Újraírták Magyarország térképét

magyar-terkep-118250412
Olvasási idő kb. 3 perc

Elkészült Magyarország erdőségeinek aktuális térképe a Soproni Egyetemen az Agrárminisztérium koordinálásával. A különleges térképhez hasonló legutóbb 140 éve készült, akkor egészen máshogy néztek ki még a hazai erdők.

Magyarország új, erdészeti térképén az erdők színes feltüntetése mellett tanulmányozható az ország vízrajza, az úthálózat, a vármegyehatárok és valamennyi település elhelyezkedése. Az erdészeti egyetem és a minisztérium közös projektjéről az Erdő-mező.hu számolt be. 

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara az Agrárminisztérium Erdőkért és Földügyekért Felelős Államtitkársága együttműködésével Magyarország EU Tanácsának soros elnöksége tiszteletére készítette el 140 év után először Magyarország erdőségeinek átnézeti térképét. A térkép az Országos Erdőállomány Adattár 2024-es kiadásán alapul.

Az új magyar térkép hiánypótló a szakma szerint

„A Magyar Állam összes erdőségeinek átnézeti térképe az egyes községek határában uralkodó főfanemek kitüntetésével”  címmel jelent meg 1885-ben Magyarország erdőségeinek átnézeti díszes fali térképe először. Akkoriban dr. Bedő Albert országos főerdőmester utasításai szerint dolgoztak a térkép elkészítésén a szakemberek.

A projekt ötletgazdája Nagy Frigyes Vince erdészeti szakmai referens, az  Agrárminisztérium Erdészeti Fejlesztéspolitikai és Innovációs Főosztály munkatársa. A megvalósításról dr. Czimber Kornél, a Soproni Egyetem szakembere gondoskodott.

A térkép évtizedekig érvényes lehet

Az Erdőmérnöki Kar dékánhelyetteseként dolgozó egyetemi docens elmondta, ez a térkép mostantól akár félszáz évig fontos információkkal szolgál az erdészek, erdőgazdálkodással foglalkozók és érdeklődők számára.

Hacsak jelentős változások nem jönnek (klímamelegedés, fafajcsere, erdőterület-csökkenés/-növekedés), úgy gondolom, hogy 2-5 évtizedig érvényben lehet. A főtérképen néhány területen a faállományok változhatnak, de összességében az erdőterületek, a jellemző faállományok (főleg a lassan növő fafajok állományai) megmaradnak”

– hangsúlyozta dr. Czimber Kornél.

Magyarország erdőségeinek térképe angol és magyar nyelven, két változatban készült el, 100x75 cm, de ennél nagyobb méretben is sokszorosítható. Ide kattintva megtekinthető.

A főtérkép a Magyarországon honos 18, nagyobb faállománytípus szerint színezett erdőrészletet jelenít meg. A térképen helyet kapott a vízrajz, az úthálózat, az ország- és vármegyehatárok, továbbá valamennyi település területe és felirata is. Mellékletként úgynevezett gyámtérképeket is elhelyeztek rajta, melyek a magyar erdők fafajösszetételét mutatják. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek