18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

30 ezer zsidót gyilkoltak meg a nácik két nap alatt Ukrajna legnagyobb háborús tragédiájában

GettyImages-1228924604
Olvasási idő kb. 7 perc

A holokauszt egyik legelső és legborzalmasabb tömeggyilkossága Ukrajnában történt, ahol a megszálló német egységek és a velük kollaboráló helyi lakosok két nap leforgása alatt több mint 30 ezer zsidót öltek meg – Babij Jar tragédiáját később, a szovjet időkben diszkrét elhallgatás övezte.

Két hónappal a Szovjetunió ellen indított Barbarossa-hadművelet megkezdését követően, 1941. szeptember 19-én a náci Németország seregei elfoglalták Kijevet, az év végére pedig Ukrajna szinte teljes területe megszállt területté, hivatalos nevén Ukrajnai Birodalmi Kormányzósággá vált. A megszálló hadsereg azonnal elkezdte az ukrán zsidóság és egyéb „nemkívánatosnak” minősített elemek szisztematikus megsemmisítését, amit ekkor, a haláltáborok rendszerének kiépülése előtt, még az SS kötelékébe tartozó mozgó halálbrigádok végeztek.

Egy szurdokhoz kellett Kijev zsidó lakosainak menetelnie

Egy héttel a főváros elfoglalását követően, szeptember 26-án pénteken a megszállók orosz, ukrán és német nyelvű plakátokat helyeztek ki, melyekben felszólították a város és környékének zsidó lakosságát, hogy hétfő reggel 8 órakor gyülekezzenek a kijevi izraelita temető bejáratánál.

A közlemény szerint azokat, akik nem engedelmeskedtek, golyó általi halállal büntették.

A megadott reggelen – a zsidó vallás egyik legszentebb ünnepén, az engesztelés napján, jom kippurkor – mintegy 33 ezer személy jelent meg a kiválasztott helyen, többségükben nők, idősek, betegek és gyerekek, mivel a felnőtt, harcolni képes férfi lakosság nagy részét a Vörös Hadsereg besorozta a frontra vagy elmenekültek a városból a harcok elől.

A Vörös Hadsereg egyik egysége megadja magát a németeknek az Ukrajna elleni offenzíva során, 1941-ben
A Vörös Hadsereg egyik egysége megadja magát a németeknek az Ukrajna elleni offenzíva során, 1941-benKeystone / Getty Images Hungary

A parancs szerint a megjelenteknek magukkal kellett hozniuk hivatalos okmányaikat, minden pénzüket, értéktárgyaikat és kabátjaikat, melegebb ruhadarabjaikat – ezeket a hatóságok elkobozták, majd többségében a helyi kollaboránsok között osztották szét, akik a háborús nélkülözés közepette igencsak örültek az ajándékba kapott javaknak. A felsorakozott embereket kimasíroztatták Kijevből, és a várostól 10 kilométerre, a Dnyeper folyónál található Babij Jar szurdokhoz vitték; túlélők visszaemlékezése szerint menetelés közben fogalmuk sem volt róla, hová mennek, de mindenki egyfajta rossz óment érzett, a szembejövők pedig csodálkozva kérdezték: „Minek mennek abba az irányba? Ott a nácik végzik ki az embereket.”

Akár 50-60 ezer embert is meggyilkolhattak Ukrajnában két nap alatt

A szurdokban egy kordon állta el a kényszermenetelők útját: először ukrán rendőrök, majd német tábori rendőrök előtt haladtak el, előbbiek taszigálták, utóbbiak botokkal verték őket, majd az említett csomagjukat le kellett adniuk, és meztelenre kellett vetkőzniük. A foglyokat ezután kisebb csoportokban a szakadékhoz vitték és géppuskával agyonlőtték; a hosszas, több tízezer emberes sorban hátrébb állók nem is sejtették, milyen sors vár rájuk, ha megérkeznek a sor elejére. A soron következőknek háttal a szurdokban fekvő holttestekre kellett feküdniük – amennyiben nem voltak hajlandók ezt megtenni, erőszakkal, veréssel taszították le őket –, majd az ő életüket is kioltotta a géppuskatűz.

A fennmaradt jegyzőkönyv szerint két nap leforgása alatt a nácik és kollaboránsaik 33 771 embert gyilkoltak meg a Babij Jar szurdoknál, egy jelentésben ugyanakkor az áll, hogy a hatezredik áldozat után abbahagyták a számolást,

ezért a 33 ezres szám csupán becslés, valójában akár sokkal több, 50-60 ezer személy is életét veszíthette a tömeggyilkosságban. Csupán néhányan élték túl a vérengzést, egyikük, egy Dina Pronyicseva nevű asszony még a lövések előtt beugrott a szakadékba, és halottnak tettette magát, majd este, amikor a katonák továbbálltak, kiásta magát a holttestekre szórt föld alól. Egy négyéves kisfiú, Mironsik családja annak köszönheti a megmenekülést, hogy a fiú még Kijev belvárosában elszaladt, szülei ezért utánaeredtek, végül egy ismerős házaspárnál húzták meg magukat, akik saját életüket kockáztatva búvóhelyet biztosítottak számukra.

Náci katonák végeznek áldozataikkal az ukrajnai Babij Jar szurdokban
Náci katonák végeznek áldozataikkal az ukrajnai Babij Jar szurdokbanHulton Archive / Getty Images Hungary

A szovjetek számára is kínosnak számított a tragikus esemény

A német hatóságok a kétnapos tömegmészárlást követően is rendszeresen használták kivégzőhelynek a Babij Jar szurdokot, Kijev megszállásának két éve alatt legalább 100-150 ezer ember veszítette itt életét, többségükben zsidók, elfogott partizánok és hadifoglyok. 1943-ban a Vörös Hadsereg előrenyomulásának hírére a németek igyekeztek megsemmisíteni a mészárlások bizonyítékait, a közeli Szirec koncentrációs táborból kivezényelt munkásokkal kiásatták, majd máglyán elégették a meggyilkoltak földi maradványait, azonban így sem sikerült teljesen eltüntetni a bizonyítékokat.

A Babij Jar-i tömeggyilkosság felelősét, Paul Blobel SS-alezredest pedig a nürnbergi perekben halálra ítélték.

Az ukrán zsidóság azonban sokáig nem emlékezhetett meg nyíltan a borzalmakról, a szovjet hatóságok ugyanis igyekeztek minél jobban elleplezni azok megtörténtét a lakosság előtt: egyrészt kínosnak érezték a tényt, miszerint a gyilkosságokhoz önszántukból asszisztált a helyi szovjet–ukrán lakosság egy része, másrészt Sztálin, aki maga is erősen antiszemita volt és különböző anticionista összeesküvés-elméletektől rettegett, nem kívánta felkorbácsolni a zsidó és nem zsidó lakosság közötti ellenérzéseket. A Babij Jar-i tragédiáról először csak a hruscsovi enyhülés évében lehetett nyíltan beszélni, de még ekkor sem számított ildomosnak a téma boncolgatása – 1961-ben Jevgenyij Jevtusenko, a korszak fiatal orosz költőnemzedékének jeles képviselője verset írt az áldozatok emlékére, melyet Dmitrij Sosztakovics zenésített meg 13. szimfóniájában, a zeneművet azonban néhány előadást követően indexre tették.

Megemlékezés a Babij Jar-i emlékműnél a mészárlás 75. évfordulóján 2016-ban
Megemlékezés a Babij Jar-i emlékműnél a mészárlás 75. évfordulóján 2016-banNurPhoto / Getty Images Hungary

Szintén 1961-ben a hatóságok úgy döntöttek, örökre eltüntetik, feltöltik földdel a tömegmészárlás mementójaként szolgáló szurdokot, ez azonban katasztrofális következményekkel járt, iszapomlást eredményezett, melyben 145 ember veszítette életét. A tömeggyilkosság történetét írásos formában először Anatolij Kuznyecov író – aki gyerekként maga is átélte Kijev megszállását – dolgozta fel 1966-ban megjelent Babij Jar című dokumentumregényében, melyet a cenzorok erősen meghúztak, a teljes változat csak négy évvel később, Kuznyecov Nyugatra disszidálását követően jelenhetett meg Nagy-Britanniában.

Az első hivatalos emlékművet csak tíz évvel később, 1976-ban állíthatták fel a tömeggyilkosság helyszínén,

azonban még ez sem említette egy szóval sem az ukrán zsidók tragédiáját, a szöveg szerint a „náci megszállók által lelőtt szovjet állampolgárok és hadifoglyok” emléke előtt adózott. Csak 1991-ben, a Szovjetunió végnapjaiban, Ukrajna függetlenné válásának előestéjén, a vérengzés ötvenedik évfordulóján avathatták fel a helyszínen azt a menóra alakú emlékművet, mely a zsidó áldozatok előtt hajt fejet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek