Ez lehetett a Harry Potter-könyvek sikerének egyik titka

GettyImages-530066035
Olvasási idő kb. 6 perc

Az élet minden területére hatással volt a technológia robbanásszerű fejlődése, így az irodalomra is. Manapság már elképzelni is furcsa lenne kézzel megírni egy hosszabb szöveget – nemhogy egy regényt. De vajon milyen lehetett, amikor még minden könyv így készült? És milyen előnyökkel jár, ha valaki mostanában dönt úgy, hogy kézzel írja a szövegét?

A XX. század során ez a módszer lassan eltűnt, ahogy megjelent az írógép, majd később a számítógép, ami teljesen át is vette ezt a folyamatot. De vajon kik voltak azok a híres írók, akik továbbra is ragaszkodtak a kézíráshoz, és vajon miért döntöttek így?

Kézzel írt művek – híres szerzők tollából

Még akkor is sokan ragaszkodtak a kézíráshoz, amikor már elérhető volt az írógép. Például J.R.R. Tolkien a Gyűrűk Ura nagy részét kézzel írta, de a végső változatot gépírók segítségével készítették el írógépen.

Tolkien úgy érezte, hogy a kézírás révén sokkal mélyebb kapcsolatot tud kialakítani a saját maga által teremtett világokkal és karakterekkel.

Számára az írás nem csupán egy technikai mozzanat volt, hanem egy olyan alkotói folyamat szerves része, amely lehetővé tette, hogy teljesen elmerüljön ebben a megalkotott világban.

J.R.R. Tolkien úgy érezte, hogy a kézírás révén sokkal mélyebb kapcsolatot tud kialakítani a karaktereivel
J.R.R. Tolkien úgy érezte, hogy a kézírás révén sokkal mélyebb kapcsolatot tud kialakítani a karaktereivelHaywood Magee / Getty Images Hungary

Nemcsak Tolkien volt az egyetlen híres író, aki kézzel alkotott. Többek között Vladimir Nabokov is, aki a The Original of Laura című regényén dolgozott, és azt kérte feleségétől és fiától, hogy halála után égessék el a kéziratot. A befejezetlen regényt nem volt szívük elégetni, ráadásul Nabokov 125 indexkártyára írta a regényt, amit az író halála óta egy svájci bank páncélszekrényben őriznek. Ez a fajta írásmód tette lehetővé a számára azt, hogy a történet szerkezetét szabadon alakíthassa, és a részletek között rugalmasan mozoghasson – amennyiben szükséges.

Tolkienhez és Nabokovhoz hasonlóan Stephen King is hosszú ideig kézzel vetette papírra műveit, mivel úgy érezte, ez fokozza a kreativitását. Ezenkívül J. K. Rowling a Harry Potter első vázlatait is kézzel írta, mert számára a lassabb, alaposabb módszer segített mélyebben átlátni a karaktereket és a cselekményt. Bár Rowling nem részletezte a teljes alkotói folyamatát, valószínűleg a kézírás mellett már kiaknázta a technikai fejlődés adta lehetőségeket. Például amikor a Tűz serlegének egy részét újra kellett írnia, és szorította a leadási határidő.

Hogyan változtatta meg a kézzel írást az írógép? 

Az írógép XIX. század végi megjelenése igazi forradalmat jelentett az írók számára. Korábban a szerzők hosszú órákat töltöttek azzal, hogy kézzel írják le a történeteiket, és a kéziratokat újra és újra másolták. Az írógép ezzel szemben lehetővé tette a gyorsabb és hatékonyabb munkavégzést. Egyes szerzők – mint például – kifejezetten rajongtak az írógépért. Twain Tom Sawyer kalandjait teljes egészében írógépen írta.

A számítógép megjelenése is sok újítást hozott?

A számítógépek megjelenésével tovább forradalmasították az írás folyamatát, hiszen az azonnali szerkesztés és könnyű hozzáférés nagyban megkönnyítette a munkát, így az 1980-as évektől kezdve egyre több író váltott át számítógépre. Ez a lehetőség sokkal nagyobb szabadságot adott a szerzők számára, hiszen egyetlen kattintással elérhették bármelyik művüket. Igaz, hogy az írás sokkal gyorsabbá és hatékonyabbá vált, de vajon minden író egyetértett azzal, hogy a technológia fejlődése előnyökkel jár?

A számítógép lehetővé tette az azonnali szerkesztést és a könnyű hozzáférést
A számítógép lehetővé tette az azonnali szerkesztést és a könnyű hozzáféréstPhotoQuest / Getty Images Hungary

Hogyan változtatta meg a technológia az írói létet?

Bár a technológia lehetőséget adott arra, hogy maga, az alkotói folyamat sokkal hatékonyabb és gyorsabb legyen, ugyanakkor sokan hiányolják a régi kézírásos módszerek intimitását és kreatív előnyeit. Azzal, hogy megjelent az írógép és a számítógép, egy új korszakba lépett az irodalom, hiszen a szerzők sokkal gyorsabbak és termékenyebbek lehettek. Mégis, a kézírás és a gépelés közötti vita sosem tűnt el teljesen.

Az biztos, hogy a technológia változásával nemcsak az írói eszközök változtak meg, hanem az alkotói folyamat is. Hogy melyik módszer a jobb, azt minden szerző maga dönti el.

És vajon van-e utolsó nagyregény, amit kézzel írtak?

A kérdésre talán éppen ezért nincs is egyértelmű válasz. Bár az írógép és a számítógép korszakváltást hozott – és sok író ezekre az eszközökre támaszkodik –, nem zárhatjuk ki, hogy napjainkban is akadnak olyan szerzők, akik szívesebben írják kézzel a regényüket. Lehet, hogy most is készül egy nagyregény tollal papírra vetve, lassan, megfontoltan, ahhoz hasonlóan, ahogyan Tolkien vagy Nabokov tette. Talán már nem a kézírás a legelterjedtebb módja egy regény megalkotásának, de nem mondhatjuk, hogy teljesen eltűnt volna. Az írás módszere változhat, de a kreativitás és a történetek iránti elkötelezettség változatlan marad; legyen szó kézírásról, írógépről vagy számítógépről.

Melyik két torony ihlette A Gyűrűk Ura íróját? Olvasd el a cikket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek