Tíz éve nincs köztünk: rosszul diagnosztizálták betegségét, ez lett Robin Williams veszte

Cserháti Szilvia
Robin Williams-113680248
Olvasási idő kb. 4 perc

A filmtörténet egyik legsajátságosabb humorú géniusza, Robin Williams július 21-én lett volna 73 éves. Az egész világ megdöbbent, amikor a legendás színész és humorista tragikus halálának hírét 2014. augusztus 14-én közölték. Fia elárulta, hogy Robin Williams téves diagnózisát csak a halála után fedezték fel.

A szórakoztatás ikonja többek között olyan filmekben játszott, mint az Aladdin, a Jó reggelt, Vietnam!, a Jumanji és a Mrs. Doubtfire. Noha széles körben komikus legendaként ismert, komolyabb szerepei, mint például a Holt költők társasága és a Good Will Hunting, kivívták a kritikusok elismerését, a sztár pedig ez utóbbi filmben alakított pszichológus szerepéért megkapta a legjobb mellékszereplőnek járó Oscar-díjat.

Robin Williams fia a mai napig hálás azért, amit a színész a világnak adott

Még sokáig élhetett és alkothatott volna a mindössze 63 évesen elhunyt színész. Fia, Zak a színész születésnapján köszönetet mondott édesapjának mindazon cselekedeteiért, amelyekkel másokat átsegített a nehéz időkön. 

Három gyermeke született, Zelda Williams, Cody Alan Williams és Zachary Pym Williams, akit csak Zaknek szólított
Három gyermeke született, Zelda Williams, Cody Alan Williams és Zachary Pym Williams, akit csak Zaknek szólítottNew York Daily News Archive / Getty Images Hungary

Ezt írta: „Apa, a 73. születésnapodon emlékezem rád a sok remény és öröm miatt, amit a világnak adtál. Nem telik el hét anélkül, hogy valaki ne ossza meg velem, hogyan segítetted át egy sötét időszakon vagy egy nehéz helyzeten. Annyira hálás vagy és büszke arra, hogy a fiad lehetek. Örökké szeretlek."

Félrediagnosztizált betegsége tönkretette Robin Williams életét

A színészt két évvel halála előtt Parkinson-kórral diagnosztizálták, rosszul. Ez egy agyi rendellenesség, amely nem szándékos vagy kontrollálatlan mozgásokat, például remegést, merevséget, egyensúlyi és koordinációs nehézségeket okoz.

Amikor Williams egy évtizeddel ezelőtt meghalt, a boncolás során kiderült, hogy nem Parkinson-kórban szenvedett, hanem Lewy-testes demenciában (LBD), amely sorozatosan Parkinson-jellegű tüneteket okozott. Az LBD a demencia második leggyakoribb típusa az Alzheimer-kór után.

Zak még 2021-ben beszélt a neurológiai betegségről és édesapja téves orvosi diagnózisáról azt állítva, hogy emiatt apja nagyon kelletlen és frusztrált volt az utolsó éveiben. A fiú így emlékezett erre: "Amin keresztülment, nem esett egybe sok Parkinson-kóros beteg tapasztalatával. Szóval azt hiszem, ez nehéz volt számára.”

A fia szerint betegsége negatívan hatott a gondolkodására, a memóriájára és a mozgására. Nem tudott fókuszálni dolgokra, és rosszul érezte magát a bőrében. Zak határozottan állítja, hogy a helytelen orvosi információ és gyógyszeres kezelés még súlyosabbá tette apja helyzetét.

"A diagnózis más volt, mint a betegsége, ezért úgy gondolom, hogy ez egy olyan helyzet lehet, amikor valamit szedsz, és csak a gyógyszer mellékhatásait tapasztalod magadon."

Már a színjátszásra sem volt képes

A fia a továbbiakban arról is beszélt, hogy a betegség és a téves diagnózis akadályozta apja készségeit és képességeit, hogy általuk „mesterségét végezze”, ami kihatott a mentális egészségére.

A Good Will Hunting azóta klasszikus mozifilmmé nőtte ki magát, Matt Damon és Ben Affleck a legjobb eredeti forgatókönyvért, Williams pedig a legjobb mellékszereplőként zsebelhette be az Oscart
A Good Will Hunting azóta klasszikus mozifilmmé nőtte ki magát, Matt Damon és Ben Affleck a legjobb eredeti forgatókönyvért, Williams pedig a legjobb mellékszereplőként zsebelhette be az OscartBob Riha Jr / Getty Images Hungary

Elárulta, hogy mivel nem tudott apjának segíteni, csak annyit tehetett, hogy empátiával fordult felé. A színész özvegye, Susan Schneider pedig Williams halála után írt egy esszét a Neurology című tudományos folyóiratnak „A terrorista a férjem agyában” címmel.

Ebben arról írt, hogy ez az állapot annyi kárt okozott az idegsejtekben, hogy szerinte gyakorlatilag egy vegyi hadviselés zajlott a férje agyában.

Aranyból volt a szíve Robin Williamsnek

Számos történet kering arról, hogy bár ő egész életében depresszióval küzdött, sokat segített másokon. 2022-ben amikor Sharon Osbourne-t rákkal kezelték, egy stand up műsort adott neki, hogy átsegítse a kezelésén. Arról is tudni lehetett, hogy miközben Steven Spielberg a Schindler listája című filmet forgatta, Robin Williams hetente felhívta őt, hogy felvidítsa.

Nem mellesleg, egész pályafutása során mindig ragaszkodott ahhoz, hogy minden projektben, amelyen dolgozott, hajléktalanokat vagy hátrányos helyzetű embereket is alkalmazzanak. 

A színész és humorista az „1990-es hajléktalanságmegelőzési és revitalizációs törvény” kapcsán a fedélnélküliség megelőzéséről is beszélt, hangsúlyozva, hogy foglalkozni kell az üggyel, de nem az utcáról kellene felszedni az embereket, hanem meg kell akadályozni, hogy egyáltalán odáig lecsússzanak. Ebben hitt, és remélte, hogy mint mindenben, ebben is segíteni tud. 

Hogy mi mindenben hitt még, és miről, hogyan vélekedett Robin Williams, ebből a cikkből megtudhatod. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek