Egy ötvenéves amerikai férfinél idegenakcentus-szindróma (angol rövidítése:FAS) alakult ki prosztatarákjának ritka és talán egyedülálló megnyilvánulásaként. Az illetőnél 20 hónappal ezelőtt diagnosztizálták a rosszindulatú daganatot. Ezután folyamatosan változott a beszéde, olyannyira, hogy a végén, annak ellenére, hogy nem élt, sőt sosem járt Írországban, de még Angliában is csak rövid időre, jelentős ír akcentus alakult ki nála.
Az akcentus először csak felismerhetővé, később egyre erősebbé vált, majd állandósult. Miközben hasonló maximum erős fejsérülés következtében alakulhat ki, a beteg pedig – leszámítva a betegség miatt bekövetkező fogyást és persze magát a rákot – amennyire lehet, rendben volt. Az agya az MRI-felvételek szerint egészségesnek bizonyult, ám ennek ellenére továbbutalták a neurológiára.
A rák bizarr mellékhatása
Az idegenakcentus-szindróma annyira ritka, hogy az egész világon összesen talán, ha száz embert érint. A legtöbb eset traumás fejsérülést vagy agyvérzést követően fordul elő, amikor a beszédért felelős agyterületek károsodnak. Az állapot gyakran nem állandó, és elmúlik, amint a beteg felépül. Hogy a testben szép lassan elterjedő prosztatarák következtében hogy alakulhatott ki, azt még az orvosok is vizsgálják. A beteg egyébként az áttétek elterjedése után elhunyt, de mindvégig megőrizte ír akcentusát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés