Nem mindegy, melyik strandot választod: a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) folyamatosan monitorozza azon élővizek minőségét, amelyeknél kijelölt fürdőhelyek üzemelnek. Bárhova készülsz, érdemes előzetesen ellenőrizni, hogy milyen eredményre jutnak vizsgálódásaik során.
Amint az az oldalon kiderül, az üzemeltetők által megbízott laboratóriumok a fürdővizekből az idény kezdete előtt, majd a szezon alatt is havonta vesznek mintát. Ezekben a szennyvíz eredetű szennyezést jelző baktériumok (E. coli és Enterococcus) számát vizsgálják.
Attól függően, hogy ezek a vizsgált baktériumok milyen mennyiségben vannak jelen, az adott vízminta a „megfelelő” vagy a „nem megfelelő” kategóriába sorolható.
Emellett éves vízminőségi értékelést is kapnak az egyes strandok, melyek az elmúlt négy idény mintavételeinek összesítéséből születnek. Ez alapján a fürdővizek „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést kaphatnak. Amennyiben nincs kellő számú minta, mert a fürdőhely új, vagy elmaradtak mintavételek, a fürdővíz „nem minősíthető” megjegyzéssel szerepel a térképen.
Így döntheted el, melyik strand vizét hagyd ki
Az eredmények bárki számára elérhetők az NNK oldalán. A piros jelzés a kifogásolt vízminőségre utal, a zöld tűrhető, a halványkék jó, a sötétkék pedig kiváló.
Kifogásolt jelzéssel jelenleg a következő strandok szerepelnek a térképen:
- Makó, Maros kalandpart
- Zalaegerszeg, Gébárti-tó Strand
- Soltvadkert, Vadkerti Tófürdő
- Dunakeszi Szabadstrand
- Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő, Sóstó Tófürdő
- Gárdony, Tini Strand.
Az adatbázist rendszeresen frissítik, így érdemes figyelni, hogyan alakulnak az értékek, hol érdemes fürdőzni, és hol nem.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés