Évek óta rendszeresen látogatják a több mint száz éve elsüllyedt hajóóriás, a Titanic roncsait a kutatók, kincsvadászok és a turisták is. Néhány erre szakosodott turistairodánál bárki csatlakozhat a merülőhajók legénységéhez, ha van elegendő pénze a luxusvállalkozásra. A legutóbbi expedíció tengeralattjárójának azonban két napja nyoma veszett, az amerikai parti őrség nagy erőkkel keresi azóta is. Egyelőre hiába.
A Titanic már megépítésekor egyike volt a világ leghíresebb építményeinek, tragikus sorsa pedig csak fokozta az érdeklődést a hatalmas hajó és elsüllyedésének körülményei miatt. James Cameron legendás filmje óta soha nem látott mennyiségű turista volt kíváncsi arra, vajon mi igaz a filmbeli felvételekből, mi maradt a hatalmas utasszállítóból közel 4000 méterrel a tengerszint alatt.
Balszerencsés a név?
Több utazási iroda kínált – többek között hazánkban is – izgalmas programot azoknak, akik szívesen részt vettek volna egy mélytengeri utazáson. A Titanic roncsaihoz szervezett túrákra borsos ára ellenére évről évre viszonylag magas volt a kereslet, több százan ereszkedtek alá az elmúlt években a roncshoz. Egy utazás mintegy 95 millió forintba kerül. Bár már 1996-ban is találtak egyéb roncsokat a hajótest mellett, és 2020-ban is karambolozott az egyik kis tengeralattjáró a hullámsírban nyugvó hatalmas hajóval, a balesetek nem szegte kedvét annak a csapatnak, akik vasárnap indultak útnak, hiszen köztük volt egy igazán tapasztalt kutató is.
Esküvő és házibuli a Titanicon?
Igazi iparág alakult az elmúlt években a Titanic megtekintésére. A hajóronccsal foglalkozó szakemberek évek óra figyelmeztetnek arra, hogy a gyors erodálódást ezek a civil expedíciók mennyire felgyorsíthatják, mégis akad minden évben néhány lelkes rajongó, akinek nem nagy ez az ár sem, hogy saját szemével láthassa, mi maradt a legnagyobb óceánjáróból. A kapszulákban a személyzet mellett három ember fér el, ami éppen megfelelő volt ahhoz, hogy 2001-ben még egy esküvőt is tartsanak 3800 méter mélyen. A Titanicon található emlékeket a kincsvadászok is minél hamarabb össze akarják gyűjteni, rengeteg sérülést okozva ezzel a hajó borításán. Szétszórják a szemetet is. Elképesztő, de sörös- és üdítősüvegeket is találtak már odalenn. Az egykori luxusjárműnek alig ötven évet jósolnak, mielőtt végleg összeomlik.
A Titán nevű merülőhajón öt ember utazott, a személyzet mellett egy brit milliomos felfedező, egy francia veterán és egy tengeralattjáró-szakértő van az utasok között. A Daily Mail információi szerint a merülők egyike a francia haditengerészet egykori parancsnoka, Paul Henry Nargeolet, az RMS Titanic Inc. víz alatti kutatási igazgatója, aki az elmúlt évek során mintegy 5000 műtárgyat és a hajótest egy darabját is sikeresen hozta felszínre. Szinte biztosan a fedélzeten van Hamish Harding, az Action Aviation légitársaság elnöke is, aki az indulás előtt a közösségi oldalán posztolta lelkesen, hogy végre kinyílt a megfelelő időjárási ablak az expedícióhoz.
Szorít az idő
Az új-fundlandi bázisról indult csapatnak 90 perc alatt kellett volna elérnie a hajó roncsait, ám a merüléstől számított 1 óra 45 perc után megszűnt a kapcsolat a merülőhajóval.
Az amerikai parti őrség ellentengernagya, John Mauger tájékoztatása szerint minden lehetséges eszközt bevetnek annak érdekében, hogy minél hamarabb megtalálják a járművet. Az Egyesült Államok és Kanada is repülőgépekkel pásztázza az Atlanti-óceánt, de részt vesznek a térségben mozgó kereskedelmi hajók is a mentésben. Egy másik tengeralattjáró is merül a bázisról, hogy a víz alatt kutasson.
Az idő egyre jobban szorít, ugyanis a hajó kis mérete miatt maximum 96 órán keresztül képes megfelelő mennyiségű oxigénnel ellátni az utasait. Vasárnap óta ennek közel fele eltelt. A hajó ráadásul – amennyiben az elektronika hibája okozza a kapcsolat hiányát, egy idő után nem tudja melegen tartani a benne rekedt öt embert. Ha a Titán akkumulátorai lemerültek vagy lemerülnek, a hajó nem tudja azokat a fűtőberendezéseket sem működtetni, amik a fagyos tengerben melegen tartják az utasokat. Az oxigénhiány mellett a hipotermia veszélye is csökkentheti a túlélők esélyeit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés