Az elektromos fogkefék virágkorukat élik, egyre több szülő vásárol a gyermekének is, főként saját pozitív tapasztalataikra alapozva. De vajon jó-e ez így? Utánajártunk.
Az elektromos fogkefe előnye, hogy a kis forgófej folyamatos mozgása miatt könnyebb a fogmosás, nem igényel annyi kézimunkát, és a hatékonysága jobb, mint a hagyományos fogkefének - ezt több szakember tudományosan is bizonyította, mely eredményekről már számos cikk jelent meg szakmai lapokban.
Az általunk megkérdezett fogorvos, Csermák Balázs az egyetemi évei alatt kísérleti alanyként részt vett egy kísérletben a Parodontológia Klinikán, amely az elektromos fogkefék tisztító hatását mérte tudományosan elfogadott mérőmódszerek segítségével. „A kísérlet eredménye szignifikánsan jobbnak mutatta az elektromos fogkefék hatékonyságát a hagyományos fogkefével végzett fogápoláshoz képest, ezért én azóta csakis elektromos fogkefét ajánlok mindenkinek”- mondta.
Fogorvosunk szerint a jobb hatásfok különösen fontos a gyerekek esetében, mert a csemeték izmai és mozgáskoordinációja nem elég fejlett még ahhoz, hogy kellően alaposan meg tudják mosni fogacskáikat. A képességbeli hiányosságokat enyhíteni lehet elektromos fogkefe használatával és szülői felügyelettel, segítséggel.
Az elektromos fogkefék vonzerejét növelhetik a mesefigurák, az, hogy több szerkezet dallamos zenét is játszik, az időt csipogás jelzi - csupa olyan plusz, amelyek segíthetnek megszerettetni ezt az általában nem túlságosan népszerű tisztálkodási formát. A beépített időmérős készülékek azért is hasznosak, mert a gyerekek szeretik elfelejteni, hogy ez nem egy pár pillanatig tartó, hanem egy figyelmet igénylő, többlépcsős folyamat.
Hogyan csinálhatjuk rosszul?
Az elektromos fogkefék esetében - akárcsak a hagyományos fogkeféknél - problémát jelenthet, ha például túl erősen végezzük a fogmosást, s ezáltal az íny gyulladt, sérült lesz, és a fogzománc is sérülhet. Ezt meg kell tanítani, de akkor is ügyelnünk kell erre, ha mi mossuk a gyerek fogát. Felnőtteknek készült, komolyabb készülékekben már találni olyan funkciót, ami figyelmeztet, ha túl erős a nyomás.
Az is rossz, ha nem egyenlő figyelem irányul minden fogra, hanem egy-egy közülük kiemelt tisztítást kap, s a többi emiatt kimarad. Gyakori, hogy az éppen kézre álló fog annyira sokat van tisztítva, hogy az a fog túlérzékennyé és szuvasodásra hajlamossá válik, s a ráfordított extra időt más fogaktól vesszük el, azok meg pont emiatt károsodnak.
Összességében azért elmondható, hogy az elektromos fogkefe megfelelő használattal hatékonyabb lehet, mint a hagyományos fogkefe, azonban mindenképpen fontos megtanítani a gyereket hagyományos fogkefe használatra is, mert adódhat olyan helyzet, amikor azzal is helyt kell állnia, például az óvodában. Nagyon fontos, hogy akár elektromos vagy hagyományos fogápolásról van szó, a szülőnek a gyermek 6 éves koráig aktívan részt kell vennie a fogmosásban, mert a kisebbek egyedül még nem tudják jól elvégezni ezt a műveletet. Erre a legjobb módszer, ha az otthoni fogmosások idején (reggel és este) a szülő besegít, ő is kezébe veszi a fogkefét és átmossa a fogakat, de emellett hagy kellő időt és szabadságot az egyedüli próbálkozáshoz.
Mire figyeljünk, ha az elektromos fogkefét választjuk?
- Használjon kifejezetten gyermekek számára készített fogkefét, ne a felnőtt családtagokét. A kisebbekbek szánt darabok feje kisebb, és puha a sörtéjük, így nem bántják az gyerkőcök ínyét, és a fogak keményállományát sem.
- Fogorvosunk a fejek cseréjét a hagyományos fogkeféhez hasonlóan évszakonként szokta ajánlani, de vannak már indikátorral ellátott fogkefe fejek is, amik jelzik a színük megváltozásával, ha cserélni kell őket.
- Mint kétgyerekes apuka, Csermák doktor saját tapasztalatból tanácsolja, hogy szétszedhetősége miatt 3 éves kor alatt (természetesen ez értelmi szint függő) ne hagyjuk a gyermeket magára egy elektromos fogkefével, hiszen veszélyes fegyverré válhat a kis lurkó kezében. Egyébként az Oral B honlapján az elemmel működő elektromos gyerek fogkefék leírásában is szerepel, hogy 3 éves kor alatt nem ajánlják a használatukat.
- Bár a folyton köröző kis elektromos kefe sokkal jobb hatásfokú, mint a hagyományos fogkefe, mégis szánjunk minimum 2 percet a fogmosásra így is.
- Használjunk időmérőt. Vannak fogkefék, amik hanggal, rezgéssel vagy villogással jeleznek bizonyos időközönként, de használhatunk mini homokórát vagy egy kedvelt zeneszámot az idő mérésére.
- Minden egyes fogat kb. 10 másodpercig kell mosni, enyhe nyomással minden oldalról.
- Tilos erőteljesen sikálni a fogakat, mert sérülhet a fogíny és a fogzománc.
- Ha kíváncsiak vagyunk és/ vagy meg akarjuk mutatni, hogy a fogmosás mennyire volt jól elvégezve, patikában beszerezhetünk olyan rágótablettát, ami a lepedéket elszínezi, így jól láthatóvá válik, hogy hol nem lett szépen megmosva a fogsor.
- Ha nem akarjuk, hogy a fogkrém szanaszét repüljön a fürdőszobában, csak akkor kapcsoljuk be a készüléket, ha már a szájban van.