Magyarországon a Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartása szerint 4-6 achondroplasiás gyermek születik évente. Az öröklődő tulajdonság az esetek esetek 80-85%-ban spontán mutáció következménye, tízből kilenc érintettnek átlagos méretű szülei vannak.
A többi, mintegy 300-féle, törpe növést eredményező genetikai és hormonális betegség arányszáma egészen alacsony világszerte. 10 000 élve születésből összesen 3 esetben fordul elő a liliputiság.
A kisemberek királysága
Kingdom of the little people néven, 2009-ben nyitotta meg kapuit a kínai Kunming városában egy szórakoztatópark, ahol kizárólag 130 cm alatti testméretű felnőttek szórakoztatják az idelátogatókat.
A parkot egy gazdag üzletember alapította. Chen Mingjing egy vonatút alkalmával találkozott két kis emberrel, akik beszélgetésük során elpanaszolták neki, milyen sanyarú a törpe növésűek sorsa, családjaik kitaszítják őket, nehezen találnak munkát méreteik miatt. Gondolhatnánk, hogy nem a vélt bevétel motiválta Mingjint, azonban tény, hogy a cég busásan jövedelmez. A több mint 100 alkalmazott a kis királyságában kollégiumszerűen él, speciálisan számukra berendezett, megfelelő méretű, speciális bútorok és használati tárgyak között. Munkájuk során jelmezekbe öltöztetve szórakoztatják a napi, átlagosan 300 főnyi kíváncsiskodót. Ezért a lakhatás mellett kimagasló jövedelem is jár, mintegy 3000 jüan, ami átlag feletti megélhetést biztosít nekik. Bár biztonságukra őrök figyelnek, és anyagilag sem járnak rosszul, a park azért egyfajta groteszk mesevilág.
A kaliforniai törpe növésűeket tömörítő Little People of America csoport szerint a Kisemberek Királysága valójában egy emberi állatkert. A szervezet érthető módon aggódik, ugyanis ez az elszigetelődés nem a legjobb módja a megbélyegzés elleni küzdelemnek.
Apró népek otthona
Dr. Karyl Robin Evans angol tudós azt állította, hogy ő már 1911-ben dokumentálta a furcsaságot, azonban ezt csak évekkel azután hozta nyilvánosságra, hogy hivatalosan is foglalkozni kezdtek a problémával. Eredményeinek hitelességét az is megkérdőjelezi, hogy a kínai birodalmi vezetés tudott ugyan Jangszi különös lakóiról, de a tízes években még nem engedték be a külföldieket.
Kína a kis növésűek hazája?
Az általuk felvetett probléma már csak azért is fontos kérdéseket feszeget, mert a keleti országban rengeteg ember él növekedési zavarral. A Kínai Vöröskereszt adatai szerint az 1,4 milliárd lakosból mintegy 8 millió liliputi.
Szintén Kínában található az a település, ahol máig vizsgált, de soha fel nem derített okok miatt a lakosság fele érintett a genetikai mutációban.
A Szecsuánban található Jangszi nem valamiféle zarándokhely, az itt élő kisemberek valóban itt is születtek. A rejtély, hogy minek köszönhető, hogy a lakosok 40 százaléka sosem nő magasra, aktívan foglalkoztatja a kutatókat is.
Az itt élő liliputiak ráadásul világviszonylatban is rendkívül alacsonyak, a legmagasabbra nőtt törpe növésű lakó is csak 121 cm, míg a település legkisebb lakója mindössze 61 centiméter.
A lakosok genetikájától a helyi élelmiszerek, a talaj és a víz vizsgálatán át szó szerint mindent néztek, hogy választ találjanak a kérdésre, vajon mi okozza a kiugróan magas arányszámot. A falusi idősek elmondása szerint békés, boldog életük egy sok évvel ezelőtti nyári éjszakán ment tönkre, amikor egy aljas betegség sújtotta a régiót.
Egyik éjszakáról a másikra változott meg az életük, az 5–7 év közti gyerekek nem nőttek tovább, és számtalan más testi fogyatékosság is hirtelen megjelent. A babonás múltat egy ideig a japán megszállás idején használt mérges gázokkal kötötték össze, azonban Jangsziig sose jutottak el a szigetország katonái.
A fekete teknős átka
A megmagyarázhatatlan genetikai eltérésekre ennél sokkal misztikusabb magyarázatokkal szolgálnak a falu öregjei, ha már a tudomány tehetetlen. Sokan a fekete teknős átkát emlegetik. A történet szerint egyszer egy furcsa lábú fekete teknőst vett észre egy Wang nevű férfi. A falubelieknek komoly dilemmát okozott, hogy elengedjék a teknőst, vagy megvacsorázzanak belőle, hiszen nagy volt az éhínség. Végül az ízlelőbimbók nyertek, a páncélost elfogyasztották. A misztikus magyarázat szerint emiatt nem nőnek magasra az ott élők.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés