Az édesapa, Visszarion Dzsugasvili egy mélyen vallásos, írástudatlan 16 éves lányt vett feleségül, 4 gyermekük közül csak Joszif élte meg a felnőttkort. Nem csoda, hogy a Szoszónak becézett fiát féltve óvta, és mindent megtett érte az édesanya. A családfő halála után mosást vállalva biztosította a feltételeket Joszifnak, hogy papneveldében tanulhasson. Hamarosan azonban új irányt vett az ifjú élete, marxista diákkört is vezetett az iskolában.
Híres ember nem annyira híres fotója
A marxista tanok terjesztése okán elbocsátották, de addigra már egész más jövőt képzelt el magának: munkássztrájkokat, tüntetéseket szervezett, kiáltványt tett közzé. 1902-ben felforgató tevékenysége okán börtönbe zárták a nevét 10 évvel később Dzsugasviliről Sztálinra változtató fiatalembert.

Bár némileg hihetetlennek tűnik, de ezen a képen maga Joszif Visszarionovics Sztálin látható 1902-ben, 24 éves korában.
Sokak agyába beégett a fényképe, de nyilván nem az itt közölt ifjúkori fotó ugrik be elsőként a Sztálin nevet hallva. A világtörténelem legjelentősebb személyiségei közé sorolt diktátor későbbi, hatalomra jutása utáni arcképei a keleti blokk országaiban minden közintézmény falán kötelezően kint voltak. Alakja nem csak a maga köré szőtt személyi kultusz miatt váltott ki gyakran még saját követőiben is erős félelmet, mélyen eltitkolt ellenszenvet.
Ha az is érdekel, hogy nézett ki Rákosi Mátyás hajjal, azt itt mutatjuk meg.

A magyar diktátor mindenki képzeletében kopaszon él, azonban fiatalon dús hajkoronával rendelkezett.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés