A világ egyik legismertebb épülete egy háborúnak köszönhetően áll máig

GettyImages-200327401-001
Olvasási idő kb. 4 perc

A pisai ferde torony, amely a világ egyik legismertebb építészeti csodája, idén ünnepli 850. születésnapját. A világörökség részévé nyilvánított ikonikus épület első kövét 1173. augusztus 9-én rakták le. A torony több száz éve egyszerre kelt félelmet és kíváncsiságot az emberekben.

A pisai ferde torony igen népszerű témája a tréfás turistafotóknak. Nem mindig volt ez így. A '90-es évek elején a torony már olyan kritikus dőlésszöget ért el, hogy veszélybe került a stabilitása, és félő volt, hogy felborul. A katasztrófát nyolc éven át tartó munkával sikerült megelőzni, azóta a torony a világ egyik legjobban megfigyelt műemléke, hiszen műholdas és földi műszerek is felügyelik még a legcsekélyebb helyzetváltozását is. De vajon a pisai ferde torony miért nem áll egyenesen, mint a legtöbb épület? 

Két fő oka van annak, hogy megdőlt a torony

A pisai ferde torony évszázadok óta a puha talajba süllyedt alapja miatt féloldalra dől. Ez az egyedülálló dőlésszög, amely dacol a gravitációval, különösen vonzóvá és izgalmassá teszi az egyébként is érdekes történelemmel rendelkező épületet, mely évente turisták millióit vonzza.

A pisai ferde toronynál számos tréfás turistafotó készült már
A pisai ferde toronynál számos tréfás turistafotó készült márImgorthand / Getty Images Hungary

A torony első alapkövét 1173. augusztus 9-én tették le, egy Berta nevű özvegyasszony jóvoltából, aki pénzt adományozott a székesegyház harangtornyának felépítésére. A majdnem kétszáz éven át épített épület stabilitásával kapcsolatos bajok igen korán elkezdődtek, emiatt többször meg kellett szakítani az építkezést.

A pisai ferde torony azért nem áll egyenesen, mint a legtöbb épület, mert évszázadokon át a puha talajba süllyedt alapja miatt féloldalra dől.

A déli vagy sokkal inkább délkeleti irányba dőlés oka nem csupán a talaj minőségének, hanem a mérnöki tervezésnek is az oka. Az építészek ugyanis nem számoltak kellőképpen a gyenge altalaj veszélyeivel, így Olaszország egyik leghíresebb épülete a mérnöki hibák miatt lett olyan, amilyen.

A pisai ferde torony stabilitásának jót tettek a háborúk

Az építkezés először a harmadik nyitott oszlopsor magasságában szakadt meg süllyedés miatt, és csak 1275-ben folytatódott, amikor további három szinttel bővült úgy, hogy ezek az új emeletek valamelyest ellensúlyozták az 1170-es években megkezdődött dőlést. Ezek a törekvések részben sikerrel jártak, ugyanakkor az 1284-es, Genovától elszenvedett meloriai vereség miatt a munkálatok másodszor is félbeszakadtak. 

A pisai ferde tornyot egy időre lezárták a turisták elől
A pisai ferde tornyot egy időre lezárták a turisták előlAtlantide Phototravel / Getty Images Hungary

Ugyanis Pisa az 1170-es évek után állandó háborúban állt a környező államokkal, emiatt a pisai ferde torony építését többször megszakították, és egészen az 1270-es évekig nem is folytatták. Ez a háborús helyzet valójában kedvezett a toronyépítésnek, hiszen a közben eltelt évek alatt az altalaj valamelyest megszilárdult, így aztán 1272-ben viszonylag kis kockázattal kezdhettek hozzá a torony magasításának, miután a pisai ferde torony újabb négy emelettel gyarapodhatott oly módon, hogy ezek a szintek valamelyest ellensúlyozták az 1170-es években megkezdődött dőlést. 

Egy újabb leállást követően az építkezés harmadik, befejező szakasza 1372-ben ért véget. Ekkorra készült el a hetedik szint, ami szintén kissé eltérő szögben került az épület tetejére. 

Nemzetközi összefogás mentette meg az épületet

A 20. század végén a dőlés súlyosbodásával az északi oldalon a talaj megbontásával, valamint több száz méter mélyre leeresztett kábelek és horgonyok segítségével kellőképpen stabilizálták az épületet, és szinte észrevehetetlenül csökkentették a dőlést. Így a dőlésszög körülbelül 460 milliméterrel csökkent, ami megfelel a 19. század elején tapasztalt dőlésszögnek.

A nemzetközi összefogás révén létrejött helyreállító munkálatok lehetővé tették, hogy a toronynak továbbra is legyen jövője. A pisai ferde torony 850. születésnapjának megünneplésére a város 2024. augusztus 9-ig tartó programsorozatot rendez.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek