Arany János is írt balladát a hős asszonyról, aki megmentette a magyar király életét

GettyImages-1485849444
Olvasási idő kb. 4 perc

A történelmet mindig a győztesek írják. Hozzá kell tennünk azt is, hogy mindig a férfiak. Így lehet, hogy a történelemkönyvekből és a hősök közül hiányoznak azon nők nevei, akik rengeteget tettek a hazáért. Az egyik ilyen név Rozgonyi Cicelle-é.

Helytállása azért is különösen példamutató, mert évszázadokkal ezelőtt a patriarchális társadalomban még a nemesi származású, vagyonos családban felnövő nőknek sem voltak esélyei, ha a közéletről volt szó. Jellemzően a vagyon növelése vagy egyben tartása érdekében férjhez adták őket egy jó családból származó férfihoz, elsődleges dolguk pedig az utódok megszülése volt. Emellett irányították a háztartást, a szolgákat, patronálták a művészeket, de itt ki is merültek a szerepek. Nem politizálhattak, nem tarthattak fenn önálló életet, nem pattanhattak lóra a csatákban, nem tárgyalhattak követekkel.

Rozgonyi Cicelle mégis hőssé válhatott

Igen szűkre szabott mesgyén mozoghattak, ezért is olyan becsülendők azok a nők, akik képesek voltak tehetségüket más oldalról is megmutatni. Közülük is kiemelkedik Rozgonyiné Szentgyörgyi Cecília, ismertebb nevén Cicelle. Az 1300-as évek legvégén született felvidéki főnemesi családba, s bár mindent elsajátított, amit egy nemesi feleségnek tudnia kell, a kardot is kiválóan forgatta. Abban az időben Luxemburgi Zsigmond ült Magyarország trónján királyként, oldalán feleségével, a magyar Mária királynővel. Zsigmond Budán, Székesfehérváron és Visegrádon az építkezések miatt vált híressé, politikai értelemben viszont a végvárrendszer kiépítése, a zömében sikertelen, törökök elleni védekezés fűződik a nevéhez. 

Rozgonyi Cicelle hősként védte a magyar királyt–Johann Blaschke, Public domain, via Wikimedia Commons / Wikimedia Commons
Rozgonyi Cicelle hősként védte a magyar királyt–Johann Blaschke, Public domain, via Wikimedia Commons / Wikimedia CommonsJózsef Ágost Schöfft

Galambóc ostroma

1428 májusában a király komoly haderőt gyűjtött össze, és megkísérelte visszaszerezni a törököktől Galambóc várát. A ma már Szerbia területén elhelyezkedő várat eleinte sikerrel vették be, de amint megérkezett II. Murád oszmán szultán, a vereség nem váratott magára sokáig. Olyan heves harcok folytak, hogy majdnem a király is otthagyta a fogát. Nagyrészt fő bizalmasának, a temesi főispánnak, Rozgonyi Istvánnak és annak felségének, Rozgonyi Cicelle-nek köszönhette, hogy életben maradt. 

Áruló törökök

A csatát lezáró egyezség úgy szólt, hogy a törökök megtarthatják a korábban magyar tulajdonban álló várat, cserébe szabadon hagyják hazatérni a hadsereg maradékát. Ám ahogy Zsigmond királyék átkeltek volna a Dunán, az oszmán sereg mégis nekik támadt. Hatalmas küzdelem kezdődött, amelyben Zsigmondot a Rozgonyi házaspár tettrekészsége, bátorsága, gyorsasága mentette meg. Hajókkal siettek az átkelők segítségére, így a törökök nem tudtak nagyobb károkat okozni. A király hazaérve a déli határon álló várak – köztük Nándorfehérvár – megerősítésébe fogott, attól tartva, hogy újabb támadások várhatók. A csaták elmaradtak, Zsigmondnak ugyanis sikerült egy majdnem harminc évig tartó fegyverszüneti megállapodást kötnie Murád szultánnal. 

Zichy Mihály illusztrációja Arany János balladájához: Rozgonyi Cicelle is látható rajta
Zichy Mihály illusztrációja Arany János balladájához: Rozgonyi Cicelle is látható rajtaB jonas / Wikimedia Commons

Még Arany János is megénekelte

Rozgonyiné, aki három fiúgyermeket szült férjének, és ellátta az összes, feleségként kötelező teendőjét, a harcban való részvételével (gyakran tartott férjével diplomáciai utakra, és valószínűleg csatában sem itt vett először részt) örökre beírta magát a történelembe. Ebben nagy szerepet játszott Arany János, aki meglátta benne a hőst, és nem félt attól, hogy egy asszonyt emeljen a legjobbak közé. 1852-ben Szentgyörgyi Cecília tiszteletére, Rozgonyiné címmel balladát írt, amelynek ez az utolsó 4 sora:

“Egy árva szó sem beszéli

Zsigmond győzedelmét;

Mind a világ, széles világ

Rozgonyi Cicellét.”

Arany mellett Jókai Mór is megörökítette az asszony bátorságát, Rozgonyi Cecília címmel írt romantikus miniregényt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek