Úgy nem lehet, hogy a tanár nem ér rá tanítani

Olvasási idő kb. 6 perc

Mit tud tenni egy ország, ha azt tapasztalja, hogy túl sok gyerek bukik ki az iskolából, mielőtt letenné a vizsgáit, sőt, sokan már felsőre úgy le vannak maradva a tananyaggal, hogy reménytelen a felzárkóztatásuk? Holott az oktatás elvileg mindenkinek ingyen jár, ingyenesek a tankönyvek is, még ösztöndíjak is vannak, a szülők nagy része mégis inkább egy másik, magániskolát választ a gyerekének?

Ha ön azt gondolná, hogy Magyarországról beszélünk, téved. Ezekkel a problémákkal küzdött ugyanis az indiai Haryana állam (is). Három évvel ezelőtt, az ottani oktatási hivatal felkérésére szakemberek felmérték a helyzetet, és kemény munkával kitalálták, hogy hogyan tudnának segíteni a bajokon.

Az oktatás színvonala rövid idő alatt valami elképesztő módon emelkedni kezdett, ráadásul ingyen, vagyis az egész nem került semmibe az államnak. A projekt vezetője, Seema Bansal egy TED előadásban mesélt róla.

Drága, és egyáltalán nem hatékony

Az átlagos indiai osztálytermek rettenetesen lepusztultak, a gyerekek a földön ülnek, a falak koszosak, eszközök nincsenek, egészen szívszorító belépni egy ilyen iskolába. 11 éves korukra a gyerekek fele annyira le van maradva, hogy arra már nem lehet tovább építkezni. Nem képesek egy egyszerű összeadásra, nem tudnak megfogalmazni egy nyelvtanilag helyes mondatot. 13-14 éves korukban pedig végleg lemorzsolódnak az iskolából.

GettyImages-481687391
UniversalImagesGroup / Getty Images Hungary

Holott Indiában az állami iskolák ingyen biztosítják nemcsak az oktatást, de az étkezést, és a tankönyveket is, aki viszont teheti – ez a családok 40 százalékát jelenti – inkább méregdrága magániskolába adja a gyerekét. Az USA-ban ugyanez az arány 10 százalék.

Legalább felismerték, hogy létezik a probléma

2013-ban a Haryana állami oktatási hivatal vezetője felhívta Seema Bansalt, hogy valamit találjon ki, mert a helyzet tarthatatlan. Haryana tartomány méreteiben Kanadával versenyez, fejlettségében persze egyáltalán nem. A szakember munkatársaival végignézte, hogy milyen példákat tudnának használni a világból a problémák megoldására, de nem találtak semmit, amit át tudtak volna ültetni a helyi viszonyokra. Vagyis saját tervet kellett kidolgozni.

Elkezdtek ötletelni: változtassanak a tanárok kiválasztásának a rendszerén, vegyenek fel új igazgatókat, képezzék ki őket, küldjék őket külföldi tanulmányútra, alkalmazzanak technológiát az osztályteremben? Csodás ötletek ezek, csakhogy mind pénzbe kerülne, az pedig nincs. Haryana államnak 30 millió lakosa és 15 ezer állami iskolája van, melyekbe 2 millió gyerek jár, és ilyen léptékben minden iszonyatosan drága lenne.

Úgyhogy azt találták ki, hogy inkább kitűznek egy célt: legyen 2020-ig a gyerekek 80 százalékának a tudása a korosztályának megfelelő szinten. Innentől kezdve a szuper ötletek között a szerint tudtak válogatni, hogy támogatja-e a célt. Ha igen, marad, ha nem, mehet.

Minden fontosabb volt, mint a tanítás

Tehát megvolt a cél, úgyhogy elkezdhettek azzal foglalkozni, hogy mik a gondok, mi lett elrontva. Sokan arra tippeltek, hogy az oktatás színvonala azért alacsony, mert a tanárok lusták, alkalmatlanok, nem a tanítással vannak elfoglalva, sőt, valójában nem is tudják, hogyan kell tanítani.

Odamentek az iskolákba, megnézték, és ezzel szemben teljesen mást tapasztaltak. Az igaz volt, hogy a tanárok nem a tanítással voltak elfoglalva, hanem az adminisztrációval azzal, hogy hogyan néz ki a vécé, meg hogy a diákok számláján rajta legyen az ösztöndíj, délben pedig a gyerekek étkeztetése körül sürgött-forgott minden felnőtt. Kiderült, hogy azért csinálják így, mert ez az elvárás.

Ha megérkezik a tanfelügyelő, nem azt nézi, hogy hogyan tanít egy tanár, hanem leellenőrzi, hogy készen van-e az adminisztráció megnézi, hogy rendben van-e a vécé, és ki van-e osztva az ebéd. És ha egy igazgatót behívnak a központi hivatalba, pontosan ezeket vitatják meg, nem pedig a gyerekekről, vagy a tanítás módszereiről beszélgetnek.

A tanár tanítson!

Rájöttek tehát, hogy át kell helyezni a hangsúlyokat, vagyis mostantól a tanárok legfontosabb dolga az lesz, hogy tanítsanak, és ennek kell minden mást alárendelni. Nem arra volt szükség, hogy továbbképzésekre küldjék őket, vagy hogy ellenőrizzék, bent vannak-e az iskolában, hanem hogy tanítsák a gyerekeket! Ellenőrizni és jutalmazni pedig a tanítás minőségét kell, nem mindenféle egyéb dolgot. (Ha valakinek a fejében az itthoni tanárok kötelezően benntöltendő óraszáma, a portfólióírás és a gigantikus adminisztráció fordult meg ezekre a gondolatokra, hogy is mondjam, megértjük.)

Feladat van, pénz nincs

Aztán haladtak tovább, egyre mélyebbre ástak a problémákban, és ki kellett találni a megoldásokat. Rábukkantak egy csomó kísérleti tanulmányra ország- és világszerte, civil szervezetek, alapítványok által véghezvitt apró dolgokra. Jól néztek ki, de érdekes módon egyik ilyen sem terjed el széles körben, csak pár iskolában, itt viszont ugye 15.000 iskolára kellett megoldást találni. Pénzt pedig nem kaptak, tehát minden problémát elvben kellett megoldani, de úgy, hogy a megoldás a gyakorlatban is működjön.

A hatékony tanulással kapcsolatban gyakran szóba került a „csinálva tanulás”, vagyis szükség lett volna eszközökre – de nincs pénz. Aztán rájöttek, hogy tök egyszerű, az iskolaudvaron is előforduló dolgokkal is meg lehet mutatni dolgokat. Ezért a tankönyvekben most minden fogalom után van egy keretes szöveg, ami utasításokat tartalmaz a tanároknak, hogy milyen gyakorlati tevékenységgel tudják szemléltetni a gyerekeknek a tudnivalót, és hogy mit kell hozzá összeszedniük a gyerekeknek az iskolaudvaron, vagy az osztályteremben.

Elő a mobilokat!

Mivel az iskolákban nem volt számítógép és internet, a kommunikáció valami elképesztő lassan, analóg, postai levelezés útján történt a központ és az iskolák között. A központ megírta, hogy mit szeretne, és elküldték a körzeti hivatalokba. A körzeti hivatalok szétküldték a községi hivatalokba, majd innen küldték szét az iskoláknak, vagy ha elakadt valahol, hát akkor sajnos nem.

Nyilvánvaló, hogy a megoldás a technológia lenne, de hát az nem volt. Vagyis iskolai nem, de saját igen, a tanárok zsebében ott lapul az okostelefon. Azóta az információáramlás a Facebookon, WhatsAppon és SMS-ben történik, mondani sem kell, hogy ez mennyivel hatékonyabbá teszi a kommunikációt.

GettyImages-187364777
Chris Jackson / Getty Images Hungary

Jé, tényleg működik

Általában, amikor reformokról van szó (normálisan) 7-10 éves távlatokban gondolkoznak. Haryanában tavaly három független tanulmányban mérték a tanulók eredményét és kimutatták, hogy valami elképesztő és páratlan ütemű fejlődésen ment keresztül az oktatás hatékonysága. A tudásszint romlása megállt, és elkezdődött a felfelé ívelése.

A tanfelügyelők már nem csak a vécé állapotát ellenőrzik, hanem a tanítás minőségét is. Negyedévente az állam összes tanulóját értékelik, a jól teljesítő iskolákat jutalmazzák, a rosszul teljesítőket pedig kérdőre vonják, ugyanakkor segítik is megoldani a problémájukat.

A teljes TED előadást itt nézheti meg angolul, magyar felirattal. 

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • lájfhekk
Szemetet kapott több mint 40 vásárló: innen rendeltek
Szemetet kapott több mint 40 vásárló: innen rendeltek

Nem a megrendelt árut kapták vásárlásuk után.

március 31., 12:10

  • világom
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában

Aki hajlandó csökkenteni a fogyasztását csúcsidőben, ingyen áramot kaphat.

március 31., 12:44

  • világom
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is

Ha London zsibongása mellett a tündérmesék ködös világába is vágysz, ne hagy ki Anglia Szentendréjét sem, csodás kis falu!

14 perce

  • Offline
Elárverezik a forgatáson használt E.T.-t, elképesztő összeget adhatnak érte
Elárverezik a forgatáson használt E.T.-t, elképesztő összeget adhatnak érte

A filmes relikviák gyűjtői számára izgalmas árverés közeledik. E.T. mellett például King Kongra és egy Alienre is lehet majd licitálni.

március 31., 14:00

  • világom
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire

A népszerű írónő bálozni járt az idilli házba, leveleiben is említi az épületet, de a műemlékvédelem mégis engedélyezte a bontást.

március 31., 11:51

  • Offline
Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája
Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája

Fittyet hányt a társadalmi normákra és a szabályokra, amíg élt. Tragikusan fiatalon hunyt el.

március 31., 16:46

  • világom
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól

Sokan rettegik ezt az állatot, a babona, ami körüllengi őket, egy inkvizítor kínzásaiból fakad.

március 31., 16:00

  • világom
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek

Interjút adtak az űrben rekedt asztronauták: elárulták, hogyan reagáltak, amikor kiderült, hogy nem jöhetnek vissza a Földre a tervezett időben.

március 31., 14:40

  • Offline
Egyáltalán nem akkora egy üstökös, mint hitted
Egyáltalán nem akkora egy üstökös, mint hitted

Mekkora egy bálna szíve? Hát Kolumbusz mutatóujja? Biztosan nem akkora, mint hiszed.

március 31., 15:10

  • életem
Milliókat kereshet, aki hibát talál ebben a szolgáltatásban
Milliókat kereshet, aki hibát talál ebben a szolgáltatásban

Most emelték meg a díjazást: 37 millió forint is járhat a szolgáltatás egy hibájának felfedezéséért.

március 31., 13:36

  • életem
Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet
Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet

A második legerősebb kategóriájú napkitöréseknek komoly hatása lehet a Földre.

március 31., 10:06

  • Édes otthon
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz

Már csak néhány óra a fontos határidőig.

március 31., 17:30

  • Offline
Egykor tiltott helynek tartották, ma sem érti senki, mi történik ebben a házban
Egykor tiltott helynek tartották, ma sem érti senki, mi történik ebben a házban

Máig nem tisztázott, hogy a tiltott helyen valójában mi történik.

március 31., 18:30

  • világom
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája

Több száz méter mélyen lehet a monumentális épületegyüttes.

március 31., 06:30

  • Édes otthon
Új helyen kell fizetni a parkolásért – büntetést kap, aki nem tud róla
Új helyen kell fizetni a parkolásért – büntetést kap, aki nem tud róla

Érdemes ismerni a parkolással kapcsolatos előírásokat, különben pótdíj és büntetés lehet a vége.

március 31., 11:10

  • Testem
Ez a hétköznapinak tűnő sérülés is jelezheti a rákot
Ez a hétköznapinak tűnő sérülés is jelezheti a rákot

A megmagyarázhatatlan testi tünetekkel érdemes azonnal orvoshoz fordulni.

március 31., 06:00

  • Offline
Egyszarvú óriás fenyegette a neandervölgyi embert: így nézett ki
Egyszarvú óriás fenyegette a neandervölgyi embert: így nézett ki

A kislányok szivárványos sörényű műanyag unikornsai köszönő viszonyban sincsenek ezzel az egyszarvú ősállat monstrummal.

március 31., 05:46

  • világom
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban

A vendégek felháborodása miatt napokra lehúzza a rolót a népszerű étteremlánc csaknem kétezer egysége.

március 31., 10:39

  • világom
Ez a világ legveszélyesebb temploma
Ez a világ legveszélyesebb temploma

Hihetetlen, hogy éppen ezen a helyen alakították ki ezt a keresztény templomot Afrika szívében.

március 31., 19:30

  • Offline
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól

A nő halált megvető bátorsággal küzdött a zsidó gyerekekért, mégis lelkiismeret-furdalása volt.

március 31., 19:00

  • világom
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába

Miután Harry távozott a Diana hercegnő emlékére alapított jótékonysági szervezetből, az elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a hercegi párral szemben.

március 31., 08:36

  • Mindennapi
Nagyot nőhet a rezsidíj, ha elmulasztod ezt a határidőt
Nagyot nőhet a rezsidíj, ha elmulasztod ezt a határidőt

Érdemes időben lépni a rezsidíjak emelkedésének elkerülése érdekében – most még kedvezmény is kapható.

március 31., 09:06

  • világom
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás

Legalább 1700 ember meghalt a mianmari földrengésben, de még hétfőn is találtak túlélőket. A műholdfelvételek drámai pusztítást mutatnak.

március 31., 09:37

  • Testem
Hétszeresére nőtt a fertőzöttek száma, ezekben a vármegyékben a legtöbb a beteg
Hétszeresére nőtt a fertőzöttek száma, ezekben a vármegyékben a legtöbb a beteg

Mutatjuk, melyik vármegyékben a legtöbb a fertőzött, pedig egyszerűen megállítható lenne a betegség.

március 31., 08:06

  • Mindennapi
Zivatarra figyelmeztetnek: ezekben a vármegyékben jégeső is jöhet
Zivatarra figyelmeztetnek: ezekben a vármegyékben jégeső is jöhet

Nyárihoz hasonló, jéesővel kísért zivatarokra a héten többször és több helyen is lehet számítani, mégsem ez lesz a legmeglepőbb az időjárásban.

március 31., 07:46

  • Offline
„Nincsen apám, se anyám” – tudod folytatni a legismertebb magyar verseket?
„Nincsen apám, se anyám” – tudod folytatni a legismertebb magyar verseket?

Kvízünkben megmutathatod, mennyire ismered a leghíresebb magyar verseket.

március 31., 06:46

  • VIP
„Mindig kellenek az új impulzusok” – interjú Geszler Dorottyával
„Mindig kellenek az új impulzusok” – interjú Geszler Dorottyával

Stohl András partnereként műsorról műsorra magabiztosabban énekel Geszler Dorottya.

március 31., 08:50

  • Offline
„Annyi pénzt vizeltem már ebbe, hogy gyakorlatilag az enyém” – Hazavitte a piszoárt Hemingway
„Annyi pénzt vizeltem már ebbe, hogy gyakorlatilag az enyém” – Hazavitte a piszoárt Hemingway

Macskák számára biztosít vizet manapság a piszoár.

március 31., 07:26

  • világom
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég

Magyarország legkisebb falujában 13-an laknak, de a többiben is alig nagyobb a népesség. Van viszont jó hír is, az egyik faluban gyerek fog születni.

március 31., 08:20

  • életem
A 10 legmegosztóbb élelmiszer: sokan egy életen át utálják némelyiket
A 10 legmegosztóbb élelmiszer: sokan egy életen át utálják némelyiket

Ezek a hétköznapi élelmiszerek őszinte undort képesek kiváltani egyesekből.

március 31., 07:00

Érdekességek