Furcsa vízi élőlény jelent meg Magyarországon: itt lehet vele találkozni

eloleny-magyarorszag-1545660098
Olvasási idő kb. 3 perc

Gömbölyded formájú, kocsonyás élőlények jelentek meg Magyarországon. A Sugovica folyóban feltűnt, Észak-Amerikában őshonos óriás mohaállat Európa több országában is felbukkant már.

A Pectinatella magnifica első hazai előfordulását 2011-ben a Ráckevei Duna-ágban jegyezték fel, azóta azonban több helyen is észlelték – többek között a Kiskunsági-főcsatorna északi részén –, a Sugovicában való megjelenése azonban új keletűnek számít – adta hírül a Sokszínű Vidék az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság közleményére hivatkozva.

Akár fél méterre is megnőhet a vízi élőlény

Az óriás mohaállat nagysága akár az 50 centimétert is meghaladhatja. Az apró sejtjei szaporodásnak indulva kocsonyás telepeket alkotnak, és szilárd felületekhez rögzülve növekednek a sekély vízekben. Életmódjuk éppen ezért helyhez kötött, szűrögető jellegű, így

könnyen összetéveszthetők a folyami szivaccsal.

A vízi élőlénnyel egyre többször lehet majd találkozni Magyarországon
A vízi élőlénnyel egyre többször lehet majd találkozni MagyarországonKarl Anshanslin / Wikimedia Commons

Miután ez a különös élőlény a melegebb vizeket kedveli, a szakemberek arra számítanak, hogy a hosszú, forró nyári időszakok alatt egyre több helyen jelenik majd meg. A Magyarországon még kevéssé ismert mohaállatról egyelőre nem tudni, milyen hatással lehet az ökoszisztémára, ám

a jelenlegi helyzetében még nem jelent veszélyt az élővilágra.

A cikk szerint a Sugovica vízállásának csökkenése során egyre több mohaállat telep válik láthatóvá, sőt, szárazra kerülve lapos, szétterült formában is megfigyelhetjük ezeket. 

Váratlan vendégek Magyarország vizeiben

Bár szerencsére e mohafaj miatt nem kell aggódnunk, egy másik igencsak veszélyes állat miatt viszont most fenntartásokkal kezelik a helyiek a tatabányai Csónakázó-tavat. Mint azt a Dívány megírta, egy fotós lágyhéjú teknőst kapott lencsevégre a vízben:

a rendkívül agresszív, ideges természetű, invazív, veszélyes ragadozó mindenre támad, ami a környezetében mozog. 

A szemtanú szerint ez volt a harmadik észlelése az elmúlt években a területen, ezért azt gyanítja, több egyed is élhet a tóban, évek óta. Az Észak-Ázsiában honos kínai lágyhéjú teknős korábban a Lázbérci-víztározóból és Ráckevei Dunából is került már elő, amelyeket felelőtlen akvaristák engedtek el. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek