Így gyógyítják a gyereket a mesék

Olvasási idő kb. 8 perc

Divatos játékok jönnek-mennek, ami azonban, úgy tűnik, a mesekönyv azonban sosem megy ki a divatból, és szinte bármilyen életkorban remek karácsonyi ajándék. Még a leginkább örökmozgó gyereket is rá lehet venni időnként, jellemzően este, lefekvés előtt, hogy a kedvenc meséjét végighallgassa. Akár többször. Esetleg az évek során annyiszor, hogy a szülő már kívülről tudja és rémségesen unja, mégis újra és újra előkerül a történet. A meseolvasás társadalmi rétegeken s kultúrákon átívelő, univerzális szokás, azt viszont talán nem sokan tudják, hogy a mesék gyógyíthatnak is.

Gyógyító történetmesélés

A meseterápiás szemlélet szerint a mesék összerendező, egyensúlyteremtő hatással rendelkeznek azokra a gyerekekre, illetve egyes terápiás irányzatok szerint felnőttekre nézve, akiknek az életében valamilyen törés, kibillenés, fizikai vagy lelki betegség következett be.

shutterstock 69445204

Azok a történetek rendelkeznek leginkább terápiás erővel, amelyek alapvető kérdéseket próbálnak megválaszolni: kik vagyunk, miért létezünk, hová tartunk, valamint a miértekre felelnek. Egy esély, egy szeretett lény elvesztése, egy visszafordíthatatlan változás vagy a halál fenyegetése mind olyan témák, amik a mindnyájunkban jelen lévő félelmekre rezonálnak. Nem véletlen, hogy a tradicionális és törzsi kultúrákban is fellelhető a történetmesélés, mint közösségi és mint gyógyító folyamat is.

Dobjuk ki a mesét!

A meseterápiában többféle irányzat létezik. Nancy Davis, amerikai klinikai szakpszichológus, meseterapeuta,a poszttraumás stressz zavar specialistája például maga ír meséket minden páciensnek, az adott problémára. Ezek egyéni terápiában használhatóak. Módszerének értéke is ebben van: leírja, egy-egy történetet hogyan szabhatunk egy bizonyos gyerekre. A Mosoly Alapítvány meseterápiás kötetében szerepel az alábbi történet: egy hároméves kisfiú anyukája azzal a kérdéssel fordult a kórházi meseterapeutához, mit meséljen a kisfiúnak, aki nemrég vesztette el az apukáját. A gyászmesét Nancy Davis meséi közül választotta a terapeuta, az anyuka pedig otthon felolvasta a kisfiának. A kisfiú az első alkalommal nagyon dühös lett, és kérte, hogy tépjék össze, dobják ki a mesét. Másnap azonban megkérdezte, megvan-e még a mese, és kérte az édesanyját, mesélje el még egyszer – majd minden este kérte a mesét, belekérdezett számára fontos részletekbe, beleélte magát a történetbe, azonosult a főszereplő kutyával, emellett megindult a beszélgetés az apa elvesztéséről is.

Az összes szereplő te vagy

A klasszikus, pszichoanalitikus iskolák általában egy-egy szimbólumnak egyfajta jelentést tulajdonítanak, míg más módszerek rugalmasabban az adott páciensre szabják az értelmezést. „A mese szereplői az életed szereplői; a szituációi a te életed szituációi” – magyarázza Korbai Hajnal pszichológus. – „Gyakran azt hiszed, elsőre tudod, érted, mi a történet, mi a mese fő konfliktusa, de a meséknek több szintje van. Előfordulhat, hogy a történet mögött egy másik történet húzódik, és valójában az adott páciensnek az a másik fontos. Gyakran egy-egy történet azzal érint meg, amit nem mond el. A dr. Boldizsár Ildikó által kifejlesztett Metamorphoses módszer még ennél is tovább megy: mélyebben értelmezve a mesében az összes szereplő te vagy, és ez adja ki a komplex személyiségképedet. Ez a módszer eléggé improvizatív, a terapeutának nagyon kell ismernie a mesét, hiszen itt nincsenek sablonok, a mese vezet végig az önismereti úton.”

Mesék a kórházi osztályon

Magyarországon a Mosoly Alapítvány 2007 óta szervez művészetterápiás foglalkozásokat kórházban fekvő gyermekeknek. A meseterápiát azért építették be a programba, mert kicsi az eszközigénye, bárhol, bármikor elő lehet venni: elkülönítőben fekvő gyerekhez például nem lehet bevinni a rajzoláshoz szükséges eszközöket, fekvőbetegek nem tudnak részt venni drámaterápiás foglalkozáson, a meseterápia azonban ezekben a helyzetekben is rugalmasan alkalmazható.

Korbai Hajnal tapasztalatai szerint „a mesékkel széles körben tudunk segíteni, és mindenkinek erejéhez és életkorához mérten. Van, ahol csak felolvassuk a mesét, van, akivel szóban lehet tovább dolgozni a mesén, másokkal rajzolással, festéssel vagy pszichodrámával lehet folytatni a munkát. Csoportos terápiára is alkalmas a meseterápia, a kórházban például gyakran használtuk szorongó gyerekekkel a Három kismalac című mesét, amely nagyjából egy védelmi rendszer felépítéséről szól.

Nagyobbakkal beszélgettünk a meséről, művészeti eszközökkel dolgoztuk fel, a kisebbekkel az aktívabb, dramatizálóbb feladatok váltak be inkább, rengeteg bunkert építettünk velük.” A szakember szerint a mesékről való beszélgetés diagnosztikus információkkal is szolgál, rengeteget meg lehet tudni például abból, hogy melyik mesei helyszínen képzeli el magát a gyerek a mesében.

shutterstock 150166748

„Azok a jó terápiás mesék, ahol a mese elején létezik valamilyen egyensúly, ami aztán felbomlik, a mese végére pedig visszaáll egy magasabb szinten – nagyon informatív, hogy ebben az ívben hol látja magát a gyerek. Beteg gyerekeknél ez a gyógyulás folyamata során is változik, akár hétről hétre.”

De hogyan működnek ?

Különböző megközelítésekből más és más mechanizmusokat írnak le a történetek és a mesélési folyamat hátterében. Eric Berne szerint a gyerekek kedvenc meséjük, történetük segítségével tudattalan élettervük, forgatókönyvük részleteit ismerik fel, amikor azonosulnak a mesehősökkel. Más szerzők a mesehallgatás szuggesztív, hipnotikus hatását, a hatásukra létrejött módosult tudatállapotot emelik ki.

A meseterápiák a szimbólumterápiás módszerek közé tartoznak, azaz a racionális, tudatos logikát megkerülve, a jobb agyfélteke segítségével dolgozzuk fel őket. A tudattalan értelmezéshez idő kell, ezért óvakodni kell a történetek értelmezésétől: ha túl hamar próbálják értelmezni a benne lévő szimbólumokat (például „lefordítjuk”, hogy a farkas a betegségtől való szorongást jelenti, a kismalacok a gyógyszereket, a házak az immunrendszert), az nem terápiás értékű.

A gyermekek agya különbözik is a felnőtt agytól: kevésbé használják a racionális, bal agyféltekéjüket, ez a félteke csak a serdülőkorban éri el végső fejlettségét. Pici korban a két félteke közötti összeköttetés is fejletlen, ezért a gyerekterápiák akkor hasznosak, ha főként a jobb agyféltekét célozzák. A meseterápia, játékterápia, rajzolás, bábozás ilyenek.

Mit meséljünk?

Laura Simms, new yorki művész, tanár, író és meseterapeuta és munkatársai népmeséket használnak a terápia során. Az általuk összeválogatott mesék között mítosz, varázsmese, legenda is szerepel, közös bennük az a Korbai Hajnal által is említett elem, hogy a felbomlott egyensúlyi állapot visszaáll a történet végére.

shutterstock 50067958

A gyógyító történetekben ugyanis ezt a közös szálat lehet fellelni: valamilyen hiányállapot megszüntetésével új egyensúlyi állapot jön létre. Ez segíti a hallgatót abban, hogy benne is végbemenjenek ezek a folyamatok: egy beteg például egészsége elvesztését traumának éli meg, a gyógyító mese hallgatásakor azonosítja a károkozót betegségével, amit különböző segítőkkel és varázstárgyakkal, a saját magában mozgósítható megküzdési stratégiákkal győzhet le. A gyerekek erre szinte mindig ráéreznek, és segítik az ember a megfelelő mese kiválasztásában, újra és újra kérve egy-egy kedvenc mesét vagy kitalálva saját történeteket.

Hogyan meséljünk?

Nancy Davis azt javasolja, hogy a mesék pozitív üzenetét emeljük ki azzal, hogy a pozitív részeknél alacsonyabb tónussal, hangosabban olvasunk. A meséket leghatékonyabb szünet nélkül, folyékonyan olvasni. Laura Simms nem tartja jónak azt a szülői hozzáállást, amikor a szülők kihagynak részeket a meséből, megpróbálva megkímélni a gyereket a félelmetes vagy erőszakosnak tartott részektől. A szakember szerint a félelem a hősök és hősnők fő útmutatója a történetben, nem lehet elkerülni, ehelyett ellenpontjaival, a bátorsággal, tudatossággal, bölcsesség hangsúlyozásával győzhető le.

Simms azt tanácsolja, természetes módon meséljünk, a jó mesélők nem előadóművészek; ne próbáljunk belehelyezkedni egy-egy karakter helyzetébe; ne beszéljünk lekicsinylően a gyerekekkel olvasás közben, és ne próbáljunk számukra erkölcsi tanulságokat, következtetéseket levonni a történetből. További tanácsok, valamint Nancy Davis által írt és Laura Simms által gyűjtött terápiás mesék olvashatók a Mosoly Alapítvány kétkötetes meseterápiás könyvében.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
A világ legképtelenebb ruhája homokból készült, egyszer lehet felvenni
A világ legképtelenebb ruhája homokból készült, egyszer lehet felvenni

A homokos tengerparton a selymes homokba süppedve biztos mindenki takarta már be magát homokszemekkel, de ilyen ruhája másnak biztosan nem volt.

április 6., 16:00

  • életem
Az autósok kétharmada ezt még nem fizette be, pedig közeleg a határidő
Az autósok kétharmada ezt még nem fizette be, pedig közeleg a határidő

Ne mulaszd el az adó befizetésének határidejét, használd az applikációt.

április 6., 17:30

  • világom
Elhallgattatták az újságírónőt, aki túl sokat tudhatott Kennedy gyilkosairól
Elhallgattatták az újságírónőt, aki túl sokat tudhatott Kennedy gyilkosairól

Az újságíró hosszan nyomozott az ügyben.

április 7., 06:00

  • világom
Így épült meg Sztálinváros: az ismerkedési lehetőség vonzóbb volt, mint az ideológia
Így épült meg Sztálinváros: az ismerkedési lehetőség vonzóbb volt, mint az ideológia

Legendák keringtek a sztálinvárosi „édes élet”-ről, de a szocialista egyenjogúság dacára sok nőt ért zaklatás az építkezésen.

április 6., 18:30

  • Offline
Magyar nemeskisasszony volt az első női szabadkőműves: botrányos életet élt Apraxin Júlia
Magyar nemeskisasszony volt az első női szabadkőműves: botrányos életet élt Apraxin Júlia

Az egyik első, reformkori celeb volt a nemesi származású magyar nő, akiért két főváros is rajongott. Ő volt az első női szabadkőműves.

április 6., 19:30

  • Offline
Esmeralda, Isaura, Betty: emlékszel még, mi történt a népszerű telenovellákban?
Esmeralda, Isaura, Betty: emlékszel még, mi történt a népszerű telenovellákban?

Rémlenek még az ikonikus jelenetek és fordulatok?

április 7., 06:46

  • világom
Az Ég Kútjának is nevezik: lenyűgöző látvány a 660 méter mély természeti képződmény
Az Ég Kútjának is nevezik: lenyűgöző látvány a 660 méter mély természeti képződmény

Ekkora lyukat még nem látott a világ, mint ez a gigantikus víznyelő, az Ég kútja.

április 6., 16:45

  • Testem
Félperces otthoni teszt segíthet felismerni a rákbetegséget
Félperces otthoni teszt segíthet felismerni a rákbetegséget

A rák mellett más súlyos betegségek meglétét is jelentheti, ha nem lesz jó az eredmény.

április 7., 06:30

  • világom
Autó méretű aszteroidák száguldanak Földünk felé: így védi meg magát a bolygó
Autó méretű aszteroidák száguldanak Földünk felé: így védi meg magát a bolygó

Egy jövőbeli ütközésveszély esetén az emberiség akár be is tudna avatkozni.

20 perce

  • világom
Ezek a legelképesztőbb állathangok: a koala tényleg sokkolni fog
Ezek a legelképesztőbb állathangok: a koala tényleg sokkolni fog

Erre biztosan nem számítottál, végighallgatni is nehéz ezeket a bizarr állathangokat. Azért próbáld meg.

április 7., 07:00

  • világom
Kevesen tudják, melyik országból származik valójában a farmernadrág atyja
Kevesen tudják, melyik országból származik valójában a farmernadrág atyja

A farmer és Amerika nem véletlenül kapcsolódott szorosan össze, de a történetben más országok is megjelennek.

április 6., 15:10

  • Testem
Ezt a hibát követi el a legtöbb magyar, ha megcsípi egy kullancs
Ezt a hibát követi el a legtöbb magyar, ha megcsípi egy kullancs

A fertőzött kullancs csípése akár végzetes is lehet.

április 7., 07:26

  • Testem
Csonttörő vírust mutattak ki egy magyar nőnél: így fertőződött meg
Csonttörő vírust mutattak ki egy magyar nőnél: így fertőződött meg

Egy 52 éves magyar nőnél diagnosztizálták a magas lázzal és súlyos fájdalommal járó fertőzést.

április 7., 07:46

  • életem
Ha ilyen üvegben van az olívaolaj, inkább ne vedd meg
Ha ilyen üvegben van az olívaolaj, inkább ne vedd meg

Nem meindegy, hogy milyen üvegben tároljuk az olívaolajat.

április 6., 07:25

  • Testem
Ez a baktérium megfertőzheti az agyad: 80 százalékos a halálozási aránya
Ez a baktérium megfertőzheti az agyad: 80 százalékos a halálozási aránya

A baktérium által okozott fertőzés az agyat és a tüdőt támadja meg, ami könnyen végzetes következményekkel járhat.

április 6., 06:30

  • Offline
Kegyetlen kvíz kötelező olvasmányokból: meglesz az ötös?
Kegyetlen kvíz kötelező olvasmányokból: meglesz az ötös?

Tedd próbára magad a kvízünkkel, amelyben felidézzük az egyik legizzasztóbb iskolai műfajt.

április 6., 06:46

  • Önidő
Tesla találmánya a Király utcában: Budapest történetét úgy láttatja ez a kiállítás, ahogy eddig nem ismerhetted még
  • világom
Emmanuel Macronnak olyan illata van, hogy alig lehet kibírni, állítja egy könyv
Emmanuel Macronnak olyan illata van, hogy alig lehet kibírni, állítja egy könyv

Emmanuel Macron több kellemetlen szokására is rávilágít a kötet.

április 7., 08:20

  • világom
Betiltották a káromkodást a magyarok által is kedvelt turistaparadicsomban: súlyos következménye lehet
Betiltották a káromkodást a magyarok által is kedvelt turistaparadicsomban: súlyos következménye lehet

A világ egyik legkedveltebb turistaparadicsomában mostantól szigorú szabályok tiltanak sok mindent a turistáknak.

április 6., 13:36

  • Mindennapi
Jeges hideggel és hózáporokkal tér vissza a tél, de már látszik a vége
Jeges hideggel és hózáporokkal tér vissza a tél, de már látszik a vége

Mutatjuk, mikor enyhülhet a jeges hideg.

április 7., 08:06

  • Önidő
Egy tanár készítette a világ első videójátékát
Egy tanár készítette a világ első videójátékát

Az volt a tanár célja, hogy a gyerekek tanuljanak a videójátékkal.

április 6., 08:36

  • Offline
Ez az X állat allergiás az emberre
Ez az X állat allergiás az emberre

Az allergiák kutatása nemcsak az emberek, hanem az állatok számára is kulcsfontosságú lehet.

április 6., 09:06

  • életem
3 testi jel, ami arra utal, hogy nagy bajban van a házasságod
3 testi jel, ami arra utal, hogy nagy bajban van a házasságod

Nemcsak a kimondott szavak, hanem a testbeszédünk is sokat elárul arról, milyen a párkapcsolatunk, bajban van-e a házasságunk.

április 6., 10:06

  • Offline
Rowan Atkinson fiatalkori képe: még Mr. Beanen is túltesz a látvány
Rowan Atkinson fiatalkori képe: még Mr. Beanen is túltesz a látvány

Ha ezt a képet megnézed a fiatal „Mr. Bean-ről”, megérted, honnan táplálkozhat kedvenc figurája.

április 6., 08:20

  • életem
Tudományos kísérlet bizonyítja: lehetséges az időutazás
Tudományos kísérlet bizonyítja: lehetséges az időutazás

A tudósok és már az űrhajósok is bebizonyították, hogy van lehetőség az időutazásra.

április 6., 12:40

  • Mindennapi
Visszatér az ítéletidő, hózápor várható az ország egyes területein
Visszatér az ítéletidő, hózápor várható az ország egyes területein

Ne a tavaszi kabátodat vedd fel ma, ha az utcára mész.

április 6., 07:46

  • életem
Meglepő kutatás: nem az okostelefonok terelik el a figyelmünket
Meglepő kutatás: nem az okostelefonok terelik el a figyelmünket

A kulcs inkább a szokásaink tudatos megváltoztatásában rejlik, mintsem az eszközök teljes mellőzésében.

április 6., 08:06

  • világom
Magyarországot is érinti a világot 100 nap alatt megkerülő luxusvonat
Magyarországot is érinti a világot 100 nap alatt megkerülő luxusvonat

Nem lesz olcsó mulatság az az út, amit a jövőre induló luxusvonat utasai tehetnek meg a világ körül.

április 6., 11:10

  • világom
Döbbenetes látvány: mintha vér folyna ebből a vízesésből több emelet magasról
Döbbenetes látvány: mintha vér folyna ebből a vízesésből több emelet magasról

Ijesztő és egyben csodálatos a vízesés látványa: mintha vérfolyam hömpölyögne a sűrű hóban.

április 6., 12:10

  • Édes otthon
Ez a 7 élelmiszer sosem romlik meg, bármeddig fogyaszthatod
Ez a 7 élelmiszer sosem romlik meg, bármeddig fogyaszthatod

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek szinte bármeddig fogyaszthatók.

április 6., 11:40

Érdekességek