Ez a rossz szokásod több pénzedbe kerülhet, mint gondolnád

GettyImages-1138027430

Nálad is folyton megy a tévé? Ne csak elvi okokból gondold át azt, hogy mennyit nézitek: drága mulatság lehet belőle.

A háttérzajként használt tévé nagyon sok háztartás kelléke: ott van a nappaliban a készülék, automatikusan kapcsoljuk be felkelés után, evéshez, de sokszor még akkor is megy, amikor mellette beszélgetünk. De vajon tudjuk, milyen galibát okozhatunk ezzel?

A tévézés mennyisége kis kortól számít

A kisgyermekes szülők minden bizonnyal kívülről fújják a WHO tévézésre vonatkozó ajánlását: két év alatt egyetlen perc sem, ötéves kor alatt pedig naponta maximum egy órát, de a lefekvés környéki időt ebből kivéve – vagyis az esti mese a tévéből nem ajánlott.

Kutatási eredmények már bebizonyították, hogy ha valaki folyamatosan a tévéképernyőre szegezi tekintetét, annak az agyra gyakorolt hatása nem söpörhető a szőnyeg alá. Aki 3,5 óránál többet tévézik naponta, annak verbális memóriája jelentős hanyatláson megy át. Felteheted a kérdést – de ha nálam csak a háttérben megy, azzal mi a gond? 

Nos, a gyerekek esetében a probléma az, hogy nem képesek egyszerre többfelé figyelni, így a tévés ingerek ekkor is lekötik majd őket, ezért nem figyelnek oda például testük jelzéseire sem,

ezért egy tévé mellett ebédelő gyermek nem érzi, hogy már jóllakott. Esetükben olvasási és tanulási képességekre is hat a folyamatos háttértévézés.

Nálatok bevett szokás a háttértévézés?

Amikor azon gondolkodsz, mennyit menjen a tévé a jövőben otthonotokban, ezt például mindenképp felejtsd el!
Amikor azon gondolkodsz, mennyit menjen a tévé a jövőben otthonotokban, ezt például mindenképp felejtsd el!Robert Daly / Getty Images Hungary

A készüléknek se tesz jót, ha mindig megy

Ha ez nem lenne elég: a ma végképp nem túl olcsó tévéknek sem tesz az jót, ha folyamatosan működnek.

Egyrészt megvan annak az esélye, hogy a képernyőbe ég a kép, bár ez a modernebb technológiát hasznosító eszközöknél már ritkább probléma,

mint a jó öreg képcsöves készülékeknél volt. Azért még mindig megtörténhet a dolog, ami igazán bosszantó lehet azt követően, hogy jelentős összeget áldoztál egy jó felbontású, nagy képernyőjű, lapos készülékre.

Ha mégis beégett volna valamilyen kép, azért egy-két módszert kipróbálhatsz: 12–24 órán át hagyd, hogy a hangyás kép fekete-fehér mintázata kiradírozza a beégett képet. Okostévéden beállíthatsz egy fehér képernyővédőt, amely jó esetben szintén kijavítja a hibát. A célra készülnek speciális videók is, amelyek futtatása javíthat a tévé állapotán – kivéve, ha nagyon extrém esettel van dolga.

Ha úgysem figyelsz rá, miért menjen a háttérben?
Ha úgysem figyelsz rá, miért menjen a háttérben?Slonov / Getty Images Hungary

Akár ki is gyulladhat

Van még egy gond azzal, ha a tévé megállás nélkül megy. A készülékek életciklusát órában adják meg, így ha megnézel este egy sorozatepizódot, az egy órát von le ebből, ha meg fél nap megy a készülék, az ennek sokszorosát. 

Amikor a tévé eléri órában kifejezett életciklusának végét, képe halványabb, fakóbb lesz, ez pedig ismét bosszúságot okozhat.

A legutolsó érvünk talán a legerősebb: a lapos tévék is túlmelegedhetnek, így akár fel is gyújthatod a lakást ezzel a rossz szokással. A tévéd épp ezért ne otthonod napos részén helyezd el, hanem valahol árnyékban, és biztosítsd neki a megfelelő szellőzést, ahogyan egy számítógépnél vagy laptopnál is. Ha így teszel, a tévéd sokáig működik majd.                              

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra