A magyarok által is kedvelt Isztriai-félszigeten bukkantak rá a gömbhalfélék családjába tartozó ezüst csikóhal hét példányára – írta meg a helyi lapokra hivatkozva a Travelo.
Egy halat a Medulin-öbölben található Ceja sziget közelében, 19 méteres mélységben fogtak ki, ami most a tengerkutatási központba került.
Fotó is készült a mérgező halról
Anton Vidovič szlovén halásznak köszönhetően fotó is készült a példányról, amely egyike a rendkívül erős, tetrodotoxin (TTX) nevű mérget tartalmazó halaknak. Mint arról korábban a Dívány is írt, az életveszélyes anyagot hordozó állatok a különféle baktériumok által termelt mérget a táplálékláncon keresztül szívják fel, amely
főként az ivarmirigyekben, a májban, a belekben és a bőrben van jelen.
Noha a TTX több gőtében, egy ausztrál polipban, közép-amerikai békákban, haslábúakban, rákokban, tengericsillagokban és sok más, alacsonyabb rendű organizmusban is megtalálható, a gömbhalakat azért szokás a kelleténél jobban kiemelni a téma kapcsán, mert egyetlen példányában harminc felnőtt életének kioltására elegendő toxin található.
Hiába ez a világ egyik legmérgezőbb állata, a belőle készült ételeket még ma is előszeretettel fogyasztják.
Vándorolnak és sok kárt tesznek
Az Aquarium Pula szerint a Horvátországban talált, vándorló, invazív faj eredetileg az Indiai- és a Csendes-óceán trópusi területén élnek, de a Vörös-tengerből, a Szuezi-csatornán keresztül eljutnak a Földközi-tengerbe is. Mint írják, ragadozó természetük és természetes ellenségeik hiánya miatt sajnos nem tesz jót a biológiai sokféleségnek, és még a halászhálókat is károsítja.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés