Az Egyesült Királyságban 2009 és 2017 között 27 834 családot kísértek figyelemmel a szakemberek. Azok a gyerekek, akik egyszülős családban nőnek fel, jellemzően ugyanannyira, vagy elégedettebbek voltak azoknál, akiket két szülő nevel. A Science Alert által bemutatott kutatásban az életükkel való elégedettségüket, a társas kapcsolataik minőségét vizsgálták, valamint a családi életük minőségéről kérdezték a gyerekeket.
Nem okoz kárt a gyerek fejlődésében
A vizsgálat mögött álló kutatók arra kérik a kormányt és az egyszülős családokkal foglalkozó szervezeteket, hogy próbáljanak leszámolni azzal az előítélettel, miszerint nehezebb és rosszabb azoknak a gyerekeknek a sorsa, akiket csak az egyik szülő nevel. Több szervezet is régóta foglalkozik az egyszülős családok segítésével és támogatásával, ezáltal első kézből tudják, hogy milyen erősek és sokszínűek ezek a családok.
Az egyszülős háztartásokat vizsgáló kutatás eredményei az ilyen felállású családokról kialakult tévhiteket hivatott megcáfolni, ahogy azt is megmutatja, hogy a gyerekekre nincs negatív hatással, ha egyedülálló szülő neveli őket. A tanulmány készítői szerint
a gyermek jóllétének legfontosabb tényezője a pozitív és egészséges kapcsolatok jelenléte.
Sokkal gyakoribb, mint gondolnánk
A kutatócsoport azt is szeretné megvizsgálni, hogy milyen változatos lehet a család szerkezete. Az eddigi eredmények szerint háromból egy családban a vizsgált évek legalább egy bizonyos időszakában jelen volt az egyszülős felállás. Ugyanebben az időszakban minden hetedik egyedülálló szülő kezdett élettársi vagy házastársi kapcsolatban – meglepő módon az esetek háromnegyedében a gyermek másik biológiai szülőjével. Az eredmények szerint az Egyesült Királyságban élő családok 24 százaléka egyszülős, az együtt élő szülők 13 százalékot, míg a házastársként élők 63 százalékot tesznek ki. Nemcsak az egyszülős család előfordulása gyakoribb, mint azt korábban megállapították, de a szülői és gondozói kapcsolatok is sokkal összetettebbek, és sokszor túlmutatnak a háztartási egységen.
Különösen a gyermekjóléti hivatalokban dolgozó szakembereknek kell figyelemmel kísérniük a modern családok alakulását, és fontos szem előtt tartani azt is, hogy a válások következtében a különélő szülő nem minden esetben tűnik el teljesen. A szakértők hangsúlyt fektetnek a gyermek jóllétét biztosító tényezőkre is, azon kívül, hogy hány szülővel él együtt, kiemelten fontos a szélesebb támogatói közeg kialakítása, hiszen a nagyszülők által nyújtott segítség leginkább az egyszülős családoknál volt jellemző.
Érdemes lenne változtatni azon a politikai állásfoglaláson, miszerint az egyedülálló szülők automatikusan problémát jelentenek a gyermekek számára. Ehelyett csapjuk ezt is inkább a tudomány által megcáfolt, téves felvetések listájához – csakúgy, mint azt a tévhitet, hogy a meleg szülők gyerekei hátrányos helyzetben vannak.