„Apám akkor vett fel, amikor összetévesztett a demizsonnal” – mondja Bödőcs Tibor humorista az egyik előadásán. És valóban, a hetvenes évek óta nagyon sokat változott az apák szerepe a családban. Míg négy évtizeddel ezelőtt szinte nem lehetett a játszótéren apákat látni a gyerekekkel, mára már ez teljesen természetes, sőt, egy felmérés szerint az apák négyszer több időt töltenek a gyerekeikkel, mint negyven évvel korábban. Ezeket a változásokat pedig úgy tűnik, a szervezet is követi: amikor egy férfi apa lesz, visszafordíthatatlan testi változások indulnak be.
Az örömhormon ugyanúgy beindul
És itt nem feltétlenül arra kell gondolni, hogy a leendő apukák sokszor a második trimeszterre együtt növesztik a pocakjukat a kismamával.
Azt régóta tudjuk, hogy az anyák szervezetében oxitocin, azaz örömhormon termelődik már a várandósság alatt. A szülés közben ez nemcsak a méh összehúzódásait szabályozza, de beindítja az anyai kötődést is. Ennek a hormonnak a hatása, hogy az anya számára a szoptatás, a gyermek ellátása, illetve a kötődés természetes, sőt, elképzelhetetlen, hogy hosszabb időre távol legyen a csecsemőtől. Bár az apa nem éli át, ahogyan növekszik benne egy élet, meglepő módon a hormonrendszerük ugyanúgy drámai módon megváltozik.
Ráadásul, nincs különbség abban, hogy a gyermek vér szerinti apjáról van szó, vagy esetleg örökbe fogadták a kicsit.
Az oxitocinszint például hasonlóképp megemelkedik, mint az anyák esetében, főleg, amikor a kezükben tarthatják a gyermeküket.
Idővel jön meg az érzés
Ám azoknak a férfiaknak sem kell megijedniük, akik nem érzik ezt az első pillanattól. Többen számolnak be arról, hogy amikor először meglátják a kicsit, nem árad szét bennük az a kirobbanó szeretetérzés, amit elvárnának. De ezzel valójában nincs probléma.
A hatvanas évek a kötődéselmélet virágkora volt; úgy tartják, hogy a gyermek szempontjából kiemelkedően fontos, hogy életének első éveiben milyen kötődés tudott kialakulni az őt gondozó személlyel. Michael Lamb – aki a 70-es évek óta az apák és gyermekek kötődését vizsgálja a Cambridge-i Egyetem professzoraként – és néhány kutatótársa azt állapította meg, hogy a csecsemők ugyanolyan erős köteléket alakíthatnak ki az édesapjukkal, mint az anyjukkal, illetve hogy az apa nemcsak hogy részt vehet a gyermek ellátásában, gondozásában, de hatással van a gyermek pszichés és mentális fejlődésére, sőt, arra is, hogy miképp boldogul a későbbiekben az életben.
Szelídebb a férfi, ha apa lesz
Az apa hormonrendszerében azonban nem az oxitocinszint-növekedés az egyetlen, ami megfigyelhető a gyermek érkezésével. Ezzel párhuzamosan a tesztoszteron csökkenni kezd, ami arra sarkallja a férfiakat, hogy kevesebb kockázatot vállaljanak, ami örvendetes, hiszen már egy kis életről is gondoskodniuk kell. Ugyanakkor a szervezetükben megnő a prolaktin szintje is, amelyet elsődlegesen arról ismerünk, hogy a nőknek segít az anyatej termelésében. De akkor miért tűnik fel az apák szervezetében is?
Egy, a Notre Dame Egyetemen zajlott kutatás szerint azok a férfiak, akiknél ez a hormon magasabb, érzékenyebben reagálnak a baba sírására, és igénylik, hogy a gyermek közelében legyenek. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy a hormonváltozások azoknak az apáknak a szervezetében a legjelentősebb, akik gyakran adnak kimenőt a párjuknak, és egyedül is gondoskodnak a kicsiről.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés