Így betegítenek meg bennünket és másokat is a titkaink

GettyImages-163446182
Olvasási idő kb. 3 perc

Ha visszafojtjuk, magunkban tartjuk a sérelmeinket, a rossz érzéseinket, vagy a velünk történt kellemetlenségeket, számos példa és tanulmány bizonyítja, hogy a lelki terhek cipelése sokszor fizikai tünetet is ölt. A kutatók azonban azt is bebizonyították, hogy ennek épp az ellenkezője igaz, ha valami jó hírt osztunk meg másokkal magunkról.

„Hála az égnek, hogy itt vagy. Van egy nagyszerű hírem. Képzeld…” – ha ezek a te szádból hangzanának el, a saját érdekedben jobb, ha inkább magadban tartod, azt, ami számodra örömet okoz, és nem osztod meg senkivel.

Ez az előnye annak, ha magunkban tartjuk a pozitív titkokat

A titkolózásnak ugyanis van egy előnye, ami nem feltétlenül csak az, hogy megelőzhetjük vele mások féltékenységét. Sokkal inkább az az előnye, hogy ha mindenki előtt titkoljuk a jó híreinket, akkor energikusabbnak és felpezsdültebbnek fogjuk érezni magunkat – derült ki a Columbia Egyetem kutatói által elvégzett vizsgálat során.

Az örömünk maradjon inkább a mi titkunk
Az örömünk maradjon inkább a mi titkunkSergio Mendoza Hochmann / Getty Images Hungary

A szakemberek a több mint 2500 ember bevonásával végeztek feltáró munka során rájöttek arra, hogy bár érdemes, és sokszor felemelő érzés megosztani a jó híreinket másokkal, de ez a kibeszélés csak azoknak javasolt, akiket egyáltalán nem tölt fel energiával, ha valamilyen titkot őriznek.

Vagyis, néha jót teszünk – és elsősorban saját magunkkal – azzal, ha olykor-olykor magunkban tartunk olyan dolgokat, amelyek pozitívan hatnak ránk. Hogy miért? A kutatók erre a kérdésre is választ adtak. 

Bármennyire is él a vágy bennünk, hogy elmondjuk másoknak, ha valami szép történik velünk, bízva abban, hogy majd ők is velünk örülnek, megeshet, hogy azok, akik hallják a jó hírünket, rosszabbul fogják érezni magukat, sőt az is megeshet, hogy akár bele is betegszenek a szüntelen kérkedésünkbe.

Az örömhírek magunkban tartása mellett szól az az érv is, hogy azok az emberek, akik több mindent megosztanak magukról például a közösségi médiában, nehezebben húzzák meg a saját határaikat, ami szorongáshoz vezethet.

Elég, ha mi tudunk örülni a jónak

Bár a tudomány már azt is bebizonyította, hogy a titkolózás összefüggésbe hozható a szorongással, a depresszióval és a betegségek gyors kialakulásával vagy romlásával, de ezek általában az olyan negatív titkokra érvényesek, mint például a rejtett vágyak vagy a bizalom megsértése, és nem egy drága utazás lefoglalása vagy egy titkos szerelmi viszony.

De mégis mit kellene tennünk, akkor, amikor majd kicsattanunk a boldogságtól? A pszichológusok szerint jobban járunk, ha önmagunkban éljük meg az örömöt, és abba nem avatjuk be a külvilágot. Álljunk meg, és szánjunk időt a saját boldogságunk megélésére. Érezzük azt a melegítő érzést, ami abból fakad, hogy tudjuk, valami jó történt velünk. Ugyanis nincs szükség arra, hogy a külvilág hitelesítése azt, ami nekünk boldogságot okoz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek