Szombaton ért véget az egyhetes, szakmai kerekasztal beszélgetésekkel és konferencia előadásokkal színesített rövidfilmes verseny, a Fashion Video Festival, melynek díjátadóján taroltak az ismert és elismert divatfotósok. A rengeteg külföldi szaktekintélyt idecsalogató rendezvényt idén a Design Terminál fogadta be, nem véletlenül: a szervezők célja "a nagyvárosi csillogás" bemutatása volt, és ehhez vártak mindenkit, akinek nemcsak a külcsín és a belbecs hozzájuk hasonlóan lényegi kérdés, de komolyan érdeklődnek a kortárs vizuális reprezentációs eszközök, a divat és a design iránt is. A divat rövidfilmes verseny programban 50 csapat nevezett alkotása került levetítésre, köztük 7 nemzetközi koprodukció.
A legjobbak: mintha követelmény lenne a nyomasztás
A díjazott videóknak nem sok köze van fent említett nagyvárosi csillogáshoz, (a nemzetközi zsűri elvileg az újszerű látásmódot, a kreatív koncepciót és a médium autentikus használatát díjazta) a rendezők kedvenc színe a jelek szerint a fekete, imádják a lassú zenét, a lassított mozgást és a durcás modelleket. Ez mondjuk érthető, egy őrülten boldog, rózsaszín klipbe valóban nehéz lenne bármi olyat csempészni, ami művészinek tűnik. A legjobb divatvideót a FVF ítészei szerint Tombor Zoltán és Vigh Dávid készítették, Poor Céline címmel, mely afféle "elmélkedés a gravitáció, a kristályosodás és a szétesés fölött" - az alkotók szerint. A 3 perces, éterien lassú, mesterien fényképezett kisfilmben a hősnő (gondoljuk, Céline) gyönyörű, tollas ruhában zuhan, majd földet éréskor porcelánként hullik darabokra. Melankólikus mű, de szép, az biztos:
A második díjat a formabontó divatbemutatóiról ismert Király Tamás és csapata kapta meg, Eme Molas című munkájáért. A 2 perces klip rendezője Szabó Áron és Zsuzsanna Alexandrovna Marink, a ruhák Király Tamástól valók, a szereplők pedig a Baltazár Színházból. A 20-as éveket idéző fekete-fehér videóban Király Tamás a nagy fekete semmiből mesevilágba bolyongja magát:
A harmadik helyezett Krasznai Zoltán, aki Mrs. Herskin 6 halálos bűnét filmesítette meg. A hátborzongató klip álarcait a táskáiról híres Mrs. Herskin készítette. Meztelenség, kiszolgáltatottság, vergődés, vér (vagy vörös festék), mindez két percbe sűrítve:
A Maybelline különdíjat SP, azaz Éder Krisztián kapta, mégpedig azért a fashion videóért (The water) melyet az Elite Model Look táborában forgatott egyik hajnalban, kezdő modellekkel. A szomorúan összebújó csajokon bizony látszik, hogy álmosak és fáznak, de a hajnali napfény kellett a hangulathoz:
A FVF 2011 Blogger awardot Baráti Vince, fotós és modellügynök kapta, aki egyik sikeres modelljével, Srej Zsófival forgatta a Take me into your skin című klipet. Baráti egy füstgéppel és némi porral megoldotta a dolgot (a videó vége kicsit a Carbonfools Sunsetjére hajaz), Srej pedig profi modellhez méltón tekereg a fotós kamerája előtt:
Minden tehetség kapott lehetőséget
A szervezők idén többet akartak, mint bemutatni néhány pár perces filmet a sikk jegyében. Küldetésüknek érezték, hogy összegyűjtsenek "minden tehetséges fiatalt, aki alkotásaival megcsillogtatja a divat sokoldalúságát, stílust teremt avagy értelmez újra" - mondta még a nyitónapon Oltai Kata, kurátor, a FVF egyik főszervezője. Nagy merítést álmodtak meg, a lehető legtöbb és legkülönbözőbb munkaterületből és művészeti irányzatból.
Önnek melyik videó tetszik legjobban?
Szlogene szerint a fesztivál "átütő erőt és elsöprő energiát" ígért, és ezt a küldetését általában teljesítettnek is éreztük, bár néhol kifejezetten túlteljesítettnek tűnt. A vetítések melletti gyűjteményes kiállításon például nagyító alá kerültek olyan ismert divatlapok fotói, mint a magyar The Room Magazine. A nagyítás és a fotótémák többnyire valóban sugározzák az őserőt, bár a női modellek képein inkább a passzív-agresszív tekintet dominál, míg a férfi modellek test a testnek feszülős beállításai inkább tűnnek kényeskedő cicaharcnak.
Az emeleten – tematikus Power Power Power! című ruhainstalláció keretében – magyar designerek mutatták be ruhákba szabott kreativitásukat. Abodi Dóra (szintén FVF szervező), Benus Dániel vagy Mrs. Herskin jelszava itt mindenképp a formabontó lenne, igaz akad köztük kicsit elvetemült darab is. A bábukra húzott alkotások egy része a csuklyás halálfalókat juttatta eszünkbe a Harry Potterből, vagy a rettegett éjkirálynőt a Varázsfuvolából, bár persze némi pezsgő után az embernek mind a fantáziája, mind a szabad asszociációs készsége felélénkül. A tervezők mindenesetre büszkén vállalhatják, hogy legalább ennyire valóban gondolatébresztő darabokat alkottak.
A versenyprogramon kívül, a fesztivál nemzetközi szekciójában, információs vetítéseken 30 külföldi divatfilm került levetítésre, a bevételeit jótékonysági célokra felajánló Japán napon közel 20 japán márka bemutatkozása történt meg. A pénteki divatkonferencia napján pedig a modell-kerekasztal beszélgetés alkalmával először kapcsolódtak egy beszélgetésbe a különböző modellgenerációk képviselői, Pataki Ági, Liebhaber Judit, Görög Zita, Varga Ágota és Barabás Heni.