Ha így veszed be a gyógyszert, nem lesz olyan keserű

GettyImages-1455111627
Olvasási idő kb. 4 perc

Kiderült, miért van olyan borzasztóan keserű íze a legtöbb gyógyszernek. Sokan azt gondolnák, hogy különféle adalékanyagok okozzák a kellemetlen ízt, és csak keveseknek jutna eszébe, hogy a rossz íz okozója a legtöbb esetben egy természetes összetevő.

Nem biztos, hogy sokan vitatkoznának Konfuciusszal, aki szerint a jó, vagyis hatásos gyógyszer keserű ízű. A kisgyerekeknek készült, gyümölcsaromával ízesített szirupokon kívül szinte nincs olyan gyógyszer, ami élvezetes ízélménnyel kecsegtetne. Ez azonban egyáltalán nem véletlen.

Ez az oka annak, hogy rossz ízűek a gyógyszerek

Az Amerikai Kémiai Társaság által közzétett tájékoztatóból kiderült, miért is olyan borzasztóan keserűek a gyógyszerek. A kutatóorvosok beszámolójából kiderült, hogy miután a gyógyszerekben található vegyületek többsége növényekből származik, így eredendően keserűek a pirulák. Ezen csak különféle adalékanyagok hozzáadásával lehetne változtatni, ám a gyógyszerészek minden gyógyszer összeállításakor törekszenek arra, hogy a lehető legkevesebb hozzáadott anyag kerüljön a tablettákba, szirupokba vagy porokba, hiszen ezek befolyásolhatják az aktív hatóanyagok hatását, ez pedig több problémát okozna, mint amennyi haszna lenne a patikában beszerezhető készítményeknek. 

A gyógyszerészek arra törekszenek, hogy minél kevesebb hozzáadott anyag kerüljön a tablettákba
A gyógyszerészek arra törekszenek, hogy minél kevesebb hozzáadott anyag kerüljön a tablettákbaMonty Rakusen / Getty Images Hungary

Éppen ezért egy gyógyszer előállításakor nem az ízélmény az elsődleges szempont, amire a gyógyszerészek igyekeznek megoldást találni, sokkal inkább az a fontos, hogy a pirulák az adott betegségre gyógyírt jelentsenek.

A keserű íz életet menthet

A keserű íznek evolúciós szempontból is igen nagy jelentősége van. Az ember által érzékelhető öt alapízből ez az, ami akár az életünket is megmentheti, hiszen elrettentő eszközként fejlődött ki annak érdekében, hogy a mérgező anyagokat lenyeljük.

Ha ugyanis valami olyan dolog kerül a szánkba, aminek keserű íze van, jó eséllyel még azelőtt kiköpjük, hogy lenyelnénk.

Miután a nagy mennyiségben fogyasztott gyógyszernek szintén mérgező hatása lehet, ennélfogva talán még előnyös is a keserű íz, hiszen ez visszatartó erő lehet a túlzásba vitt gyógyszerfogyasztás elkerülése érdekében. 

Ez azonban nem minden gyógyszeres tablettára igaz. Az ibuproféntartalmú fájdalomcsillapítókat sok esetben édes ízű cukorbevonattal látják el. Ennek az lehet a magyarázata, hogy az ibuprofén irritálhatja a gyomrot, ám a bevonat megakadályozza a gyógyszer lebomlását, amíg az el nem éri a beleket. 

A gyerekek különösen érzékenyek az ízekre

A rossz íz azonban nem mindig jelent előnyt. Több gyermekorvos is arról számolt be, hogy a gyógykezelések többsége épp a gyógyszerek kellemetlen íze miatt fulladt kudarcba. Ez különösen nagy probléma a gyerekeknél, miután ők serdülőkorukig fokozottan érzékenyek a keserű ízekre. Ez pedig különös nehézséget okoz az orvosoknak, illetve a szülőknek, akiknek be kellene adniuk a gyógyszert a gyermeküknek. A gyógyszerszedéssel járó kellemetlenséget gyakran a tabletták, a porok és a szirupok ízesítésével kerülik el. Általában valamilyen gyümölcs-, a legtöbb esetben eperízzel teszik fogyaszthatóvá a gyerekeknek szánt gyógyszereket.

A gyerekeknek szánt gyógyszereket a legtöbbször eperízzel ízesítik
A gyerekeknek szánt gyógyszereket a legtöbbször eperízzel ízesítikGuido Mieth / Getty Images Hungary

Egyes tudósok jelenleg azon dolgoznak, hogy minél kevésbé legyenek borzasztóan keserű ízűek a gyógyszerek. Ehhez a mesterséges intelligenciát hívták segítségül, amely képes előre jelezni a gyógyszerek keserűségét. A kutatók azt remélik, az ízélmény javításával a betegek jobban betartják majd a gyógyszeres kezelésre vonatkozó szabályokat.

Így kell bevenni a gyógyszert, hogy ne legyen keserű az íze

Ha az íze miatt nehézséget okoz a gyógyszerszedés, érdemes megfogadni az alábbi trükköt. Helyezzük a tablettát a nyelv hátsó részére, így gyorsan le tudjuk nyelni egy pohár vízzel. Szintén hasznos lehet, ha a gyógyszer bevételekor kiiktatjuk a szaglásunkat azzal, hogy befogjuk az orrunkat, ami körülbelül 80 százalékban felelős az ízérzékelésért.
Ha mindezek ellenére nem csúszik le a keserű pirula a torkunkon, akkor fedjük el a tabletta kellemetlen ízét valamilyen édességgel, például mézzel vagy juharsziruppal. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek