Világító állatok
A paradicsommadarak élénk és színes tollazatukról híresek, de kiderült, hogy még ennél is különlegesebbek, kutatók megállapították, hogy 45 fajból 37 biofluoreszcenciát mutat – más szóval a tollazatuk vagy a testük bizonyos részei elnyelik az UV- vagy kék fényt, majd alacsonyabb frekvencián bocsátják ki azt. A sárga tollaik zöldessárgává válhatnak, a fehér tollaik pedig világosabbá és enyhén zöldessárgává.
A kutatócsoport minden faj hím és nőstény példányainak preparátumát kék fény alá helyezte egy sötét szobában, és rögzítette a kibocsátott fény hullámhosszát és intenzitását. Néhány esetben UV-fényt is vetítettek rájuk. Az eredmények azt mutatták, hogy 21 faj hím egyedeinek tollazatán – például a fejen, nyakon, hason és faroktollakon – biofluoreszcencia volt megfigyelhető. Ezenkívül ezeknél a fajoknál, valamint további 16 fajnál a belső szájüreg és a torok is biofluoreszcenciát mutatott. A 37 faj nőstényei közül 36-nál is észlelték ezt a jelenséget.
🚨News! In the past decade, Museum researchers have illuminated biofluorescence in 500+ species across the tree of life. Now, a new study reveals that birds-of-paradise—known for their dramatic plumage & courtship displays—can be added to the list ⬇️ https://t.co/Mx0je1nunr
— American Museum of Natural History (@AMNH) February 13, 2025
A hím paradicsommadarak gyakran olyan tollazati mintázattal rendelkeznek, ahol az élénk biofluoreszcens foltok kontrasztban állnak a mélyfekete vagy sötét tollazattal. Így ez segíthet nekik még ragyogóbbá tenni a vizuális jelzéseket az udvarlási rituálék során.
A papagájok lenyűgözőek, ahogy megtanulnak beszélni, tudd meg az alábbi cikkünkből, hogyan teszik ezt.
Képes volt kijavítani a hibásan beszélő embereket, és nagyon dühös lett, ha megpróbálták becsapni.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés