Ez történik, ha sírni hagyod a babát

Olvasási idő kb. 10 perc

Találtunk egy igen szemléletes videót arról, mi folyik ilyenkor a bébi agyában. Oké, és mi lesz az alvástanítással? Megmutatjuk azt is!

Természetesen vannak csecsemők, akik sosem sírnak, meg akiket alvásidőben csak betesznek az ágyukba és ott maguktól elalszanak. Az én ismeretségi körömben is van ilyen, nekik sosem kellett állást foglalniuk az évtizedes „sírni hagyni vagy nem sírni hagyni” vitában. Nekünk többieknek, akiknek a gyereke sírni szokott, azonban ki kell alakítanunk a véleményünket a témában. Ehhez most kaptunk egy remek videót a Science Nature Page című ismeretterjesztő oldal készítőitől, amely három percben elmagyarázza, mi történik, amikor sír a baba. Sajnos, semmi jó.

Van remény: a gyerekek alvási mintája 3 és 17 hónapos kora közöttVan remény: a gyerekek alvási mintája 3 és 17 hónapos kora között

Az első pár hónap viszont… hát nem néz ki túl jól…

Tovább olvasom

Ha sírni hagyjuk, rosszul fejlődik az agya

Ha sírni hagyjuk a babákat, az súlyos problémákhoz vezethet, amely negatív hatással van a fejlődésükre és későbbi jóllétükre. Az első élethónapokban átélt intenzív stressz megváltoztatja az agyi hírvivő anyagok hálózatát, ami az agy felépítésében és működésében is változásokat okoz. Az agyi változások hasonlítanak azokhoz, amelyeket depressziós felnőttek agyában látni. Ha egyedül sír a baba, túlaktiválódhat az adrenalinrendszere, amely növeli a későbbi agresszivitás, impulzivitás kockázatát. A sírni hagyás hátráltatja az immunrendszer működését, ezáltal fogékonyabbak lesznek a betegségekre. Egy kutatás szerint a sírni hagyott babáknál nem fejlődtek ki bizonyos intellektuális és társas készségek, és nehezen kontrollálták érzéseiket.

A depresszió a világ egyik legsúlyosabb egészségügyi problémájaA depresszió a világ egyik legsúlyosabb egészségügyi problémája

A WHO szerint sokkal többet kéne áldozni a betegséggel kapcsolatos előítéletek megszüntetésére, és a depresszió kezelésére is.

Tovább olvasom

Amikor a babák fizikailag távol vannak gondozóiktól, a fájdalomért felelős idegrendszeri válaszok aktiválódnak, hormonális változásokhoz vezetve. Már napi 3 óra különlét is képes epigenetikai változásokat okozni, ami felnőttkorban stresszkezelési és memóriazavarokhoz vezethet. A sírás és a mosoly a baba kommunikációs eszköze: a babák sok okból sírnak, ha éhesek, ha fáj valamijük, ha kényelmetlenül érzik magukat vagy csak ölelésre vágynak. Ahogy a mosolyt, úgy a sírást is megfelelő válaszreakció kell, hogy kövesse, így a baba látja, hogy érzéseit elfogadják. A síró baba figyelmen kívül hagyásával azt kommunikáljuk, hogy a szomorúság és a düh elfogadhatalan, így vagy elnyomják érzéseiket vagy még nyűgösebbek lesznek.

Ezért dédelgesd a babádatEzért dédelgesd a babádat

Egy új kutatás egészen más szemszögből is megvilágítja, miért olyan fontos a csecsemők ölelgetése.

Tovább olvasom

Sokféleképpen meg lehet nyugtatni a síró babát: szoptatás, a méhen belüli hangokhoz hasonló hangok, nyugtató környezet, alvási rutin. A bőrkontaktus során oxitocin hormon szabadul fel, ami a szeretet és kötődés hírvivő anyaga. A méh egyfolytában mozgásban van, ezért nyugtatják meg a babákat bizonyos mozdulatsorok. Ha segítünk a babának megnyugodni és kezelni a stresszt, azáltal segítünk nekik kifejleszteni saját önmegnyugtató stratégiáikat.

Anya hangja az esti mesék hangjaAnya hangja az esti mesék hangja

Édesanyánk hangja nem csak csecsemőként megnyugtató, de ahogy bennünk él, az egész életünkre hatással lehet.

Tovább olvasom

Mi ebből az igazság?

A pszichológia története során már a múlt században felmerült, hogy a kora gyerekkori traumák felnőttkorban is hatnak ránk, csak még nem tudtuk, hogyan. Ma már többet tudunk erről: kiderült például, hogy a gyerekkori stresszhatásokat elszenvedők felnőttkorban egy sor betegségre nagyobb kockázatot mutatnak. Egy csaknem húszezer résztvevős vizsgálat során a kutatók 0-8 skálán pontozták a gyerekkori stresszt (ilyeneket, mint bántalmazás, szülő halála vagy épp elhanyagolás), és kiderült, hogy minél magasabb pontszámot ért el valaki, felnőttkorban annál nagyobb esélye volt tumoros betegségre, magas vérnyomásra, cukorbajra, krónikus légzőszervi betegségre és pszichés zavarokra is.

Ez azért van, mert a kora gyermekkori stressz átalakítja agyunk stresszérzékenységét. Azok a gyerekek, akiket pici korukban sok, erős stresszhatásnak tesznek ki, később túlzottan reagálnak a stresszre, nehezebben kezelik azt, mind pszichésen, mind testileg (vagyis adott stresszre jobban felmegy a pulzusuk, jobban összeszűkülnek az ereik és ez tovább tart, így nagyobb esélyük lesz a magas vérnyomásra stb.).

A rágcsa megnyugtat, a nasi megvigasztalA rágcsa megnyugtat, a nasi megvigasztal

Kedvenc finomságaink soha nem hagynak cserben, de sok múlik azon is, hogy minek szavazunk bizalmat.

Tovább olvasom

A sírni hagyott kispatkányok is rosszul vannak

Állatkísérletekből azt is tudjuk, miképpen megy végbe mindez. Amikor gonosz kutatók újszülött kispatkányokat rendszeresen elrángattak anyukájuktól, kiderült, hogy az ilyen módon nevelt kispatkányok agyában a glukokortikoid-receptor génje megváltozik: ez a stresszválaszban részt vevő gén működése úgy változik meg, hogy később a patkányok kisebb stresszre nagyobb stresszválasszal reagálnak.

A túlzott stresszérzékenység pedig a stresszel kapcsolatos betegségek kockázatát növeli (szívbetegség, cukor, stb). Emellett az így kínzott kispatkányok szorongóbbak, gyávábbak lettek anya mellett nevelt társaikhoz képest, és kísérleti körülmények között kokain önadagolására is hajlamosabbak lettek.

Ezeket az eredményeket azóta majmok esetén is igazolták, és részben emberek esetén is: a kora gyermekkori, csecsemőkori stressz, elhanyagolás bizony megváltoztatja a génkifejeződést, az agyműködést, a stresszválaszt és ennek sokféle negatív következménye van.

A sírni hagyás vajon mi?

Akkor már csak az a kérdés, hogy a sírni hagyás súlyos stressznek számít-e vagy sem. Ez több dologtól is függ, de elsősorban attól, mit nevezünk „sírni hagyásnak”: a videóban ugyanis arról van szó, amikor hosszú ideig figyelmen kívül hagyod az újszülött csecsemő sírását és nem veszed ki az ágyából, mi több, ügyet sem vetsz rá. Ez valóban sírni hagyás, és ha ez rendszeresen ismétlődik, akkor a fent felsorolt agyi hatásokkal kell számolnunk.

Sokszor azonban olyan eseteket is ide sorolnak (például a fenti videó alatt a kommentelők), ami nem sírni hagyás és nem okoz beláthatatlan epigenetikai és agyfejlődési rendellenességeket. Ezek azok az esetek, amikor nem kiscsecsemőről van szó, nem hosszú időről, nem rendszeresen, és/vagy nem figyelmen kívül hagyjuk a gyereket.

Néhány példa arra, ami NEM a veszélyes sírni hagyás:

- beteszed az amúgy jóllakott, szeretgetett újszülött csecsemőt az ágyába, ahol 4-5 percig sír, mert neked pisilned kell, és ma épp olyanod van, hogy nem a magadra kötött csecsemővel szeretnél vécére menni

Így válassz kendőt, kengurut, babahordozót!Így válassz kendőt, kengurut, babahordozót!

Hordoznál, de nem tudod, milyen eszközök vannak és melyik mire jó? Rugalmas, szövött, mei tai, csatos, hibrid??? Elmagyarázzuk.

Tovább olvasom

- beteszed az amúgy jóllakott, szeretgetett újszülöttet az ágyába / járókába, mert forr a víz és le kell szűrnöd a tésztát, a baba addig sír

- apára vagy nagymamára hagyod az újszülöttet 2-3 óra hosszára, mert elmész a hathetes kontrollra, vagy akár a kocsmába. A baba sír, de apa vagy nagyi fel-alá hurcolássza hősiesen. A baba ugyan sír anya után, de közben érzi, hogy nincs magára hagyva. Ha ugyanerre a 2-3 órára egyedül hagyják az ágyában és ott sír, az már sírni hagyás.

- úgy hozza az élet, hogy valamiért akár 1-2 órára is sírni hagytad a babát az ágyában, de ez egyszer vagy kétszer fordult elő az életben és nem rendszeresen. Ezt leszámítva jóllakott, nem elhanyagolt, szeretgetett baba.

shutterstock 340818158

- hat hónaposnál, más szakemberek szerint egy évesnél nagyobb babát sírni hagysz az ágyában úgy, hogy mellette vagy (egy helyiségben vagytok) és lát téged vagy rendszeresen ránézel, megsimogatod, hozzászólsz. Míg az újszülöttnek gőze sincs, mi folyik körülötte, a tízhónapos pontosan látja, hogy anya most nem tudja felvenni, mert főz, de azért itt van és beszél hozzá.

- Leszoktatod az éjszakai szoptatásról a hat hónaposnál nagyobb, jó súlyfejlődésű csecsemőt úgy, hogy az sír, te vigasztalgatod, de tejet nem adsz neki.

- Nem engeded, hogy a mászóképes baba a konnektorba nyúlkáljon, könyvet / pormacskát / szemetet egyen, ezért hosszasan és kétségbeesetten sír.

Akkor még egyszer: a valóban káros sírni hagyás az, ha az újszülöttet lerakod valahova és felé sem nézel mérhető ideig, és ez többször is előfordul.

Mi van az alvástanítással?

A sírni hagyás sokszor előkerül az alvással kapcsolatos vitákban. Ami a rossz alvó babákat illeti: létezik az az elmélet, hogy éjszaka többször is felébredünk picit, csak visszaalszunk; és az a baba, aki nem tanult meg egyedül visszaaludni, minden mikroébredéskor segítséget igényel, azaz sír. Az ilyen babáknak találták ki az alvástanítást, más szóval a „sírni hagyós módszert”: pár nap alatt ugyanis megtanulnak elaludni egyedül, és utána már nem kell nekik segítség hozzá. Abban a pár napban viszont sírnak.

A módszernek vannak ellenzői és követői is, mielőtt azonban kimondjuk, hogy ettől visszafejlődik a bébi agya meg a stressztengelye, pár szempontot érdemes átgondolni. Az alvástanítás hívei sem javasolják a dolgot újszülöttkorban, és azt sem javasolják, hogy hagyd magára a babát. A klasszikus módszert minimum hat hónapos, jó súlyfejlődésű, egészséges csecsemőknek javasolják úgy, hogy az ember beteszi a babát az ágyába, majd 2-3-4-5 stb. percenként bemegy hozzá, megsimogatja, beszél neki.

A baba ebből tudja, hogy nem hagyták magára (az újszülött még nem tudná ebből, túl pici hozzá). Állítólag néhány napig sír csak a baba, aztán megtanul egyedül elaludni. A másik, egy fokkal humánusabb módszer szerint tegyük a (fél évesnél idősebb) babát az ágyába, majd üljünk le mellé és olvassunk. A baba sírni fog, néha szóljunk hozzá kedvesen, állítólag pár nap alatt így is megtanul egyedül elaludni.

Egyiket sem próbáltam, mert vajszívű vagyok és őrült, és inkább kétóránként felkelek visszaaltatni a babámat – ugyanakkor azt sem gondolom, hogy a fenti alvástanító módszerek kimerítik a veszélyes sírni hagyás fogalmát. Hiszen néhány napig alkalmazzák csak őket, nagyobb babáknál, akiket nem hagynak teljesen magukra. Arról még nem szólnak kutatások, hogy az „alvástanított” babák felnőve betegebbek, érzékenyebbek-e társaiknál.

Szóval ami ezt illeti, tegyünk belátásunk szerint – de az újszülöttet ne hagyjuk magára és ne hagyjuk figyelmen kívül, ha sír!

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • világom
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert

Értette a beszélt nyelvet és minecraftozott is a legokosabb állat.

25 perce

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

Érdekességek