A mezítlábas parkokban változatos talajtípusokon – homokon, apró kavicsokon, faforgácson, kérgen, füvön vagy épp vízben – sétálhatunk cipő nélkül, amelynek stimulációjuk által hálát adnak a talpi idegvégződéseink. A mezítláb járásnak ugyanis megannyi pozitív hatása van: serkenti a vérkeringést, erősíti a láb izmait, és javítja az egyensúlyt. Mi több, a rendszeres mezítlábas séta segíthet enyhíteni a stresszt, a szorongást és a fáradtságot, és még az immunrendszert is erősíti. Ezek mellett még olyan vélekedés is napvilágot látott már, miszerint
a mezítlábas séta során a bőrön át az emberi test képes felszívni a környezetben található mikroelemeket és ásványi anyagokat.
Ezért is megéri cipő nélkül sétálni a parkban
A mezítlábas parkok azonban nem csak a felnőttek testi és lelki ráncait simítják ki, a gyerekeknek is remek szórakozást ígérnek, és nem csupán azért, mert sokban játszótereket és akadálypályákat is kialakítottak. Igazán izgalmas megtapasztalni a különféle talpat csiklandozó, szúró, hűs vagy éppen a napsugár melegítette aljzatot.
Kitűnő közösségi hely is lehet
Az előnyök között legalább olyan fontos megemlíteni a mezítlábas parkokat úgy mint közösségi programok kitűnő helyszínét. Csapatépítőkre, baráti összejövetelekre is remek ötlet, egyrészt azért, mert nagyon vidám közösségi élmény a különféle talajokon lépkedni, másrészt pedig azért, mert a együttlét erősíti az összetartást és javítja a kommunikációt is a csapat tagjai között.
Ráadásul ezek látogatása a legtöbbször olcsó is, sőt sok olyan park is van, amely használatáért egy forintot sem kell fizetni.
Három izgalmas park
Ha már egy csokorba gyűjtöttük a mezítlábas parkok előnyeit, itt az ideje, hogy szót ejtsünk Magyarország izgalmas helyeiről is – a teljesség igénye nélkül most három útvonalat mutatunk.
A tabajdi park az ország egyik legrégebbi és egyben leghosszabb, közel 800 méter hosszú mezítlábas parkja, a 21 állomásos sétaútjával 30-40 perc alatt végigjárható. A Fejér vármegyei Vál és Alcsútdoboz közötti ösvény útvonalán bazalttal kikövezett, kukoricacsutkával, fenyőkéreggel, apró kavicsokkal, mulccsal, tobozzal szórt vagy éppen süppedős tőzegen járva edzhetjük a talpizmainkat.
A park mindig nyitva áll a mezítlábasok előtt, ráadásul ingyen látogatható.
Mezítláb mászkálhatunk Mindszentkállán is, amely parkja harminc járófelülettel várja a cipő és zokni nélküli gyerekeket és felnőtteket. Van itt is puha homok, apróbb kavicsok, érdes kövek és fakéreg.
A Mezítkáli június 24-től mindennap 10 és 13, valamint 14 és 19 óra között tart nyitva.
A gödöllői kastélyparkban 2021 májusában készült el a mezítlábas ösvény, amelyben összesen 11-féle felületen tornáztathatjuk meg a talpizmainkat. Az ösvényt életkortól függetlenül, kicsik és nagyok is látogathatják.
Így érdemes felkészülnöd a mezítlábazásra
A végére maradjon néhány jó tanács arra az esetre, ha igazán felejthetetlen mezítlábazás részese szeretnél lenni.
- Viselj kényelmes ruhát, lehetőleg olyat, amit nem bánsz, ha koszos lesz.
- Ne felejtsd otthon a naptejet és a sapkát, a szabad ég alatt veszélyes lehet sétálni.
- Készülj fel bőséges innivalóval is, hiszen a folyadékpótlás elengedhetetlenül fontos akkor is, amikor élvezed a talpat bizsergető sétát.
- Fontos tudnod, hogy a mezítlábas parkok nem mindenki számára alkalmasak, bizonyos egészségügyi kihívásokkal küzdőknek érdemes kikérniük az orvosuk véleményét a masszírozó sétáról.
Ha szívesen felfedeznéd Magyarország többi izgalmas helyét, érdemes megismerned a hazai bányatavakat is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés