Keleti lóenkefalitisz, Powassan-vírus, malária, nyugat-nílusi és dengue-láz: a betegségek eddig sem voltak ismeretlenek az Egyesült Államok területén, de 2023-ban meglepő mennyiségű esetet fedeznek fel, ami óvatosságra inti és aggodalommal tölti el a szakembereket.
A ritka, rovarok terjesztette betegségek esetszámai hétről hétre emelkednek az USA-ban, ezen a héten Alabamában egy halálos áldozata is volt a keleti lóenkefalitisznek. Húsz év után nyolc, helyi megfertőződésből származó maláriás esetet is rögzítettek az országban. Connecticutban négy amerikai is megfertőződött Powassan-vírussal.
Ezek a betegségek nemcsak ritkák, de meglehetősen veszélyesek is. A lóenkefalitisz akár halálos agyödémát is okozhat,
halálozási rátája 30 százalékos, a fertőzést túlélők komoly részénél pedig maradandó idegrendszeri károsodás alakul ki.
A betegséget szúnyogok terjesztik, csakúgy, mint a maláriát vagy a dengue-lázat: utóbbiból a legtöbben felépülnek, de nagyságrendileg minden huszadik betegnél súlyos, halálos változata alakul ki a betegségnek. A Powassan-vírus terjedéséért kullancsok felelnek, gyógymód nincs a kórra, a fertőzöttek tizede pedig belehal a betegségbe.
A szakértők szerint bár a növekvő esetszámok aggasztók, egyáltalán nem meglepők, mivel
a globális felmelegedés következtében pontosan erre lehetett számítani, a vírusok terjedése pedig ősszel is folytatódhat,
és azon sem kell meglepődni, ha akár télen találunk kullancsot bőrünkbe fúródva az enyhe időjárás következményeképp.
A szakemberek azt is hangsúlyozzák, hogy egyelőre kis esetszámokról van szó, azonban ennek ellenére oda kell figyelni a jelenségre, amely várhatóan a jövőben sem szorul vissza – sőt, a felmelegedéssel egyre erőteljesebb lehet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés