Saját túlélési esélyeinket csökkentjük, mégsem tudunk leállni vele

IMG 8749
Olvasási idő kb. 9 perc

A modern ember egyetlen túlélési esélye, ha része lesz a természetnek. Ennek egyik nagyon fontos feltétele, hogy le kellene állítani, vagy legalábbis le kellene lassítani az elvárosiasodást – véli dr. Tkacsik Márta, a Patikakert megalapítója, akinek meggyőződése, hogy a városi ember sok szempontból sebezhetőbb és kiszolgáltatottabb lesz.

Száz évvel ezelőtt senkinek nem jutott volna eszébe azt mondani, hogy kimegyünk a természetbe. Ezt a kifejezést csak a városi ember kezdte el használni, hiszen egy vidéki ember mindig is része volt a természetnek. Ahogyan most dr. Tkacsik Márta is, aki elméleti matematikusként doktorált, majd számítógép- és internethálózatokkal foglalkozott. Végül úgy döntött, hátat fordít ennek az embertől elidegenedett, elvárosiasodott világnak, melynek nagyon gyorsan megálljt kellene parancsolnunk.

Azt állítja, hogy az ember egyre inkább elfelejti, hogy ő a természetnek a része. Ez pontosan miben nyilvánul meg?

Leginkább számokkal tudom alátámasztani, hogy milyen folyamatok játszódnak le, és mit is jelent az elvárosiasodás napjainkban. A 20. század elején az embereknek még a 10 százaléka sem élt városban, ám ez az arány most már eléri a 60 százalékot. Az előrejelzések szerint huszonöt év múlva pedig a 80 százalékunk él majd városban. Ez nagyon radikális növekedés, főleg abban a tekintetben, hogy a 20. század elején a városok sokkal kisebbek voltak, mint manapság, amikor szinte országnyian élnek egy-egy metropoliszban. Pedig egy kisváros sokkal élhetőbb környezetet tud adni.

Dr. Tkacsik Márta nemcsak élvezi a természetet, hanem mindent megtesz annak érdekében, hogy ne csökkenjenek a túlélési esélyeink
Dr. Tkacsik Márta nemcsak élvezi a természetet, hanem mindent megtesz annak érdekében, hogy ne csökkenjenek a túlélési esélyeink

Milyen súlyos következményei lehetnek az elvárosiasodásnak, ha nem tudunk leállni vele? 

Alapvető következmény, hogy romlik a levegő tisztasága, ami nagyon komoly hatással van az egészségünkre. Ha mozogni akarunk, akkor nem a természetbe megyünk, hanem edzőterembe, és nincs lehetőségünk arra sem, hogy fizikai munkát végezzünk, mert borzasztóan messze van tőlünk a természet. 

Igaz, a városban vannak parkok, de azok teljesen más természeti adottságokkal rendelkeznek, mint egy erdő. Az, hogy van fa, még nem jelenti azt, hogy erdőben járunk.

Tanultam humánökológiát, természetgyógyászatot és mezőgazdaságot, ezeket művelem is, éppen ezért a legnagyobb problémát abban látom, hogy az ember teljesen eltávolodik majd saját magától.

Attól, hogy ő egy természetes lény, amit a városban nem tud megtapasztalni, megélni, és ennek nagyon komoly következményei lesznek. Azt is mondhatnám, hogy az ember félni fog önmagától.

Ha nem értjük, hogyan működik a testünk, akkor megijedünk, és borzasztóan befolyásolhatók vagyunk. Például ez történt a Covid-járvány idején is. Azt hittük, hogy ha steril környezetet hozunk létre, vagyis mindent és mindig fertőtlenítünk, akkor azzal megvédjük magunkat, de ez nem így van. Az ember olyannyira természetes lény, hogy együtt él a természettel. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy tízszer több mikroba él bennünk és rajtunk, mint amennyi a sejtjeink száma.

Ha fertőtlenítjük magunkat és a környezetünket, akkor megöljük azt a természetes közeget, mire szükségünk van.

Ilyenek például a mikrobák, amelyek a bélflórát alkotják, vagy a bőrünkön biztosítanak védelmet. Kórokozóvá csak akkor válnak, ha mi gyengék vagyunk. Ha városban élünk, nem találkozunk ezekkel az élőlényekkel, elveszítjük a természetes közegünket, és vele együtt az immunitásunkat is, így könnyebben megbetegszünk. Fizikailag legyengülünk, és miután nem értjük majd a testünk működését, még inkább ártani fogunk magunknak, és kiszolgáltatottá válunk. Kizárólag kívülről várjuk majd a segítséget. A betegségek a nagy népsűrűség miatt egy városban sokkal gyorsabban terjednek. A fizikai problémák mellett ott vannak még a lélekre ható kihívások is, az elidegenedés, az egyedüllét, az egyszemélyes közösségek, a virtualitásba való menekvés. A városi ember minden szempontból sokkal sebezhetőbb lesz, és rettenetes függőségekbe fog beleesni. 

Milyen függőségekkel jár az elvárosiasodás?

Talán a függőség helyett érzékletesebb kifejezés a kiszolgáltatottság. Hogy mire gondolok? Csak azt fogjuk megenni, amit meg lehet venni, amit adnak nekünk, és az az élelmiszeripar által gyártott élelmiszer lesz, ami nem élelem. A kettő között óriási különbség van. Nem fogunk tudni magunk semmit létrehozni, hiszen a városban nincs kert. Nem leszünk tisztában azzal, hogyan teremnek a zöldségek és a gyümölcsök. Majd megvesszük az üzletben azt, ami lesz, és azt, amit adnak, hiszen

fogalmunk sem lesz róla, hogy nekünk valójában mire lenne szükségünk.

Azért nem fogjuk tudni, mert nem lesz közvetlen kapcsolatunk a természettel. De nemcsak az emberi szervezet működése, hanem a talajban zajló élet is igen bonyolult számunkra. Pedig tudnunk kell, hogy ha nincs a talajban megfelelőszámú és változatosságú élőlény, ha nem kapják meg a szükséges tápanyagot, akkor a növények is csak vegetálnak, igazából csak növénynek kinéző tárgyak lesznek, legyengülnek, betegségre hajlamosak lesznek, amit aztán mi is átveszünk tőlük.

Egy maroknyi élő talajban annyi élőlénynek kellene lennie, mint amennyi ember van a Földön, vagyis többmilliárdnyinak.

A természetben ugyanis nemcsak verseny van, hanem nagyon komoly egymásrautaltság és együttműködés is. Ezt megérteni is nehéz, nem még egy városban lemásolni. 

Abból, amit elmondott, az következik, nincs más megoldás, mint visszamenni egy normális, élhetőbb életformához, vagyis vidékre. De van erre még lehetőség?

Igen, és sokan vissza is fognak menni, mert az emberek rájönnek, hogy azok az előnyök, amelyek eddig a város mellett szóltak, elvesztik elsőbbségüket. Az ipari forradalom óta a város valóban jobb életkörülményeket biztosított. Egészen mostanáig egy városban könnyebben lehetett élni, mert több pénzt lehetett keresni akár kevesebb munkával is. Kényelmesebb volt, több kulturális lehetőséget kínált, de ez kezd felborulni, és kezd értékké vélni, hogy életben és egészségesek maradjunk.

A városi lét kiöli belőlünk azt a természetes ösztönt, hogy igényünk legyen arra, ami jó nekünk
A városi lét kiöli belőlünk azt a természetes ösztönt, hogy igényünk legyen arra, ami jó nekünkLourdes Balduque / Getty Images Hungary

Azt szoktam mondani, hogy aki a városba megy, elveszíti az életösztönét, mert nem tud főzni, nem tud befőzni, nem tudja, hogyan lehet az élelmeket hasznosítani, mikor minek van szezonja. Nem tudja, hogy karácsonykor nem eszünk paradicsomot, mert az télen csak egy paradicsomnak kinéző tárgy, hiszen nincs benne szinte semmi, amire szükségünk lenne a megfelelő talaj és napenergia nélkül.

Szomorú, hogy már igazán vidéken sincsenek olyan emberek, akik értenének a növénytermesztéshez, ott is leginkább ipari mezőgazdaság folyik.

A talaj már nem élő, amit az is bizonyít, hogy a sok műtrágyától és vegyszertől tíz év alatt megduplázódott a zöldségek és gyümölcsök vegyszertartalma. Az ilyen holt talajban megtermelt sárgarépa karotintartalma négy százaléka annak, mint amit 30 évvel ezelőtt fogyasztottunk.

Vagyis 25 sárgarépát kellene most megennünk ahhoz, hogy ugyanannyi karotint vigyünk be a szervezetünkben, mint évtizedekkel ezelőtt.

És most csak kiragadtam egy példát, hiszen említhetném az almát is, aminek C-vitamin-tartalma csupán egyszázada az évtizedekkel ezelőttinek. Általánosságban elmondható, hogy minden növény tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-tartalma radikálisan, csaknem egy nagyságrendnyit csökkent. Igaz, ezeket szintetikus módon bevihetjük a szervezetünkbe, de ezek nem fognak úgy hasznosulni, mint ha eredeti komplexitásukban jutnánk hozzá. A gyárban nem tudják előállítani azokat a komplex növényi molekulákat, amelyekre a testünknek szüksége lenne. Nem azt mondom, hogy menjünk vissza az ókorba, csupán azt a harmóniát kellene megteremtenünk vidéken, amit pár évtizede már elvesztettünk. Mindezt úgy, hogy a vidéki, hagyományos életmódot kombináljuk azzal a sok jó dologgal, amit a 21. században elértünk.

Valóban elég lenne csupán elköltözni vidékre? Hiszen ön is említette, hogy az ott élők közül sokan már most sem értenek a zöldség- és gyümölcstermesztéshez.

Sokakban, akik elhagyják a várost, van egy kis naivitás is a visszaköltözés kapcsán. Úgy gondolják, hogy vidéken minden gyönyörű, csendes, és ott az élet csak a pihenésről szól. De ez egyáltalán nem így van, mert ott is munka van. De nem olyan rettenetesen tragikus ez, ha kombináljuk a modern gépeket és a fizikai munkát, a tudomány eredményeit a természet adta, gyakran számunkra nem átlátott, de elfogadott működéssel. 

A csalódást az okozza, hogy aki visszaköltözik, nem biztos, hogy szembesülni akar azzal, hogyan kell az élelmet megtermelni, mert ez a folyamat esetleg kellemetlen szagokkal jár, vagy hangos.

Mindezzel nem szembesülünk, ha az iparilag előállított élelmiszereket vásároljuk meg, melyek nemcsak károsak, hanem tulajdonképpen drágábbak is, miután nincs meg bennük a hasznos és a szükséges tápanyag. A közgazdasági mutatók, a hozam, a hatékonyság, az olcsóság kiölte az életünkből a lényeget. Csavarokat lehet hatékonyan gyártani, de az ember élete nem a hatékonyságról szól. Az ember szervezete bonyolult, és szüksége van arra a komplexitásra, amit a természet biztosít. A Patikakertben azon dolgozom, hogy a lehető legtöbb módot kipróbáljam, és tudjam, hogy mi működik és mi nem. Regeneratív mezőgazdaságot folytatok, és itt a termés valóban mindig tápanyagban gazdag, nem beszélve arról, hogy ezenkívül nagyon sok élőtársunknak, legyenek azok növények vagy állatok, ad otthont, ma már szinte menedéket. 

Depressziósnak, kiégettnek érzed magad? A lakóhelyed is lehet az okaDepressziósnak, kiégettnek érzed magad? A lakóhelyed is lehet az oka

A legfrissebb kutatások szerint mégis jobb vidéken élni. Ez lehet a legjobb „gyógyszere” sok pánikbeteg, depressziós vagy kiégett embernek is.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Önidő
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe

Fontos dolgot tisztáz a szakértő a nyugdíj összegével kapcsolatban.

29 perce

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

Érdekességek