A premontrei templomot a döntés értelmében a Közti Zrt. építheti újjá – adta hírül az MTI.
Mindeddig megőrizték a romos formát
A zsámbéki templom és a premontrei kolostor 1220 körül épült, és a közép-európai klasszikus gótika egyik legszebb, legalább részben megmaradt emléke – áll az Építési és Közlekedési Minisztérium közleményében.
Az épületet 1050-ben kezdték el megépíteni, és egészen az 1763-as nagy komáromi földrengésig stabilnak bizonyult, ám a földmozgás során súlyosan megrongálódott. A templom helyreállítására több mint száz évet kellett várni. Ekkor modern, de a mai örökségvédelmi elveknek is megfelelő módon restaurálták az épületet, megőrizték a templomot romos formájában, így konzerválva a földrengés utáni állapotot.
A látványtervek nem nyerték el az építészek tetszését
A zsámbéki önkormányzat mostani újjáépítési tervét több kritika is érte. Az építészszakma szerint a templom restaurálása és kibővítése nem csak egyben veszélyes és felesleges is, hiszen a Lehel téri Szent Margit-templom a zsámbéki bazilika másolata.
A most készülő újjáépítés látványterveit közösségi oldalán Lánszki Regő országos főépítész osztotta meg. A bemutatott képek ismeretében emelte fel szavukat építészek, örökségvédelmi szakemberek és történészek is.
A főépítész beszámolójában kiemelte, hogy a győztes pályázat tégla kiegészítéssel rekonstruálja a templomot, amivel finoman jelzi a modern műemléki szempontoknak megfelelően, hogy hol történt kiegészítés.
Konkrét megoldási javaslatot fogalmazott meg a tornyok fedésére, és megteremti a restaurátor és az építész együttműködését.
Az építészeti államtitkár azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy nemcsak az épület újul meg, hanem a zsámbéki templom szakrális jellege is helyreáll, a felújítás után a premontrei szerzetesek is visszatérnek a kolostorba.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés