A magja mérgező, de olaja gyógyír lehet a bőrödnek, és még a ráncok ellen is hatásos

GettyImages-1169436111

Jónás fája, csodafa, krisztuspálma, ricinus. Sok néven emlegetik ezt a csodás növényt, melynek olaja hihetetlen hatással van a bőrünkre, s bár a legmérgezőbb részéből, a magból nyerik, belsőleg is használják. Kíváncsi vagy, hogyan lehetséges ez?

Bizonyára te is megcsodáltad már egy parkban vagy díszkertben, hiszen dekoratív megjelenése, gyönyörű színei miatt dísznövényként is igen elterjedt. Ő az, akiről minden túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy szépsége halálos.

A ricinusolaj hashajtó hatását biztosan már te is ismerted. Most összegyűjtöttünk néhány érdekességet a növényről, és azt is megtudhatod, miért érdemes olajából mindig tartani otthon egy kis üveggel.

A ricinus akár 12 méteresre is nőhet

Magyarországon egynyáriként ültetjük, de ez alatt a néhány hónap alatt is elérheti akár a 3 méteres magasságot. Eredeti élőhelyén, a trópusokon évelő, így ott akadnak 12 méter magas példányok is.

GettyImages-1135356709
A növény minden része mérgező  Tynza / Getty Images Hungary

Veszélyes lehet

Mivel a növény minden része mérgező, nem javasolt olyan helyre ültetni, ahol gyerekek elérhetik. Különösen azért, mert magja megjelenésben nagyon hasonlít a tarkababra, így akár össze is téveszthetik vele. Ha mégis ilyen helyen található, virágzatát ki szokták törni. Felnőtteknek akár 3-4 mag elfogyasztása is halálos, de gyermekeknél akár 1 szem is végzetes lehet, mivel a mérgezésnek nincs ismert ellenszere.

Ezért különösen fontos a kisgyermekeket megtanítani arra, hogy semmit ne egyenek meg, amíg azt a szüleiknek meg nem mutatták, és erre engedélyt nem kaptak.

Még akkor is, ha úgy gondolják, korábban már ettek ilyet, legyen szó akár gyümölcsről, bogyóról, levélről vagy magról.

Olaja már biztonságos

A ricinus magja 30-40% zsíros olajat tartalmaz, amit hideg sajtolással nyernek ki. Ebben a nyers olajban még megtalálható két toxikus vegyület, a ricin, ami egy lektin típusú fehérje, és az alkaloid típusú ricinin. Az úgynevezett vizes mosás során ezeket kivonják, és az így kapott olaj már biztonsággal használható.

Ipari felhasználása

Nagy mennyiségben termesztik ipari felhasználásra. Magyarországon is több üzemben készítenek belőle biodízel üzemanyagot. A gyógyszer- és kozmetikai iparban elsősorban kenőcsök adalékanyagául szolgál.

Orvosi felhasználása

Elfogyasztása után a gyomorban keletkező ricinolsav hatása miatt elsősorban hashajtóként alkalmazzák székrekedés vagy műtéti előkészítés során. Fontos, hogy mérgezés esetén nem alkalmazható, mert elősegíti a zsírban oldódó vegyületek felszívódását.

Várandós kismamáknak nem javasolt, mert beindíthatja a szülést.

GettyImages-519829708
A ricinus olaja nyugtatja és hidratálja a bőrt bdspn / Getty Images Hungary

Ezért jó a bőrünknek

  • gyulladáscsökkentő
    Nyugtatja és táplálja az irritált bőrt akár gombás fertőzés, ekcéma vagy övsömör esetén is. Kezelhetünk vele napégést, valamint műtéti hegek, varasodott sebhelyek is szebben gyógyulnak a hatására.
  • hidratáló
    Ha az egész testünket szeretnénk kényeztetni, akkor érdemes 1:1 arányban kókuszolajjal vagy olívaolajjal keverni, így gyorsabban szívódik fel. Sarkunkon vagy könyökünkön lévő bőrkeményedések kezelésére és megelőzésére is kiváló.
  • ránctalanító
    Olyan zsírsavakat tartalmaz, melyek segítenek megelőzni és kisimítani az apróbb ráncokat. Tanulmányok kimutatták, hogy hatékony antioxidáns, így segít a szabad gyökök elleni védelemben, ezzel lassítva az öregedési folyamatot.
    Elegendő néhány cseppet bemasszírozni a bőrbe naponta, de fontos az első használat előtt kis területen ellenőrizni, nem okoz-e irritációt.

Sokan használják hajápolóként is, mert jót tesz a haj szerkezetének, és mert népi megfigyelések szerint gyorsítja a hajnövekedést, valamint hajhullás ellen is hatásos.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek