Ez az öregedésgátló krém súlyos károsodásokat is okozhat

GettyImages-1404279255
Olvasási idő kb. 4 perc

A terhesség idején sokan küzdenek a száraz bőr problémájával, ezért gyakran használnak ilyenkor több krémet, mint egyébként. Nemcsak a has feszülő bőrére, hanem például arcukra is, de nagyon nem mindegy, milyen arckrémet alkalmazunk állapotosan.

A retinol a bőrápolás egyik sztárja: az anti-aging kozmetikumok kedvenc összetevője öregedésgátló hatása miatt. A retinolos krémek mellett ma már hozzá lehet hozzájutni olyan jó minőségű termékekhez is, amelyek minden sallang helyett valamilyen vivőanyagban, például szkvalánban oldva tartalmazzák a retinolt. De mi is ez az anyag, és mikor okozhat gondot?

Erre jó a retinol

A retinolt A-vitaminból állítják elő, és azért használják olyan extenzíven a bőrápolásban, mert sokféle pozitív hatása van. Megújítja a bőrt, az aknék elleni harcban is segítőtársad, és gátolja az öregedés apró jeleinek manifesztációját is. Még a nap káros hatásait, a hiperpigmentációt és a finom ráncok megjelenését is képes enyhíteni. Hatékonyságát ráadásul kutatások is bizonyítják, így nem humbug, ha retinolos krémet veszel.

Arckrém mellett megvásárolhatod a retinol vivőanyagban oldott formáját is, de terhesség alatt ez sem biztos, hogy jó választás
Arckrém mellett megvásárolhatod a retinol vivőanyagban oldott formáját is, de terhesség alatt ez sem biztos, hogy jó választásTatiana / Getty Images Hungary

Azzal ugyanakkor tisztában kell lenned, hogy a magasabb koncentrációban retinolt tartalmazó arckrémek a bőr száradásához, irritációjához vezethetnek, a sötétebb tónusú bőrön hiperpigmentáció is kialakulhat hatásukra, és fényérzékennyé is teszik a bőrt. 

A szakemberek nem is ajánlják, hogy egynél több retinoltartalmú készítményt használjunk, viszont a napvédők használata kötelező, ha retinollal ápolod bőrödet.

Amikor ilyen krémet veszel, érdemes tehát megismerni az ajánlásokat – és azt is, kik számára nem javallott a retinolos arcápoló. A terhesség olyan körülmény, amely mellett nem ajánlják használatát.

Ezért kerüld terhesség alatt az ilyen arckrémeket

Ennek oka egyszerű: az A-vitamin teratogén, azaz magzatkárosító hatással bír. A szájon át szedett, retinolt tartalmazó készítmények ezért abszolút tiltottak a várandós nők számára: ilyesmiket épp aknés bőr kezelésére is ajánlanak az orvosok azoknak a nőknek, akik nem állapotosak, és nem is tervezik a közeljövőben, hogy teherbe essenek.

Az A-vitamin ugyanis túlzott mértékben felhalmozódhat a szervezetben, és átjuthat a magzatba is,

az érintett terhességek 5-20 százalékában kialakul valamilyen rendellenesség.

Ez a kutatások szerint lehet magzati vagy születés utáni retardáció, ami a magzat növekedésének rendellenességét jelenti, de a koponya- és arcdeformitások mellett idegrendszeri károsodást, szívbetegséget és más kórképeket is létrehozhat, ha az anya retinolt szed állapotosan. Ezt patkányokkal végzett kísérletek is alátámasztották.

Állapotosan jobb hanyagolni
Állapotosan jobb hanyagolniJamie Grill / Getty Images Hungary

Akár így is bejuthat a véráramba

A retinol épp ezért nem javallott terhesség alatt – de mi a helyzet, ha nem beveszed, hanem az arcodra kened azt? A topikális, azaz a bőrön keresztül történő használat kapcsán megoszlanak a vélemények. Három kutatás egybehangzóan állítja azt, hogy ilyenformán nem alakulhat ki a magzatra veszélyes állapot, azonban ennek ellenére sem ajánlott a retinolos krémek használata állapotosan egyes szakemberek szerint. Akik babát várnak, általában maguk is a jobb félni, mint megijedni elvén döntenek, így logikus döntésnek tűnik elhagyni ezeket az arcápoló készítményeket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek