Így néznek ki ma a kilencvenes évek sztárzenekarainak tagjai

GettyImages-2105528479

Valamennyiünknek volt kedvenc zenekara, amelyik pár évig, vagy csak egy nyárra, de őrületet hozott az életünkbe, segített minket lekapcsolódni a világ bajáról, vagy épp rákapcsolni minket az élet ütőerére. Aztán ezeknek a zenekaroknak egy része szépen lassan a feledés homályába csúszott. Mi lett a kilencvenes évek sztárzenekaraival? Ennek jártunk utána.

Vigyázat, itt nem csak tőrőlmetszett popzenéről lesz szó. Voltak olyan eredetileg underground együttesek is, amelyek annyira befutottak, olyan szemtelenül népszerűek lettek, hogy ha egy kis időre is, de populárissá változtatták a könnyűzenei világ szélsőségesebb régióit.

1. Blink-182

Ezt a sort kezdhetnénk a kilencvenes évek korszakalkotó legendájával, Kurt Cobainnel és a Nirvanával is, de Cobain sorsát túl sokan ismerik ahhoz, hogy elfoglaljam a helyet például a skatepunk koronázatlan királyától a Blink-182-tól. Az 1992-ben alakult együttes 1998-ban már platinalemezzel büszkélkedhetett, „Enema of the State című albumukkal 15 millió lemezt adtak el. Egy egész generáció tombolt és ugrált zenéjükre, persze amíg a deszkás nadrág kényelmetlen mélységekig nem csúszott. Zenéjük szinte összesült a korszak életérzését meghatározó Amerikai pite című film világával. Tom Delonge, a formáció énekes-gitárosa a hangos sikerek után 2005-ben elhagyta az együttest, és új bandát alapított Angels&Airwaves néven. Delonge még visszatért a Blink-182-hoz, de 2015-ben megint elhagyta a triót. A nagy bejelentésig, hogy a banda újra az eredeti felállásban lép fel, 2022-ig kellett várni, bár az első turnéjukra csak tavaly májusban került sor. Tehát a Blink-182 újra él és virul, hazánkhoz legközelebb az Egyesült Királyságban lépnek fel a Reading Fesztiválon, 2024. augusztus 23-án.

2. Green Day

Longview, Welcome to Paradise, Basket Case – három szám, ami a kései punk zenét populáris műfajjá változtatta. Az 1987-ben alakult háromtagú banda (mert egy becsületes punkhoz elég három ember és négy akkord) Dookie című albumukkal Grammy-díjat is nyert. Billie Joe Armstrongnak azonban meggyűlt a baja a drogokkal, de annyira, hogy egy 2012-es fesztivál után menedzsere azonnal hazaküldte, hogy mielőbb megkezdhesse a rehabilitációt.

Egy punk-rocker idősebb korában is punk-rocker marad
Egy punk-rocker idősebb korában is punk-rocker maradSamir Hussein / Getty Images Hungary

Ezt követően a trió képes volt talpra állni, és váltakozó sikerrel, de máig készítenek albumokat és turnéznak. Legközelebb hozzánk Németországban, Nürnbegben fognak fellépni a Rock im Park fesztiválon 2024. június 7-én.

3. No Doubt

Kétség nem fér hozzá, hogy az 1986-ban alakult banda a „Don't Speak” és a „Just a Girl” című számaikkal a ska punkot és alternatív rock zenét a csillagok közé repítették. Az együttes az elbűvölő karakterű énekesnőjükkel, Gwen Steffanival az élen két Grammy-díjat is bezsebelhetett, és körülbelül 28 millió albumot adott el. A banda először 2004-ben bomlott fel: Gwen Stefani ugyanis szólókarrierbe kezdett.

Gwen Stefani sosem fog megöregedni
Gwen Stefani sosem fog megöregedniChristopher Polk / Getty Images Hungary

Bár még 2012-ben egy egészen jól sikerült albumot is összeraktak, az együttes tagjai azóta saját útjukat járják, és Gwen Stefani nyilatkozata után kevés is az esély arra, hogy a No Doubt újra összeálljon. Érdekesség, hogy leghíresebb számuk a Don't Speak Gwen Steffani és a basszusgitáros Tony Kanal szakításáról szól.

4. Foo Fighters

Dave Grohl a grunge zene királyának számító Nirvana dobosaként sokáig kereste a helyét Kurt Cubain öngyilkossága után.

Felkértek, hogy csatlakozzak néhány másik zenekarhoz dobosként, de nem tudtam elképzelni, hogy megtegyem, mert ez csak arra emlékeztetett volna, hogy a Nirvanában voltam.

– nyilatkozta egyszer. Ezért inkább saját projektet indított, így született meg a Foo Fighters, ahol gyakorlatilag ő volt a mindenes: ő írta a számokat és egymaga vette fel az első albumot is, ami azonnal nagy sikert aratott.

Dave Grohl – csak a szakálla lett ezüstösebb
Dave Grohl – csak a szakálla lett ezüstösebbJamie McCarthy / Getty Images Hungary

A negyedik albuma pedig már Grammy-díjat ért. A bandatagok később sűrűn cserélődtek az alapító körül, ám Taylor Hawkins, a dobos (és dobosnak lenni ebben a bandában nem volt egy egyszerű menet) kitartott. 2022-ben Hawkins – aki drogtúladagolás miatt korábban hetekig feküdt kómában ­– dél-amerikai turnéjuk kezdetén rosszul lett, másnap holtan találtak rá hotelszobájában. Dave Grohl komolyan fontolóra vette a banda feloszlatását, de később pótolták a ritmusszekció alapemberét, így európai turnéjuk első állomásán, 2024. június 13-án az Egyesült Királyságban, Manchesterben találkozhatunk velük legközelebb.

5. Red Hot Chili Peppers

A Red Hot Chili Peppers (RHCP) tagjai fiatalabb korukban is igen fáradtan néztek ki, főleg, ha a „Scar Tissue” című szám videóklipjét megnézzük. Így a változás nem olyan szembetűnő. Bár a frontemberük, Anthony Kiedis egyre nagyobb hasonlóságot mutat a másik nagy rock ikonnal, Iggy Poppal, mégis látni még benne azt a gyereket, aki részt vett a méltán népszerű együttes 1982-es megalapításában.

Az RHCP egy örömzene. A rock örömzenéje.

Bár nehéz őket egy kategóriához sorolni, hisz a pszichedelikus rock, a funky és a rap rock elemei is keverednek abban a gyakorlatilag önálló műfajban, amit az RHCP jelent. Hat Grammy díjukkal és 120 millió (!) eladott albummal a zsebükben máig aktívak, és nem tűnnek úgy, hogy meg akarnak öregedni. 2022-ben a Puskás Arénában 50 ezer ember előtt adtak koncertet. Ha legközelebb találkozni szeretnénk velük, akkor kénytelenek leszünk Tokióba utazni május 18-án, ugyanis idén elkerülik Európát.

Ha szívesen olvasnál arról is, hogyan változott a focisták fizurája az elmúlt közel öt évtizedben, olvasd el az erről szóló cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek