Ezért kéne hagyni babázni minden gyereket – fontos készségek hiányára is gyógyír lehet

GettyImages-518233616

A babázásnak évezredes hagyománya van. A tudomány szerint méltán: ez a játék fontos készségfejlesztő hatással bír.

A legtöbben szeretik nemi alapon kategorizálni a játékokat: a fiúknak kisautó és játék fegyver, a kislányoknak baba és teáskészlet való. A nemi sztereotípiák elültetése mellett azért sem üdvös ez alapján kettéválasztani, melyik gyerek mivel játszhat, mivel másfajta, de rendkívül hasznos készségeket fejlesztenek a különböző játékok. A Barbie és a Cardiff University hosszú távú idegtudományi kutatása kimutatta, mi az a mindenki számára elengedhetetlenül fontos készség, amit a babázás tanít a gyerekeknek – meglepő módon még a Covid okozta hiányosságokra is gyógyír lehet.

Mit adhat a babázás a gyerekeknek?

Ahogyan Tarkovács Cecília szülő-gyerek coach írta egy korábbi cikkünkben, a gyerekek fejlődése szempontjából kiemelkedően fontos szerepe van a játéknak, hiszen ezen keresztül értelmezik, elemzik és sajátítják el a világ működéséről és saját magukról szerzett tapasztalataikat. A Cardiff University kutatócsoportja is ezt a szakvéleményt osztja, akik a Barbie-val karöltve 2019 óta 7 évesre tervezett, összetett kutatássorozatot végeznek a babázás hatásairól. A 2021-ben elvégzett egyik kutatásuk során összesen 33 kisgyereket (4–8 éves fiúkat és lányokat) vizsgáltak meg közeli infravörös spektroszkópiás eljárással társas és egyéni babázás közben. Megnövekedett aktivitást fedeztek fel az agy szociális és érzelmi fejlődésében nagy szerepet vállaló, úgynevezett pSTS régiójában.

A tudomány szerint a babázás olyan játék, amelynek fontos készségfejlesztő szerepe van
A tudomány szerint a babázás olyan játék, amelynek fontos készségfejlesztő szerepe vanEszter Nonn

„Amikor a gyerekek babázás közben különféle helyzeteket játszanak el, gyakran hangosan kimondva fogalmazzák meg az egyes szereplők érzéseit és gondolatait. Az ilyen – játék során elképzelt – érzések meghallgatása, valamint ezek átélése és a kitalált szereplőhöz kapcsolása segít fejleszteni a mások belső érzésvilágát érintő kommunikációt, hosszú távon pedig az empatikus és szociális készségeket” – mondta dr. Sarah Gerson, a Cardiff University kutatócsoportjának vezetője. – „Ezek a készségek a gyerekek számára nemcsak az új barátságok kialakítása és fenntartása során lehetnek hasznosak, de a szüleiktől és tanáraiktól való tanulást is megkönnyíthetik.”

A babázás tehát fejlesztheti a gyerekek érzelmi, szociális és empatikus készségeit – pontosan azokat a készségeket, amelyek csorbát szenvedtek a Covid-járvány alatt a szülők 61 százaléka szerint –, derül ki egy 2021-es tanulmányból, amelyre Török Kata, a Mattel magyarországi marketingmenedzsere referált közleményében. A kérdés, hogy a gyerekek fejlődésébe miként szólhatott bele a Covid, a tudósokban is felmerült: vannak, akik attól tartanak, a kétévnyi maszkviselés hatására a gyerekek arcfelismerő készsége és ezáltal a szociális érzékenységük is sérülhetett. Ha ezt a szakmai predikciót a jövőben elvégzett kutatások alátámasztják, akkor valóban logikusan következhetne ebből, hogy a babázás segíthetné orvosolni a gyerekek azon készségeit, amelyek megsínylették a Covid-járványt: a szociális, empatikus és érzelmi készségeiket.

Persze, ha egy gyereknek egyáltalán nincs kedve a babázáshoz, valószínűleg jobban járunk, ha nem erőltetjük rá. Azonban vélhetően más figurákkal, például játék dinókkal islehet a gyerekek szociális és érzelmi készségeit fejleszteni, ha a játék lényege továbbra is a szociális helyzetek leképezése marad, bár határozottan egyszerűbb lehet az ember alakú babákra vetíteni az emberi helyzeteket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek