Általában ez az a pont, amikor eszembe jut, anyukám mennyit emlegette, amikor kisgyermekként lázadoztam az ebéd utáni pihenés ellen, hogy „majd ha felnőtt leszel, visszasírod még!”. Nos, lázadó énem akármennyire is tiltakozik, be kell vallanom magamnak, bizony megint igaza volt. Most, ha tehetném, nem hagynám ki, és a tudomány mai állása szerint nem is tenném rosszul, ha engedélyeznék magamnak egy rövid szunyókálást.
Természetes jelenség
Sokunkra jellemző, hogy kora délután az álmosság, fáradtság jeleit kezdjük magunkon észlelni. Ekkorra már csökken az éberséget segítő kortizol nevű antistresszhormon szintje, amit ébredés után nagy mennyiségben termel a szervezetünk, valamint étkezés után a vércukorszintünk is megemelkedik. Ezek együttes hatása eredményezi, hogy ebéd után legszívesebben kispárnának használnánk a billentyűzetet. Ha ekkor módunk van beiktatni egy rövid szunyókálást, az csodákat tehet.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy 20 perc délutáni alvás kifejezetten jót tesz az egészségünknek, és a munkánkra is jó hatással lesz a nap hátralévő részében.
Növeli az éberséget és a koncentrációt
A NASA pilótákkal végzett kutatása során a résztvevők kevesebb hibát vétettek 25 perc délutáni alvás után. Éberségük átlagosan 54, teljesítményük 34 százalékos javulást mutatott.
Csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát
Egy ötéves kutatás során svájci kutatók 35 és 75 év közötti felnőttek szunyókálási szokásait, valamint szív- és érrendszeri egészségét elemezték. Azoknál, akik hetente néhány alkalommal beiktattak délutáni szunyókálást, közel felére csökkent a kardiovaszkuláris események aránya azokhoz képest, akik ezt soha nem tették. Az eredmények alapján már heti 2-3 alkalom is nagyon hasznos lehet.
Javítja a memóriát
A szingapúri Duke-NUS Orvosi Iskola és a Nanyang Műszaki Egyetem idegtudósai fiatalok körében végzett tanulmányukban kimutatták, hogy egy óra alvás a tanulás után annyit ér, mintha még fél órán keresztül ismételnénk a tanultakat.
Idősebb korban is segít a szellemi frissesség megtartásában
Egy tanulmányban, amit 65 év feletti kínai lakosság körében végeztek, arra a következtetésre jutottak, hogy a napközbeni rövid szunyókálás jobb kognitív funkciókat eredményez mind nyelvhasználat, mind tájékozódás és memória terén.
Mi lehet a hátránya?
Ha túlzásba visszük. 45 percnél hosszabb idő alatt már a mélyebb alvás szakaszába lépünk, és nagyobb az esélye, hogy kialakul az úgynevezett alvási tehetetlenség. A tudósok így nevezik azt az állapotot, amikor „rosszul ébredünk”, ébredés után egy ideig nehezebb a gondolkodás.
A túl hosszú délutáni alvás azért is kerülendő, mert előfordulhat, hogy emiatt este nehezebben tudunk elaludni, így a napi ritmusunkat megzavarva akár alvásproblémákat is okozhat.
Mennyi idő délutáni alvás ideális?
15-30 perc bőven elegendő, hogy ébredés után élvezhessük pozitív hatásait.
Ha úgy érzed neked ennél jóval hosszabb időre lenne szükséged, akkor nagy valószínűséggel sokunkhoz hasonlóan te is kevesebbet alszol éjszaka, mint amennyire szüksége van a szervezetednek. Ha nem küzdesz krónikus alváshiánnyal, tehát legalább 7-8 órát töltesz alvással éjszakánként, és ennek ellenére folyamatos fáradtság kíséri a napjaidat, akkor érdemes meglátogatni a háziorvosod, mert a tünet akár alvási apnoét vagy egyéb egészségügyi problémát is jelezhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés