Egy dolog, amit mindenképp meg kell tenned a kapcsolatodért

Olvasási idő kb. 6 perc

Hogyan lehet felkészülni egy párkapcsolatra? Egyáltalán fel kell rá készülni? Nem az van, hogy ez az egész csak történik, megy magától? A Szeret, nem szeret párkapcsolati pszichopodcast mai adásában többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ, de lesz itt szó a személyiségünk rejtett rétegeiről, féltékenységről, meg arról, hogyan csúszhatunk bele láthatatlan csapdákba már a párválasztás kezdetén.

A férfiak és a nők máshogy gondolkodnak. Állítólag. De mi történik akkor, ha felteszed ugyanazt a kérdést egy férfi és egy nő pszichológusnak? Vajon ugyanazt fogják mondani? A Szeret, nem szeret mai podcastjában ezzel kísérleteztünk. Az adás első felében Mózes Zsófi, a Dívány szerzője Sákovics Diana pszichológust kérdezte, ezután Csabai Kristóf beszélgetett Csonka Balázs pszichológussal. A kérdés mindkét esetben ugyanaz volt: hogyan kell felkészülni egy hosszú távú párkapcsolatra? Hogy mi lett a tanulság? Hát az, hogy:

egy jó kapcsolat alapja az, ha a felek megfelelően ismerik önmagukat, egymást, és jól tudnak kommunikálni

Persze ha ez az egész ennyire egyszerű lenne a gyakorlatban, akkor a podcastot se lenne értelme meghallgatni. Pedig nagyon is van értelme, íme: 

Bár egy jó órányi podcastot nem tudunk szó szerint visszaadni, azért igyekeztünk összefoglalni mindazt, ami a beszélgetések központi gondolatáról, azaz az önismeret fontosságáról elhangzott. Ha most éppen nincs időd meghallgatni, ez is jól jöhet. 

Kísérletünk legfontosabb kérdése, hogy vajon van-e különbség a női és férfi oldal megközelítésében. Van. És a konklúzióban? Abban is. Csonka Balázs szerint nem konkrétan a kapcsolatra érdemes felkészülni, hanem önmagunk mélyebb megismerésére kell időt fordítanunk, mert ez lesz az, ami esélyt ad egy tényleg jól működő, hosszú távú kapcsolatra. Sákovics Diana szerint viszont az önismeret mellett érdemes tudnunk azt is, hogyan működnek a párkapcsolatok, mi vár minket a közös úton, érdemes felkészülnünk arra, hogy hullámvölgyekkel nézünk majd szembe, és a kapcsolatot bizony tudatosan gondozni, menedzselni kell. A két pszichológus azonban abban teljesen egyetértett, hogy minden jó kapcsolat (nemcsak párkapcsolat, hanem bármilyen társas viszony) szempontjából alapvetően fontos, hol is tartunk önmagunk feltérképezésében. 

A hosszú távú párkapcsolat receptje kellene? Hát itt vanA hosszú távú párkapcsolat receptje kellene? Hát itt van

Szeret? Nem szeret? Párkapcsolati podcast, ahol a pszichológus válaszol.

Tovább olvasom

A valódi kapcsolati boldogsághoz az önismeret fog elvezetni

Sákovics Diana tapasztalata szerint a mai huszonévesek már sokszor tudatosabban készülnek a párkapcsolatokra, a családalapításra, mint ahogy az az idősebb generációknál jellemző volt. Ez nagyon szuper dolog, de vajon önmagában az önismeret elég-e egy jó párkapcsolathoz? Nem, nyilván nem ilyen egyszerű a képlet. Ahogy Csonka Balázs elmondta, azt tudjuk biztosan, hogyha valaki tudatosan foglalkozik az önismeret fejlesztésével, akkor nagyobb az esélye arra, hogy jobb kapcsolatban éljen. De persze itt még van jó pár más tényező, ami közrejátszik. Többek között az, hogy a partner is aktívan foglalkozik-e az önismerettel. Egyedül ugyanis nem lehet jó párkapcsolatot fenntartani. 

Egy kapcsolathoz két ember befektetett munkája kell
Egy kapcsolathoz két ember befektetett munkája kellColin Anderson Productions pty l / Getty Images Hungary

De miért is fontos az önismeretünk? Az, hogy hogyan állunk a másikhoz, el tudjuk-e hinni, hogy szerethet minket, hogy mellettünk marad, az, hogy hogyan fejezzük ki a szeretetünket, igényeinket, vágyainkat, hogyan kezeljük a problémáinkat, mit kezdünk a nehézségekkel, hogyan érzünk, viselkedünk konfliktusok idején, mind fontos szerepet játszik abban, hogy milyen nekünk, milyen velünk kapcsolatban élni. Ha ismerjük magunkat, értjük az érzelmi reakcióinkat, az segít abban, hogy jobban eligazodjunk a nehéz helyzetekben, felismerjük és kifejezzük az igényeinket, alkalmazkodni tudjunk egymáshoz, és képesek legyünk arra, hogy fejlődjünk a kapcsolatban. 

Ez azonban nem könnyű folyamat. Korai kisgyerekkorunkban ugyanis olyan alapvetéseket sajátítunk el önmagunkról és a kapcsolatokról, amelyek aztán életünk hátralévő részében meghatározzák a gondolkodásunkat, működésünket. Ráadásul ezek az alapvetések nem tudatosak, így nem is megkérdőjelezhetők, alapigazságoknak tűnnek, melyek annyira természetesek számunkra, mint az, hogy az ég kék és a fű zöld. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? A féltékenység működése szépen megmutatja.

Ha gyermekként a szüleink elhagytak, meghaltak vagy érzelmileg elérhetetlenné váltak, nem ritka, hogy a párkapcsolatainkat is áthatja a folyamatos szorongás attól, hogy elveszíthetjük a másikat, ami aztán féltékenykedésben, a másik korlátozásában (vagy annak kísérleteiben) nyilvánul meg. Ha tisztában vagyunk ezzel a korai sérülésünkkel és azzal, hogy ez a jelenlegi életünkre is hatással van, képessé válunk arra, hogy a féltékenység okát ne a másik viselkedésében, hanem saját magunkban keressük. Ezzel egyrészt számos felesleges párkapcsolati vitát elkerülhetünk, másrészt kisebb rá az esély, hogy a másikat elüldözzük a viselkedésünkkel. 

A gyerek, aki voltunk, bennünk él
A gyerek, aki voltunk, bennünk élStephen Zeigler / Getty Images Hungary

Az önismeret fontossága egyébként nemcsak a kapcsolatban, de már azelőtt is megjelenik. A párválasztásunk, az, hogy kihez vonzódunk, nem a véletlenen múlik, hanem az életünk korábbi tapasztalataiban gyökerezik. A vonzalomban ugyanis az egyik legfontosabb szempont az ismerősség: az iránt vonzódunk, aki számunkra ismerősen működik. Ezért van az, hogy az ember gyakran hajlamos olyan partnert választani, aki karakterében hasonlít a szüleire, vagy akivel hasonlóan érezheti magát, mint a korai kapcsolataiban. Ez utóbbi magyarázza egyébként azt is, miért kerülünk gyakran újra meg újra hasonló élethelyzetekbe. 

De a korai tapasztalataink határozzák meg azt is, hogyan viszonyulunk érzelmileg a kapcsolatunkban megjelenő problémákhoz, mennyire érezzük ezeket fenyegetőnek, mennyire akarjuk megoldani őket, vagy éppen mennyire érezzük azt, hogy ezek a kapcsolat alapját veszélyeztetik, és így mennyire hajtanak minket a kapcsolatból való kilépés felé

Mi kell az önismerethez?  

Röviden: figyelem, kitartás és nyitottság. Az önismeret hosszú, valójában soha véget nem érő folyamat. Azzal azonban, hogy tisztábban rálátsz a saját működésedre, még nem ér véget a munkád. A korai érzelmi sérüléseinkkel kezdeni is kell valamit. Hiszen hiába tudod magadról, hogy például azért féltékenykedsz, mert gyerekként elhagytak, ez még nem jogosít fel arra, hogy féltékenységi rohamokkal gyötörd a másikat, vagy korlátozni próbáld a szabadságában. Az ugyanis, hogy mit érzel és hogyan viselkedsz, két különböző dolog. Az érzelmeid nem mentségek. Ezek okok, amiket jó, ha tudatosítasz, ha megosztasz a másikkal, de ha feladatod van ezekkel, akkor érdemes nekikezdeni egy terápiának, és dolgozni magadon, hogy begyógyuljanak a sérüléseid. 

Hasonlóan, ha például észreveszed azt, hogy vannak bizonyos helyzetek, a partnered bizonyos megnyilvánulásai, amelyeket nagyon nehezen viselsz, ha hajlamos vagy magadra húzni, saját hibádnak látni, támadásnak megélni a rosszkedvét, biztos lehetsz abban, hogy van dolgod az adott területtel. Amivel pedig dolgod van, azzal tudatosan is érdemes foglalkozni. 

Lehetek-e boldog, ha kemény volt a gyerekkorom?Lehetek-e boldog, ha kemény volt a gyerekkorom?

A választ négy pszichológus szakértőnk adja meg.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.

január 17., 19:00

  • Offline
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!

A 10 kérdés során nem annyira a tudásodra lesz szükséged, hanem arra, hogy helyesen tippelj!

január 18., 06:46

  • Testem
5 mondat, amit soha ne mondj egy rákkal küzdő ismerősödnek
5 mondat, amit soha ne mondj egy rákkal küzdő ismerősödnek

A rák egyike azoknak a betegségeknek, amelyre nem tudjuk, hogyan reagáljunk jól, ha egy közeli ismerősnél diagnosztizálják. Mit mondjuk ilyenkor?

tegnap, 19:31

  • Mindennapi
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén

Itt a friss előrejelzés, ilyen időjárásra lehet számítani a hétvégén.

január 18., 07:46

  • Testem
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?

A női mellek különböző formájúak és méretűek, de egy dolog közös bennük: csak az emberre jellemzőek, legalábbis ebben a formában.

január 17., 19:33

  • Testem
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség

Egy kutatás szerint a hosszú-Covid más tüneteket okozhat a nőknél és a férfiaknál.

január 18., 06:00

  • Offline
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották

A Duna-hidak felrobbantása a földi poklot hozta Budapestnek. Ma, átkelve rajtuk ritkán gondolunk arra, milyen emberi áldozatok árán születtek újjá.

január 18., 07:26

  • életem
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban

Filozófusok, agykutatók, pszichológusok által vizsgált rejtélyre derült fény.

január 17., 16:45

  • lájfhekk
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal

Ilyet eddig nem láthattunk a Messengerben.

január 17., 17:30

  • Önidő
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja

Rómeó és Júlia fiktív történetét az egész világ ismeri, de a két család és a közöttük lévő konfliktus valószínűleg nem kitaláció.

január 17., 18:30

  • Testem
Öregít, ha így mosakodsz
Öregít, ha így mosakodsz

Kiderült, hogy egy bizonyos időn túl a zuhanyzás öregítheti a bőrünket.

január 17., 06:00

  • Önidő
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt

József Attila apja elhagyta a családját. Jobb életet akart élni, de végül egy sötét viskóban, rozoga ágyában fekve érte a halál.

január 18., 09:06

  • világom
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában

Az egész emberiség szellemi fejlődésére hatással volt az ókori rómaiak felelőtlensége.

január 17., 07:26

  • Testem
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük

Az idősebbek orvosi ellátására egyre kevesebb idő és lehetőség jut.

január 17., 15:10

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • Testem
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer

Nemcsak az ételeinket teszi ízletesebbé vagy tetszetősebbé, hanem számos egészségügyi előnye is van ennek a zöldségnek.

január 17., 14:35

  • Offline
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?

Talán nem jelenthet nagy gondot a 10 kérdés megválaszolása a világ egyik leghíresebb focicsapatával, a Real Madriddal kapcsolatban.

január 17., 16:00

  • Offline
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz

Lássuk, mennyire emlékszel még a híres történelmi csatákra! Kvízünkkel kiderítheted, hány évszámot tárolt el a memóriád.

január 17., 06:46

  • Testem
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

Januárban általában különös fáradtság lesz úrrá a rajtunk, ám három nap elegendő lehet ahhoz, hogy erőre kapjunk, és újraindítsuk a testünket.

január 18., 08:06

  • Offline
Így blicceltünk a szocializmusban
Így blicceltünk a szocializmusban

A szocializmusban a túlélés nemcsak fizikai, hanem erkölcsi kérdés is volt. Így próbáltak az emberek túljárni a rendszer logikáján.

január 18., 10:05

  • életem
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel

Az ízlelőbimbóinkat és a testünket is kényezteti, mégis sokan idegenkednek tőle.

január 17., 12:11

  • életem
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok

Nagy különbségek vannak a magyar vármegyékben születéskor várható élettartamban: így alakul a lista.

január 17., 07:46

  • Testem
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod

Gusztustalan következményekkel járhat a fürdőszobai mobilozás.

január 17., 10:05

  • Édes otthon
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához

Bár a jogszabály szerint ez az irat nem kötelező egyes esetekben, a műszaki vizsgához a legtöbb helyen mégis elkérik.

január 17., 09:06

  • Szülőség
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban

Szakértővel beszélgettünk arról videónkban, hogy miként zajlik egy apasági per, illetve mit jelent az apaság vélelmének megdöntése.

január 17., 08:06

  • Mindennapi
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?

Európa egyes országainak sem kell a szomszédba mennie furcsa közlekedési szabályokért.

január 17., 08:35

  • Önidő
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója

Ha kíváncsi vagy, hogy az író szerint mi lett volna Carrie foglalkozása, ha nem újságíró, olvasd el Candance Bushnell-lel készült, exkluzív interjút.

január 17., 13:36

  • Mindennapi
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében

Fontos információt tettek közzé a szakemberek a rettegett vírussal kapcsolatban.

január 17., 12:40

  • életem
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon

Februárban kezdődik az új pénzek kiadása.

január 17., 11:10

  • Testem
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat

Ha ilyen formában eszed telente, sokkal több vitaminhoz jutsz.

január 17., 11:40

Érdekességek