A ma hajnalban közzétett WHO-jelentés 2023-as adatok alapján készült, s bár komoly előrelépést állapít meg az ezredfordulóhoz képest, még így is nagyon sok nő hal bele a szülésbe világszerte. 2000-hez képest 40 százalékkal csökkent az anyai halálozási arányszám, de ezzel együtt is évi 260 ezer nő veszti életét szülés körül.
A több mint negyedmilliós számot elfogadhatatlanul magasként aposztrofálja a WHO. A halálesetek 92 százaléka alacsony vagy alacsonyabb-közepes jövedelmű országokban következik be, nagyrészt megelőzhető okokból. Szub-szaharai Afrikában, valamint Dél-Ázsiában következett be a halálesetek 87 százaléka, de csak a szub-szaharai afrikai adatokat tekintve még ijesztőbb a kép:
az említett 260 ezer halálozás 70 százaléka itt történik.

A WHO szerint az élveszülésekhez köthető anyai halálozások nagy része azokon a területeken következik be, amelyeken a legnagyobbak a társadalmi egyenlőtlenségek, és nem mindenki fér hozzá azonos mértékben az egészségügyi ellátáshoz. Az alacsony jövedelmű országokban épp ezért 100 ezer élveszülésre 346 anyai halálozás jut, míg ugyanez a ráta a magas jövedelmű országokban mindössze 10 haláleset 100 ezer szülésre. Magyarországon a WHO 2020-as adata szerint 15 anyai halálozás jutott 100 ezer élveszülésre, ami régiós és európai összehasonlításban is magas érték. A háborús konfliktus sújtotta területeken magasabb ez az arány, mint ott, ahol viszonylagos békében élhetnek az emberek.
A szülő nőkre ezek jelentik a legnagyobb veszélyt
A halálozások legjellemzőbb okai a következők:
- súlyos vérzés, főként szülést követően
- fertőzések, főként szülést követően
- terhességi magasvérnyomás
- szülési komplikáció
- rosszul elvégzett terhesség-megszakítás.
Az ilyen típusú halálozások megelőzésében hatalmas szerepe van a nem kívánt terhességek megelőzése mellett annak, hogy a terhes nők szülés előtt, alatt és után is minőségi egészségügyi ellátásához férhessenek hozzá. Az anyai halálozási rátán a koronavírus-világjárvány is rontott a WHO szerint, két módon is: egyrészt a fertőzés következményeként bekövetkezett halálozásokkal, másrészt pedig azáltal, hogy az állapotos nők nem kaphattak megfelelő ellátást a vírussal kapcsolatos óvintézkedések miatt várandósságuk kapcsán. Ezek a hatások azonban rövid életűnek bizonyultak, nem nyomják rá bélyegüket hosszú távon az adatokra.

Nagyon jelentős különbségek vannak országon belül is a császármetszések éves arányát tekintve.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés