A bűnözők az emberi naivitásra, érzékenységre, hiszékenységre, félelemre építenek – hívja fel figyelmünket Topa Zoltán rendőr őrnagy, a BRFK kiemelt főelőadója.
Az infodémia mára már jegyzett jelenség, illetve betegség: ez az álhírek által generált félelemérzet.
A szakember megjegyzi, a filmből is ismert unokás csalás a mai napig divatos bűncselekmény. A csalók sérült, bajban lévő unokára hivatkozva keresik a szerető, idős, gyanútlan, de aggódó nagyszülőt telefonon. Sokszor előre tájékozódnak, feltérképezik az áldozat körülményeit, és tudatosan telefonálnak. De persze sok más módszer is létezik.
Bármilyen indokkal érkezhetnek a csalók: szolgáltatóra, hatóságra hivatkoznak, Covid-szűrést végeznek, kést éleznek, csótányt irtanak, vagy villanyórát olvasnak le. Ezekben az esetekben egy egyszerű telefonhívással ellenőrizni tudjuk a bejelentkezés valóságtartalmát.
A rendőrség tanácsai
Fontos megemlíteni, hogy manapság virtuális valóságunkban legalább annyi veszély leselkedik ránk, mint a való világunkban. Topa Zoltán rendőr őrnagy az online térben is körültekintésre biztat, és kéri, hogy ne ugorjunk bele elhamarkodott és kétes kimenetelű kattintásokba:
- tört magyarsággal kommunikáló honlapok esetében nem árt az óvatosság
- gyanús lehet, ha az oldal magyar nyelvű, de a domain név .net vagy .org végződésű, és tele van szórva erőszakos linkekkel és reklámokkal
- inkább ismertebb online piactereken vásároljunk
- telephellyel nem rendelkező, kizárólag banki előreutalásos fizetési lehetőséget biztosító honlapot ne vegyünk komolyan
- ha a személyes átvétel, utánvétel, online tranzakció és PayPal fizetési módok közül egyik opció sem választható az értékesítő honlapján, ott valami nem stimmel
- érdemes előre ellenőrizni a jogi garanciát, a visszavétel vagy visszaküldés, javíttatás lehetőségeit
- magánszemélytől fokozott óvatossággal és soha ne előreutalással vásároljunk
- jármű vásárlása esetén az alapvető biztonsági szabályok betartása mellett csak olyan magánszemélytől vegyünk autót, aki vállalja, hogy adásvétel előtt a járművet szervizben átvizsgálják speciális műszerekkel
- ne dőljünk be a „hihetetlen” és „csak itt és most” akcióknak
- állítsunk be vásárlási limitet a bankkártyához, így nem érhet tetemes kár minket, még óvatlanság esetén sem
- nyilvános wifijellel bíró helyen kockázatos online vásárolni. Az adataid így könnyen hozzáférhetővé válhatnak. Internetes kávézókban, munkahelyen, egyéb nyilvános helyeken ügyelni kell arra, hogy kiléptünk-e az alkalmazásból, és töröltük-e a gépről személyes adatainkat. Ezt az internetes böngésző „előzmények törlése” menüpontjában gyorsan és egyszerűen megtehetjük.
VPN a csalás ellen
A VPN-re, vagyis a végpontvédelemre azok miatt a zsarolóvírusok miatt van szükség, melyek hamis weboldalon keresztül, ismeretlen helyről származó e-mail mellékleteként vagy ismeretlen app telepítése során fertőzik meg a számítógépet, hálózatot, gyökérkönyvtárat. Ezeket a zsarolóleveleket nevezik ransomware-nek.
A káros kódok (exe fájl) adathalászok kezébe juttathatják a számítógép tulajdonosának adatait, valamint zárolhatják a gépeket.
De mi akkor a megoldás? Nem szabad ismeretlen linkre kattintani, kerülni kell a szenzációhajhász oldalakat, és nem szabad megnyitni ismeretlen e-mailek mellékleteit.
Topa Zoltán rendőr őrnagy végezetül hozzáteszi: hiába a mechanikai lakásvédelem, a legújabb riasztórendszer, a számítógépen telepített vírus- és kémprogramrendszer, a leggyengébb láncszem maga az ember. A maga természetes hiszékenységével, óvatlanságával. Ne váljunk áldozattá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés