Pár kattintás segítheti az agyad és a szíved egészségét

GettyImages-1285126863
Olvasási idő kb. 7 perc

A zene a mindennapjaink része. De nem csak a hangulatunkat befolyásolja, pozitív hatása van az egészségünkre, az agyunkra és a szívünkre is.

Hallgatjuk a rádiót vezetés és munka közben, énekelgetünk a gyerekekkel és a zuhany alatt, koncertekre járunk, és ha elmegyünk egy szórakozóhelyre, akkor vagy dübörögve, vagy diszkréten a háttérben, de szól valami. Hatással van a hangulatunkra, az érzéseinkre. Ha kell, megnyugtat, ha kell, felpörget és lendületet ad, szinte elképzelhetetlen lenne az élet zene nélkül. Már csecsemőkorban reagálunk rá, és az egész kicsi gyerkőcök is ösztönösen mozognak, dúdolnak, amikor zenét hallanak. Nem véletlen, hogy ilyen mélyen kapcsolódunk a hangokhoz, a ritmushoz, hiszen a zenehallgatás hihetetlenül jó hatással van ránk.

Segít szabályozni a hangulatot

Az agynak az amigdala nevű része felelős a zene feldolgozásáért, ami a hangulatunk és érzelmeink központja is. Zenehallgatáskor csökken a kortizol vagyis a stresszhormon szintje, és növekszik a dopaminszint, ami javítja a hangulatot. Így a vidám zene hallgatása segíthet a pozitívabb hangulat megteremtésében és az agy kémiájának szabályozásában, valamint az érzelmi és mentális egyensúly megőrzésében.

A zene már a legkisebbeket is jókedvre deríti
A zene már a legkisebbeket is jókedvre derítiPetri Oeschger / Getty Images Hungary

Csökkenti a stresszt és a depressziót

A helyzettől függően bizonyos mennyiségű akut stressz előnyös lehet, mivel segít kezelni az adott helyzetet. A stressz akkor jelent problémát, ha krónikussá válik. A hormonális egyensúlyhiányt okoz, ami fejfájáshoz, álmatlansághoz és egyéb testi tünetekhez vezethet.

A rendszeres zenehallgatás csökkenti a kortizolszintet, így enyhítheti az akut stresszt, ami megakadályozhatja, hogy az krónikussá váljon.

Emellett zenehallgatáskor dopamin szabadul fel, ami aktiválja az agy jutalom- és örömközpontját. A rendszeres dopaminbevitel segíthet enyhíteni a depresszió és a szorongás tüneteit.

A zene sok agyi területet aktivál

A zene az agy szinte minden régióját és hálózatát aktiválja, és erősíti a kapcsolatokat az agy különböző részei között is. Érinti többek között az érzelmekért, memóriáért, tanulásért, kognitív funkciókért, koncentrációért felelős területeket is a zene feldolgozása. Valójában az egyetlen olyan tevékenység, amely annyi agyi régiót aktivál, mint a zene, a társadalmi interakciókban való részvétel. Éppen ezért a zenehallgatás az egyik olyan tevékenység, amely pozitív hatással lehet az agy egészségére.

Ha az agyat aktívan tartjuk különféle módon stimulálva, az megvédheti az agy egészségét, különösen az életkor előrehaladtával.

A zene olyan betegségek kezelésének is részét képezheti, mint az Alzheimer-kór és a demencia egyéb formái. A zeneterápia segíthet szorongás csökkentésében és a kommunikációban, valamint mivel stimulálja az agyi területeket, javíthatja a kognitív funkciókat és az emlékek felidézését.

Jó hatása van a tanulásra is
Jó hatása van a tanulásra ismonkeybusinessimages / Getty Images Hungary

Jó hatása van a kreativitásra, a memóriára és a tanulásra

Egy tanulmányban a diákokat arra kérték, hogy kognitív feladatokat végezzenek zenét hallgatva vagy csöndben. A háttérzenét hallgatók több feladatot teljesítettek, és több helyes választ adtak. A kutatók úgy vélik, hogy a zene típusa fontos, és pihentető zenét ajánlanak, mint például a klasszikus vagy a jazz.

Az élvezetes zenehallgatás javíthatja a memóriát, és segíti a tanulást. Ennek az lehet az oka, hogy a zene ismétlődő jellege segít agyunknak olyan minták kialakításában, amelyek javítják az emlékezetünket.

Egy másik tanulmány azt találta, hogy a nyelvtanulók könnyebben megjegyezték a kifejezéseket, miután elénekelték, nem pedig csak egyszerűen elmondták vagy akár ritmikusan elismételték őket.

A vidám zenék hallgatása fokozza a kreativitást, ami segít a problémamegoldásban, új ötletek, új perspektívák kialakításában, és ez az élet minden területén előnyt jelent.

Növeli a motivációt, a teljesítményt és a terhelhetőséget

Egy tanulmányban a kutatók a zene hatását akarták tesztelni a statikus kerékpárokon közlekedő kerékpárosok motivációs szintjére. Ennek érdekében a résztvevők tudta nélkül megváltoztatták a zene tempóját. Amikor 10%-kal növelték a tempót, nőtt a kerékpárosok teljesítménye a távolság, a pedálozási sebesség és a kifejtett erő tekintetében. A zene sebességének 10%-os csökkentése éppen ellenkező hatást váltott ki. Ez arra utal, hogy a magasabb tempójú zene növelte a motivációjukat és így a teljesítményüket is.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a stimuláló zene edzés közbeni hallgatása növelheti a fizikai állóképességet és a teljesítményt.

Ennek két fő magyarázata van. Az első az, hogy a motiváló zene növeli a pulzusszámot, ami gyorsítja a véráramlást, és ezáltal javítja a teljesítményt. A második az, hogy a zene segíthet megtalálni azt a mentális erőt és eltökéltséget, hogy folytassuk, amikor úgy érezzük, hogy elértük a fizikai korlátainkat. 

A zene segít a stresszoldásban és javítja az alvásminőséget
A zene segít a stresszoldásban és javítja az alvásminőségetKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Jót tesz a szívünknek

A kutatások azt mutatják, hogy a pihentető zene hallgatása lassíthatja a pulzusszámot és csökkentheti a vérnyomást. Ez segít megőrizni a szív egészségét, mivel a vér szabadabban áramolhat. Valójában egy tanulmány azt is megállapította, hogy a zeneterápia hatékonyabbá teheti a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket.

Javíthatja az alvásminőséget

Egy tanulmányban részt vevő diákok közül azok, akik klasszikus zenét hallgattak lefekvés előtt, jobban aludtak, mint azok, akik hangoskönyvet hallgattak vagy semmit. A zenei ízlésünktől függ, hogy melyik zene a legpihentetőbb számunkra. Egyes zenéket azonban mély relaxációra terveztek meghatározott frekvenciák és binaurális ütemek használatával.

Segíthet kevesebbet enni

A zenehallgatás befolyásolhatja, hogy mennyit eszel. A kutatók azt találták, hogy az emberek, akik egy gyorsétteremben étkeznek nyugtató háttérzenével és lágy világítással, 18%-kal kevesebb kalóriát fogyasztottak, mint a kontrollcsoport. Egy másik kutatásban azt is megfigyelték, hogy a gyors zene hallgatása növeli az étkezési sebességet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek