe. A cél ilyenkor nemcsak a szervezet lehűtése, hanem az immunrendszer erősítése és a gyulladáscsökkentés.

A holland Wim Hof már az 2000-es években megalkotta sajátos energizáló módszerét, mely során a jeges víz és a megfelelő légzés együttes hatásaira alapozva hirdette, hogy bizony tudatossággal is erősíthetjük immun- és idegrendszerünket. A Jégemberként ismert sportoló 26 jeges rekordot mondhat magáénak, többek között megmászta a Mount Everestet is – egy szál rövidnadrágban. 

Két óra a jégtömbben meg sem kottyan a holland Jégembernek
Két óra a jégtömbben meg sem kottyan a holland JégembernekNew York Daily News Archive / Getty Images Hungary

Wim Hof véleménye szerint az ember képes arra, hogy magas szinten kontrollálja testét, így segítve az amúgy természetes folyamatokat, mint például a vérnyomás szabályozása, az elme és az idegrendszer megnyugtatása, vagy éppen az immunrendszer erősítése. Az általa kidolgozott módszer három alapvető részből áll, a légzéstechnikából, a hidegterápiából és az elköteleződésből. 

Utóbbi talán a leginkább akaratot próbáló, hiszen a módszer sikere a gyakorlásban rejlik, azonban egészen extrémnek tűnik a mindennapok embere számára. A tudatos légzés sem egyszerű ugyan, de tanulható és gyakorolható, azonban jeges vízbe merülni hosszú percekre – nos, az biztosan a legtöbbünk komfortzónáján kívül esik. 

A gyakorlatok célja hasonlóan komplex, mint a formája: egyfelől szabályozni a vérnyomást és alacsony szinten tartani azt, másrészt erősíteni az immunrendszert. A hideg és a tudatos légzés fokozza az antioxidánsok és a fehérvérsejtek termelődését, és javítja a vér oxigénszintjét. A módszer követői alvásminőségük javulásáról is rendszeresen beszámolnak, hiszen a fentieknek köszönhetően az izmok is ellazult állapotba kerülnek. A vérellátás fokozása ugyanakkor pluszenergiával is ellát, hiszen a vér oxigénszintje megnő. Fokozódik az adrenalin termelése is, gyulladáscsökkentő hatása ennek köszönhető. 

Tudatos légzés, jeges víz – ennyi kell csak az egészséghez?
Tudatos légzés, jeges víz – ennyi kell csak az egészséghez?Edgar Barragan Juarez / Getty Images Hungary

Veszélyes is lehet, ha nem vagyunk körültekintőek

Egy ilyen extrém módszernek természetesen lehetnek veszélyes következményei is. A hidegterápia hypothermiát vagy akár hidegsokkot is okozhat. A legfontosabb a fokozatosság, óvatosan, lépésről lépésre érdemes a drasztikus hőmérséklethez hozzászoktatni a testünket. Ha szédülést, hányingert, szapora szívverést tapasztalnál, semmiképp ne folytasd a hideg vízbe merülést. A légzőgyakorlatok - nem körültekintően alkalmazva – hiperventilációt is okozhatnak, a szakemberek stresszhelyzetben semmiképpen nem javasolják a Wim Hof-módszer alkalmazását. 

Az viszont, hogy hatásos, immár tény, egy 2014-es kutatás egyértelműen bebizonyította, hogy rendszeres alkalmazása segíthet az immunrendszer megerősítésében, és képes a testszerte jelen lévő gyulladásos folyamatokat mérsékelni. A vizsgálatok során a kutatók maguk is meglepődtek azon, hogy a kontrollcsoporthoz képest a fentieket rendszeresen gyakorlók sokkal hatékonyabban kerülték el a betegségeket, és gyorsabban gyógyultak meg többek között az influenzából, de a mai napig újra és újra megvizsgált Wim Hof-módszer minden esetben hatékonynak tűnik a gyulladáscsökkentésben. S hogy milyen hideg is a víz, amibe a holland sportoló követői nyakig merülnek? Mindössze 4 Celsius-fokos. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek