Az alvás fontosabb, mint gondolnád: a legtöbb gyereknek mozgalmas napjai vannak, különösen, amikor újra elkezdődik az iskola. És míg egy jól kipihent agy képes megoldani a problémákat és megtanulni az új információkat, a fáradt agy nem – így a napot is sokkal kevésbé élvezi.
Így fárasztja a gyereket az iskola
Ott van az iskola, a házi feladat, a barátokkal való rohangálás, valamint különórák, legyen szó sportról vagy egyébről. A nap végére a szervezetnek pihenésre van szüksége: az alvás lehetővé teszi, hogy a gyerek teste pihenjen és készen álljon a következő napra.
Mennyit kell aludnia egy gyereknek?
Az alvási mennyiség életkortól függően változik. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia a következőket ajánlja:
- 1 év alatti csecsemőknél: 12–16 óra
- gyermekeknél 1–2 éves korig: 11–14 óra
- 3–5 éves gyermekeknél: 10–13 óra
- 6–12 éves gyermekeknél: 9–12 óra
- tinédzsereknél 13–18 éves korig: 8–10 óra
A legtöbb gyerek viszont nem alszik eleget. Bár, az is igaz, hogy nem minden gyerek egyforma, és néhánynak több alvásra, míg másoknak kevesebbre van szüksége. Felnőttként is tudjuk, hogy ha nem aludtunk eleget, akkor nehéz, nyűgös érzés uralkodik rajtunk, és olyankor nem vagyunk a legjobb formánkban.
Elegendő alvás nélkül a gyerekek is rosszkedvűek, fáradtak vagy nyűgösek lehetnek. Fontos a következetesség és a lefekvési rutin kialakítása.
Ez azt jelenti, hogy az alvás minden este ugyanabban az időben kezdődjön, és lehetőleg ezt mindig tartsuk be.
Mi történik, ha a gyerekek nem alszanak eleget?
Tanulmányok kimutatták, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknél az alvás rendszeresen a megfelelő mennyiségű, ott javult a figyelem, a viselkedés, a tanulás, a memória, valamint az általános mentális és fizikai egészség is. Az elégtelen alvás magas vérnyomáshoz, elhízáshoz és akár depresszióhoz is vezethet, és bizony erre már gyerekkorban oda kell figyelni. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) becslése szerint az alvásproblémák a gyermekek 25–50 százalékát és a serdülők 40 százalékát érintik. A keveset alvó gyerek ingadozhat a rosszkedv és a hiperaktivitás között. A magas nem alvási eredmények azért aggasztóak, mert a korai gyermekkori rossz alvás összefüggésbe hozható az allergiás nátha és az immunrendszer problémáival is.
Tippek, hogy a gyerek jól és nyugodtan aludjon
- számítógépek, tv-képernyők, videójátékok és más erős fények kikapcsolása
- fürdés, pizsama és fogmosási idő
- könnyű könyv olvasása, altatódal éneklése
- egy plüssállat vagy biztonságot nyújtó takaró kiválasztása
- akkor legyen a fektetés, amikor a gyerek már álmos, ez segít neki megtanulni, hogyan kell önállóan elaludni
- a szobában ne legyen se túl hideg, se túl meleg
- zárd ki a fényt, legyen sötétítőfüggöny vagy redőny, és nem kell éjszakára a lámpa fénye
Néha érdemes ellenőrizni az alvást
Érdemes rendszeres időközönként mérni a gyermek alvási idejét, különösen, ha problémákra utaló jeleket lát a szülő. Ugyanis, ha megfelelő az alváshigiénia, de a gyerek továbbra is álmosnak érzi magát, vagy nehezen alszik el éjszaka, esetleg még bepisil vagy gyakoriak a megmagyarázhatatlan éjszakai felébredések, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy ellenőrizze, nincs-e alvászavara vagy szorongásos betegsége.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés