Veszélyben a vadállomány: tömegek fosztogatják az erdőket

GettyImages-1335051104
Olvasási idő kb. 2 perc

Zsákszámra gyűjtik az angliai vadonban a természet kincseit az emberek, a jelenség oka a szakértők szerint az egyre nagyobb infláció.

Olyannyira elszegényedtek a szigetország lakói egyes területeken, hogy böngészésből igyekeznek fenntartani magukat. Az erdők kizsákmányolása azonban hiába legális, ebben a formában nem fenntartható.  

Be kellett tiltani a gyűjtögetést egy brit parkban, írja az Agroinform. Az emberek rászoktak az ingyen termő növények összegyűjtésére az elmúlt időszakban, a hazavitt mennyiség azonban már a vadállományt is veszélyezteti. 

A szarvasok szaporodását veszélyezteti a túlzott gyűjtögetés
A szarvasok szaporodását veszélyezteti a túlzott gyűjtögetésBalogh Krisztina

Legális, de nem korlátlanul

Ahogy hazánkban, Angliában is ingyenesen gyűjthetőek a természet ajándékai. Az ehető termések gyűjtögetése, a böngészés egyidős az emberiséggel, azonban mennyiségi korlátja van. Némelyek ráadásul nem csak a személyes felhasználásra elegendő mennyiséget visznek haza, többen élnek abból, hogy a vadon termő gombákat, zöldségeket és egyéb növényeket áruba bocsátják. Miattuk immár tilos a Wollaton Parkból akár kis mennyiségben is bármit hazavinni. 

Olyan sok gesztenyét, szedtek ugyanis össze az elmúlt időszakban, ami már veszélyezteti az ott, vadon élő, hatalmas szarvaspopulációt. A szarvasoknak azonban ebben az időszakban különösen nagy szükségük van élelemre. Elkezdődött a szaporodási időszakuk, és általában gesztenyével pótolják ilyenkor az elveszített pluszenergiát. Ha az emberek összeszedik az összeset, az kihathat a patások későbbi létszámára is. 

Nem csak a gesztenye, a gomba is kedvelt az iparszerűen gyűjtögetők között, nemrég az eppingi erdőben csíptek fülön gombatolvajokat, akiknek most a bíróság előtt kell tettükért felelniük. 

A szakértők szerint az egyre magasabb infláció és az állandóvá váló egzisztenciális válság az oka annak, hogy egyesek így igyekeznek kiegészíteni a családi kasszát. 

Ha kíváncsi vagy, hazánkban milyen szabályok vonatkoznak a böngészésre, ezt a cikkünket érdemes megnyitnod, gombaszakellenőrrel jártuk körbe az ehető, szedhető gombák hazai fajtáit. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek