Nyűgös, hisztis a gyerek? Lehet, hogy csak erre érzékeny

GettyImages-1135717770
Olvasási idő kb. 5 perc

Nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek is érzékenyek lehetnek az időjárásra. Ha azt tapasztaljuk, hogy a gyermekünk nyűgösebb, sírósabb, akaratosabb, nehezebben koncentrál vagy morcosabb, esetleg élénkebb, kezelhetetlenebb a megszokottnál, és talán még fejfájásra is panaszkodik, akkor ennek akár az is lehet az oka, hogy fokozottan időjárás- és stresszérzékeny.

Megesik, hogy a fent említett problémákat tévesen azonosítják, és az időjárás-változásra adott állapotváltozást a gyerekeknél valamilyen veleszületett vagy fejlődési rendellenességgel, esetleg beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel magyarázzák. A témában dr. Pintér Ferenc meteogyógyászt, a Meteo Klinika igazgatóját kérdeztük.

Mit jelent az, hogy valaki frontérzékeny, és hogyan jelentkezik ez a gyerekeknél? 

A frontérzékenység nem egy szerencsés megfogalmazás, hiszen alapvetően nem front-, hanem időjárás-érzékenyek vagyunk. Tehát nem csak a frontok okozzák azokat az élettani hatásokat, amelyek különböző tüneteket okoznak. Hatással vannak ránk azok az időjárási folyamatok is, amelyek nap mint nap zajlanak, és terhelik a testünket, ezáltal pedig alkalmazkodásra kényszerítik a szervezetünket, és bizony ez nagyon sok esetben nem megy könnyen.

Egy-egy időjárás-változás alkalmával fejfájás és nyugtalanság is jelentkezhet a gyerekeknél
Egy-egy időjárás-változás alkalmával fejfájás és nyugtalanság is jelentkezhet a gyerekeknélbrightstars / Getty Images Hungary

Az a szervezet, amelyik nem tud alkalmazkodni, különféle tüneteket produkál.

Rendkívül gyakori a gyerekek körében is a fejfájás, ennek különböző formái jelentkeznek, de van, amikor csak viszonylag egyszerűbbnek tűnő problémákat látunk, ilyenek például a magatartásbeli, a viselkedésbeli és a tanulási problémák, vagy a figyelemzavar.

Ezek nagyon gyakoriak, és sokszor ezeket nem megfelelően minősítik és értelmezik. Pedig a gyerekek körében rendkívül elterjedt az időjárás-érzékenység. Az idős korosztály után a gyerekek korosztálya a második legérintettebb korcsoport. Komoly kutatásokat végeztünk az iskolások körében, és vizsgálatok igazolják, az említett panaszok csoportosan jelennek meg. A pedagógusok is nagyon sokszor tapasztalják, hogy vannak olyan időszakok, amikor a gyerekek nagy százaléka kezelhetetlen, figyelmetlen, emiatt sokszor romlik a tanítás minősége is. A helyzetet nehezíti, hogy az időjárás-változásokra egyénileg reagálnak az emberek, tehát mindenki a saját érzékenysége szerint reflektál az időjárási hatásokra. Emellett vannak azok az időjárási helyzetek, amikor csoportosan jelentkeznek a tünetek. 

Említette, hogy rosszul értékelik ezeket az időjárás okozta tüneteket. Pontosan mivel keverhetők össze?

Általában, amikor egy gyereknek a tanulásával, figyelmével, viselkedésével vannak problémák, akkor nagyon gyakran úgy vélekednek a szakemberek, hogy a gyerek ADHD-s, vagyis figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral küzd, esetleg BTM áll fenn, vagyis beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségek állnak fenn. A helyzet az, hogy ezek bizony nagyon komoly kórképek, és mindenképpen pontos diagnózison kell, hogy alapuljanak Ám sokszor előfordul, nem a fent említett betegségek okozzák a gyerek magatartásának és stressztűrő képességének a megváltozását.

Dr. Pintér Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy a problémák okát nagyon pontosan kell diagnosztizálni
Dr. Pintér Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy a problémák okát nagyon pontosan kell diagnosztizálni

Nagyon gyakori, hogy egy gyerek figyelmetlen, nem tud egy helyben ülni és tanulni, nem fog a feje, fékezhetetlen, vagy éppen lehangolt és kedvetlen ugyanúgy, ahogy a felnőttek is. Ám a gyerekek esetében más okok váltják ki a problémát. Elsősorban az, hogy ők még növésben, fejlődésben vannak, még nem alakul ki náluk az időjáráshoz való alkalmazkodás képessége.

A kutatások során találtak arra magyarázatot, mi lehet az oka annak, hogy egyre érzékenyebbek az időjárás-változásra a gyerekek?

Súlyos problémának érzem, hogy a gyerekek egyre kevésbé vannak kitéve a különböző időjárási hatásoknak, túlságosan izoláltan nevelik őket. Légkondicionált a lakás, az autó, az iskola, így nincsenek kitéve azoknak a terhelő tényezőknek, amelyek kellenének az alkalmazkodóképesség megfelelő kialakításához; hasonló ez az immunrendszer kialakulás kérdéséhez. Úgy kell ezt elképzelni, mint amikor valaki túlságosan steril környezetben nevelkedik.

Komoly problémát jelent továbbá a természettől való óriási mértékű elszakadás, vagyis hogy a gyerekek jóval több időt töltenek a szobában, mint a szabad levegőn.

Ennek megváltoztatásával sokat lehetne tenni az időjárás-érzékenység megelőzése érdekében. Ám, akinek már komolyabb jellegű tünetei vannak, annak már csak a megfelelő kivizsgálás és kezelés segíthet.

Az időjárás-érzékenység az év mely szakaszaiban jellemző leginkább? Vannak-e olyan évszakok, időjárási viszonyok, amelyek jobban előhívják az érzékenységet?

Az időjárás-érzékenység folyamatosan, egész évben jelen van, csak mindenkinél más-más tényező váltja ki, és mindenki másként reagál rá, az egyéni szervezeti adottságai függvényében. Természetesen lehetnek olyan túlterheléses, „stresszes” időszakok, amikor még fokozottabban jelentkeznek a panaszok, de ez is az egyéni körülmények kérdése.

Az időjárás-változásra való érzékenység egész évben hatással van a gyerekek szervezetére is
Az időjárás-változásra való érzékenység egész évben hatással van a gyerekek szervezetére isDimitri Otis / Getty Images Hungary

Ezért van szükség arra, hogy az időjárás-érzékenységet mindig személyre szólóan vizsgáljuk ki, hiszen csak így derülhet ki, hogy miben áll az érzékenység, és azt hogyan lehet megfelelően kezelni. Az időjárás-érzékenységet ugyanis komolyan kell venni, mert nagyon súlyos életminőség-rontó tényező lehet, és akár szervi problémák kialakulásához is vezethet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek