A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság által veszélyesnek ítélt termékek listáján jelenleg 611 termék található: játékok, ruhák, kiegészítők. Ezek mindegyike árthat a gyerekednek – nem hülyeség tehát így karácsony előtt elgondolkodni azon, vajon tényleg az olcsó, kínaipiacos cuccokat szeretnéd-e a fa alatt látni.
"Figyelembe véve a gyermekek szokásos viselkedését, a termék előre látható használata során fennáll a fulladásveszély kis kockázata." Egy veszélyes jojó, "a termék előre látható használata során fennáll a halláskárosodás súlyos kockázata", vagyis egy szörnyeteg telefon – joggal tartasz attól, hogy a gyereknek szánt ajándék, netán ruha rosszat tesz majd neki. A fogyasztóvédelem (NFH) listáján számos olyan termék van, amelyik az otthonodban is megtalálható. És persze lehet hülyének nézni a hatóságot (vagy a cikkírót), hogy miért ezzel foglalkozik, de ha van esélye annak, hogy a gyereknek baja legyen, akkor valóban jobb, ha az a dolog nincs a piacon.
Persze nem csak a kínai piacon lehet veszélyes kacatokat kapni. Az NFH emberei vásároltak hipermarketben és kicsi játékboltban, kínaiban és plázában egyaránt. Az eredmény lesújtó – de általánosságban elmondható, hogy megéri némileg több pénzt fizetni egy-egy játékért, ha az biztonságos lehet. Vegyük például a Kínából származó FIFA telefont:
Az indoklást olvasva neked sincs kedved ezt kérni a Télapótól, igaz?
De fürdőruhát se kérjünk tőle, legalábbis ne ilyet:
Hiába Barbie, ez is az Ázsia Áruházból való.
Nem lehet persze Kínát hibáztatni mindenért: Németországból is jön ide veszélyes termék. Inkognító radír, fulladásveszélyes lufis játék például:
Termék leírása: "a lufira helyezendő szelep, amelyen keresztül kell felfújni a lufit, kis méretű, emiatt lenyelhető illetve belélegezhető."
De akad a listán stabilitáshiányos osztrák etetőszék a Kikából, a prioritási listájuk élén pedig egy kínai "cukorkával töltött játéktelefon" áll, na ezt nagyon tessenek elkerülni Télapókor-Karácsonykor.
Külön utálom azt, amikor olyan Disney- vagy más, jó márkának gondolt terméket hamisítanak és árusítanak. Ezekre potenciálisan nagyobb eséllyel ugrik a gyerek (Thomastól a Nemo hősein át a Kis Hableányig), és ezeket egészen biztosan nem a márkatulajdonos engedélyével forgalmazzák. Ilyen a fent látható Barbie-fürdőruha, vagy éppen a kádba való cápa a Nemo-ból, amely az NFH leírása szerint "égési sérülési kockázatot jelent a gyerek számára." Szuper.
Oké, nem kaphat a gyerek mindig biztonságos plüssnyulat (kivált, ha hullik a szőre és fulladásveszélyt jelent), és mi mint szülők sem tudunk utánajárni az összes potenciális veszélynek, aminek a gyerek ki van téve – a minőségre viszont oda kell tudnunk figyelni. Az idei mottó legyen inkább a kevesebbet, de jobbat. És akkor talán a gyerek sem sérül.