Aki oda belépett, azzal hamarosan végzett az átok – a híres író átverését a mai napig elhisszük

GettyImages-578344058
Olvasási idő kb. 7 perc

Huszonheten vesztették életüket azok közül, akik kapcsolatba kerültek az ókor egyik legfontosabb régészeti leletével. A fáraó átka azonban nem volt valódi, de mégis miért hisszük el a mai napig, hogy létezett?

101 évvel ezelőtt fedezték fel az első érintetlen fáraósírt az egyiptomi sivatag alatt. Az angol expedíció sikere máig a közérdeklődés tárgya, azonban azok közül, akiknek köszönhetjük, sokan váratlan, szörnyű halált haltak. Tényleg megátkozták Tutanhamon sírját?

A véletlen szerencsének köszönhetően találta meg 1922 novemberében Howard Carter a Királyok völgyének egyik sírját. Az egykori tragikus sorsú fáraó a legendák szerint átkot mondott azokra, akik holtában zavarják, s valóban: a sírhoz közel merészkedők közül sokan elhunytak a feltárást követően. Vajon tényleg átok ült a kincseken, vagy csak egyesek fantáziája volt túlzottan élénk?

Hét év keresés után találták meg Tutanhamon sírjának a bejáratát
Hét év keresés után találták meg Tutanhamon sírjának a bejáratátApic / Getty Images Hungary

A múmia bosszúja?

Egyiptom XVIII. dinasztiájának egyik utolsó fia különleges családba született. Apja, Ehnaton az egyik legismertebb uralkodója volt a Nílus menti birodalomnak, aki vallási és kulturális reformjainak köszönhetően szinte minden társadalmi réteg haragját kivívta. Valószínűsített fia, aki a trónon követte, Tutanhamon volt. Rendkívül fiatalon került a trónra, a társadalom visszatért Amon és a többi isten tiszteletére – valószínűleg komoly kényszer hatására, még nevét is meg kellett változtatnia. A korábban bevezetett egyistenhit nem nyerte el az egyiptomiak tetszését, s annak az előző fáraó emlékeivel együtt minden nyomát eltüntették. Nem volt egyszerű dolga, az amúgy valószínűsíthetően Marfan-szindrómával, dongalábbal, farkastorokkal és a számtalan, családon belüli nász miatt egyéb testi problémákkal élő ifjúnak. Uralkodásának 10. évében, vélhetően 19 évesen halt meg. 

Tutanhamon fáraó kincsein valóban átok ült?
Tutanhamon fáraó kincsein valóban átok ült?Bettmann / Getty Images Hungary

Rövidke élete során sem igazán ő uralkodott, nagy tettek vagy építkezések sem fűződnek a nevéhez. Bábu volt csupán, mégis a leghíresebb egyiptomi uralkodóvá vált, ám ez is halálának köszönhető. 

A sír felfedezője

Howard Carter egy angliai, felső középosztálybeli család gyermekeként látta meg a napvilágot. Apja a korszak elismert festője volt, gyermekkorában Lord Amherst, a szenvedélyes műgyűjtő, laikus egyiptológus otthonában dolgozott.

Carter itt ismerkedett meg az ókori keleti nép kultúrájával, s vált azonnal rabjává. Mivel rajzkészsége és tárgyi ismeretei is kifejezetten jók voltak, a British Museumtól kapott állást, olyan embert kerestek, aki lemásolja a sírkövek feliratait, mindössze 17 évesen már úton volt Alexandria felé.

Flinders Petrie-nek, a kor legismertebb egyiptológusának munkatársa lett Armanában, és Hatsepszut templomában is dolgozott. Az Egyiptomi Régészeti Hivatal először Alsó-, majd Felső-Egyiptom régészeti felügyelőjévé nevezte ki. Ám amikor 1905-bn a szakkarai ásatások őreinek megengedte, hogy megvédjék magukat néhány francia turistától, elbocsátották állásából.

A dúsgazdag régiségkereskedő, Lord Carnarvon alkalmazásában Carter feltárta a Théba melletti nekropoliszt, a Királyok völgyét, II. Montuhotep, I. Amenhotep, Hatsepszut és IV. Thotmesz sírját, Hatsepszut völgytemplomát, a XVIII. dinasztia királynéinak sírját, és emellett számos magánsírt. Egyedül Tutanhamon sírja hiányzott. Hét éven át kereste, a völgytől távolabb – nem csoda, hogy szinte senki nem hitt neki, hogy van ott valami. Az erre fordítható pénztárca is kiürült, a lord egy utolsó szezont engedélyezett a megszállott kutatónak.

Valódi szenzáció volt az érintetlen sír

1922. november 4-én, több mint hétévnyi kutatás után találta meg a Királyok völgyének első, s azóta is egyetlen érintetlenül maradt fáraósírját az angol Howard Carter. A sírba az ókorban betörtek ugyan, az ott elhelyezett tárgyak nagy része mégis megmaradt, köztük a fáraó szarkofágja is, benne a múmiával. A felfedezésnek köszönhetően az addig ismeretlen fáraó Egyiptom leghíresebb történelmi személyévé vált, kincsei több darabja, aranymaszkja a legismertebb ókori műkincsek egyike. Rövidke élete miatt feltételezik, hogy utóbbit valójában nem is neki, hanem Nofertitinek, Ehnaton első feleségének készíthették eredetileg. 

A hihetetlen felfedezés azóta is folyamatos ihletet biztosít az irodalom és a filmművészet számára, ugyanis igencsak különös módon sokan, akik a sírral érintkeztek, nem természetes halált haltak. Vajon valóban létezett a fáraó átka?

„A halál szárnya meglegyinti azt, aki megzavarja a fáraó álmát.” 

Carter az utolsó pillanatban bukkant rá egy törmelékkupac alatt a bejáratra, már-már beszüntették a kutatást hétévnyi sikertelen keresés után. 1922. november 4-én azonban egy tizenhat fokból álló lépcső bukkant elő a törmelékek alól, amelyet a II. Ramszesz sírjának közelében lévő ókori munkáskunyhók maradványai takartak el. A lépcsősör egy ajtóhoz vezetett. Bekukucskálva, a falon azonnal észrevehetőek voltak az ősi nekropolisz őrének pecsétjei, az utolsó válaszfalon pedig a Nebheperuré – ez volt Tutanhamon koronázási neve – felirat volt olvasható. 

Az ókori Egyiptom szinte minden régészeti emlékéhez hozzájárult munkásságával Howard Carter
Az ókori Egyiptom szinte minden régészeti emlékéhez hozzájárult munkásságával Howard CarterRichmatts / Getty Images Hungary

Ma már tudjuk: Tutanhamon sírjának az volt a szerencséje, hogy a későbbi uralkodók munkásai éppen felette telepedtek le, és vastag törmelékrétegekkel borították be a bejáratot. A feltárást végzőknek azonban úgy tűnt, nincs szerencséjük, amikor egyesek szerint az ajtón olvasható átok valósággá vált.

A nagyközönséget az átok jobban érdekelte

Az addig ismeretlen fáraó és kincse csak egy darabig foglalkoztatták az embereket, ám amikor egy évvel később szepszisben elhunyt a finanszírozó, Lord Carnarvon (halála pillanatában állítólag elhunyt Angliában a kutyája, Kairóban pedig 20 perces áramszünet volt), majd gyors egymásutánban 27 haláleset történt az ásatásban részt vevők és a velük érintkezésbe kerültek között, valóságos bulvártéma lett a fáraó átka.

Egyes feltételezések alapján az egyiptomiak méregbe csavart gyolcsba burkolták a múmiákat, mások szerint a belélegzett mikroorganizmusok okozták a haláleseteket. Vannak, akik viszont ügy vélik, hogy az évezredek során a sírban felgyülemlett radioaktivitás miatt hunytak el. 

Sherlock Holmes mellett a fáraó átkát is neki köszönhetjük

A londoni Times és a New York World magazin megjelentette a bestseller-regényíró, Marie Corelli spekulációit, miszerint „a legszörnyűbb büntetés azt sújtja, aki egy lepecsételt sírba behatol”. Mindennek az alapja egy néhány évtized alatt a köztudatba kerülő fiktív történet, Jane C. Loudon 1827-es regénye volt, melyben egy múmia bosszút áll.

Sir Arthur Conan Doyle félmondata világkarriert futott be, száz év után is vannak, akik elhiszik a fáraó átkát
Sir Arthur Conan Doyle félmondata világkarriert futott be, száz év után is vannak, akik elhiszik a fáraó átkátFox Photos / Getty Images Hungary

Az ügyben megszólalt a korszak híres írója is, Sir Arthur Conan Doyle. A sírfeliratra reagálva azzal magyarázta Carnarvon halálát, hogy

Tutanhamon papjai megidéztek rosszindulatú szellemeket, hogy őrizzék a múmiát.

Doyle barátja, a Daily Mail egykori szerkesztője, Bertram Fletcher Robinson még 1907-ben, egy cikk miatt tanulmányozott egy női múmiát, majd tífuszban elhunyt. Az író fantáziája már ekkor meglódult, és így nyilatkozott:

„Lehetetlen megmondani, valóban mi volt a halála oka. Ha megfelelő okkult erővel rendelkeznénk, meg tudnánk határozni. Óva intettem Fletcher Robinsont, hogy ne foglalkozzon a múmiával a British Museumban, de lenyűgözte, és nem akart lemondani róla, túl csábító volt számára. Aztán utolérte a betegség. Halálának közvetlen oka a tífusz volt, de a múmiát őrző »természeti elemek« átka lehetett.”

Miután a véleményét, még nagyobb nyilvánosság előtt Carnarvon halála után is megismételte, a híres író szavai a köztudatba égtek. A történet az egész világon a címlapokra került. Onnantól kezdve pedig már mindenki azt várta, ki lesz a következő áldozat. Az átok azonban rosszul működhetett, hiszen maga Carter is csak 1939-ben hunyt el, és a múmiát vizsgáló boncolóorvos is 86 évet élt.

Kinyitották a sírt, majd sorban haltak meg - még ma is hat a fáraók átka?Kinyitották a sírt, majd sorban haltak meg - még ma is hat a fáraók átka?

Conan Doyle és Agatha Christie hősei is nyomoztak a fáraó átka körül, melynek létezését több mint 20 ember halála bizonyította. Vagy mégsem?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Édes otthon
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatása miatt rengeteg lezárásra készülhetnek az autósok.

40 perce

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

Érdekességek