Te tudsz sakkozni? És ha a válasz igen, akkor te azok közé tartozol, akik ismerik ennek a varázslatos logikai játéknak az útvesztőit, szabályait, és nem sajnálsz akár órákat áldozni az életedből a sakktábla mellett ülésre? Az, hogy kivel sakkozol, erősen kihat a játék minőségére, hisz ha olyan sakkpartnerrel játszol, akivel kihívás számodra is, az csak még nagyobb erőfeszítésre késztet, és győzelemre sarkall. Ha viszont sakkpartnered nem túl ügyes, és csak most ismerkedik a játék szabályaival, az ront a játék minőségén is. Ezért is lenne jó, ha mindenki ismerné ezt a játékot.
Van, ahol már kötelező
Semmi sem hasonlít ahhoz az érzéshez, amikor egy sakkjátszmában legyőzünk egy méltó ellenfelet: az elmék végső csatája. Világszerte a sakk még mindig népszerű játék, de Kelet-Európában különös komolysággal kezelik. A Bolgár Nemzeti Olimpiai Bizottság például a sakk olimpiai sportágként való elismeréséért lobbizik, akárcsak Kirsan Iljumzsinov, a Sakk Világszövetség orosz elnöke. 2011 szeptemberében Örményország minden hat éven felüli gyerek kötelező tantárgyává tette a sakkot.
Valóban, az örményeknél tudhatnak valamit. Egy közelmúltban végzett pszichológiai tanulmány kimutatta, hogy a sakk a gyermekek nagyobb kognitív, megküzdési és problémamegoldó képességével, sőt szocioaffektív fejlődésével jár együtt. Természetesen, mivel megfigyeléses vizsgálatról volt szó, a kapcsolat oka lehet valamilyen harmadik tényező is, vagy annak a lehetősége, hogy az okos, érett gyerekek hajlamosabbak a sakkozásra, és a kíváncsiságuk is jobban hajtja őket a játék felé.
A sakk az élet metaforája?
A fenti videóban a matematika-sakk tanár azt mondja:
„A sakk edzi a logikus gondolkodást. Megtanít a döntéshozatalra, edzi a memóriát, erősíti az akaraterőt, motiválja a gyerekeket a győzelemre és megtanítja őket a vereség kezelésére.
Ez az egyetlen tantárgy, amely képes mindezt elvégezni.”
Ez egy nagyon érdekes meglátás. A sakk nemcsak az agy képzését segíti elő, hanem alapvető életkészségeket is megtanít a gyerekeknek. A mi kultúránkban, miközben trófeákat osztunk ki a győzteseknek, néha egyfajta politikailag korrekt elképzelésből, miszerint soha nem szabad megbántani senki érzéseit, a vereséget relativizáljuk, újracsomagoljuk. De Örményországban az iskolák a valóságot tanítják a gyerekeknek: Néha veszítesz. Ez egy fontos lecke, és már fiatalon meg kell tanítani.
A sakkot az teszi annyira lenyűgözővé, hogy soha nem lesz két egyforma játszma. A dámában 500 milliárdszor milliárd lehetséges kimenetel van, és 2007-ben a kutatók arról számoltak be, hogy egy számítógép megoldotta a játékot. (Ha egyik fél sem hibázik, a végeredmény mindig döntetlen.) A sakk azonban sokkal bonyolultabb, mint a dáma. Nem valószínű, hogy egy számítógép valaha is „meg fogja oldani” a játékot, mert ez nem hasonlítható semmilyen más játékhoz.
Sakk az iskolában
Az amerikaiak attól tartanak, hogy gyermekeik nem kapnak szilárd középiskolai oktatást.
Talán be kellene vezetni a sakkot az iskolai tantervekbe, mint szórakoztató módszert a logika és a memória fejlesztésére?
Ráadásul a sakk fegyelemre is tanít, és ne feledjük, játszani mindenki szeret! Ezáltal, ahogy a Harry Potter-könyvekből lehetett kötelező olvasmány, úgy a sakkból is válhat könnyűszerrel kötelező tantárgy az iskolákban, még hazánkban is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés